WGM: Pierwszy milion Polaków

Od dziś w Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl i Sejm-Wielki.pl) jest ponad milion ludzi. Z dużo większych zasobów algorytm wybiera milion tych, którzy mają najciekawsze rodziny. W zasadzie ci wszyscy, o których uczymy się w szkole, którzy są w encyklopediach, słownikach, jako patroni ulic. Na przykład wszystkie dane rodzinne z prawie 28.000 artykułów Polskiego Słownika Biograficznego.

Zmiany zostały zapowiedziane kilka dni temu i dokładnie opisane w artykule Wielka Genealogia Minakowskiego: nowe otwarcie. Najważniejszy milion Polaków wszech czasów. Artykuł jest długi, więc teraz na szybko, w punktach:

 • Do Wielkiej Genealogii (Wielcy.pl i Sejm-Wielki.pl) dołożone zostały dane o tych wszystkich ważnych, sławnych i ciekawych ludziach, których tu wcześniej nie było, bo nie było z nimi połączenia rodzinnego. Są więc w zasadzie wszyscy Polacy, o których uczycie się w szkołach, czytacie w encyklopediach itd.
 • O tym, kto tu jest, decyduje algorytm na podstawie zasad, które są wprost opisane, nie ma więc już miejsca na fanaberie autora. Algorytm będzie się zmieniał, gdy się okaże że może być lepszy, ale na razie ten jest chyba bardzo dobry.
 • Będą tu dochodzić nowi ludzie, bo nowe encyklopedie, listy, słowniki wciąż są opracowywane, jak np. Wikipedia. Wtedy z bazy będą znikać osoby najmniej ciekawe, jeżeli przegrają rywalizację.
 • Ale uwaga: tak naprawdę mamy tu ponad milion ludzi, bo z bazy tej nie znikają (nawet gdy są poza milionem) osoby następujące:
  • przodkowie tych, którzy przysyłali uzupełnienia M.J. Minakowskiemu
  • osoby mieszczące się w pojęciu „potomków Sejmu Wielkiego”
  • wszystkie osoby, które tu już były, a są urodzone przed rokiem 1750
 • Obecnie około 90% z tego miliona to jedna wielka rodzina, a reszta to mniejsze „rodzinki”, czekające na odnalezienie połączenia z tą wielką.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.