Zaskakujące koligacje na Sejm-Wielki.pl

Brat Adama Mickiewicza był teściem Antoniny Kościuszkówny, której dziadek był rodzonym bratem Tadeusza Kościuszki! Podobne zaskakujące koligacje można od dzisiaj znaleźć w serwisie Sejm-Wielki.pl dzięki nowej usłudze „Najbliżsi sławni ludzie”. Od dzisiaj każda osoba w serwisie Sejm-Wielki.pl ma na swojej stronie listę sławnych osób, z którymi jest najbliżej skoligacona. Dotyczy to także osób, które w pełni dostępne są tylko w wersji pełnej (płatnej 49 zł rocznie) – z tą różnicą, że w wersji pełnej po kliknięciu widzi się jak te osoby są powiązane.

Kryterium wyboru sławnych ludzi jest tradycyjnie to, czy Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk uznał za godne umieszczenie tej osoby w wydawanym przez siebie Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to więc kryterium, do którego trudno mieć zastrzeżenia. A spośród 26,2 tys. osób tam opisanych jest z czego wybierać!

Sam byłem zaskoczony widząc, jak ciekawe osoby pojawiają się w mojej rodzinie, z czego nie zdawałem sobie sprawy. Z drugiej strony – często znane osoby mają całkiem bliską rodzinę, którą musiały dobrze znać, a historia nie krzyczy o tym głośno…

Czy wiedzieli Państwo, że Stefan «Kisiel» Kisielewski, duchowy patron opozycji pro-kapitalistycznej przed 1989 r.  to brat cioteczny bohaterki komunistów Hanki Sawickiej? Zaś znanego literata Jana Parandowskiego łączą bliskie związki nie tylko z aktorką Joanną Szczepkowską, która ogłosiła w TV koniec komunizmu w Polsce (bo to jego rodzona wnuczka!), ale również z rodziną Adama Mickiewicza i Tadeusza Kościuszki? Albo że przywódca Solidarności Walczącej, Kornel Morawiecki, ma całkiem bliskie związki z rodziną pisarza hrabiego Henryka Rzewuskiego, autora Pamiątek Soplicy?

„Szukajcie a znajdziecie”, jak pisze Pismo Święte (Mt 7,7). To że każdy z każdym w polskiej inteligencji jest jakoś skoligacony – to rzecz już dowiedziona. Teraz ciekawe jest – kto z kim jest skoligacony w pierwszym rzędzie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Zaskakujące koligacje na Sejm-Wielki.pl

  1. Od jakiegoś czasu dziwiłam się, że „wszyscy są z wszystkimi skoligaceni”. A okazało się to proste : przed wojną inteligencja i ziemiaństwo to było ściśle ze sobą związane środowisko i stąd ożenki w swoim sosie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.