O mnie

Marek Jerzy Minakowski, urodzony 13 czerwca 1972 w Olsztynie, doktor nauk humanistycznych, główny naukowiec (Chief Scientist) w DreamLab Onet.pl sp. z o.o. (grupa TVN S.A.).  Główne pola zainteresowań badawczych to pogranicze klasycznej humanistyki (historia starożytna, filologia klasyczna, nauki pomocnicze historii) z informatyką i logiką matematyczną.

Obecnie jest to głównie demografia historyczna elit Rzeczypospolitej, a dziełem życia jest Wielka Genealogia Minakowskiego (www.wielcy.pl) i jej fragment znany jako Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego (www.sejm-wielki.pl).

Biografia w Wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Marek_Jerzy_Minakowski

Standardowe zdjęcie w wersji z krótką brodą:

22 Responses to O mnie

 1. Gay pisze:

  Witam Pana!
  Calkiem przypadkowo trafilam na Panska strone z geneaologia. Szukalam jakiejs wiadomosci o Ernescie Jakubie Gay no i tak przypadkowo pojawilo sie haslo Slowacki-Gay-Minakowski-Kroliczek. Nasze, tzn. naszej rodziny drzewo geneaologiczne zaczyna sie od Ernesta Jakuba Gay i Stanislawy Augusty Becu! Mysle ze moze to Pana zainteresowac.
  Pozdrawiam Justyna Wojtyla

 2. Paszkowski pisze:

  Witam serdecznie Pana Doktora !
  Często korzystam z powodzeniem z pańskich opracowań genealogicznych w zakresie mojego nazwiska (ród wołyński),jak i innych nazwisk Polaków.
  Najczęściej odwiedzałem strony zatytułowane „Wszyscy Polacy”. Ostatnio znalazłem tam 79 nazwisk „Świeży”,która to lista pomogła w poszukiwaniu potomków Władysława Świeżego, zapomnianego artysty, piosenkarza i wykładowcy w Krakowie.
  Obecnie bez wachania kliknąłem na strony „Wszyscy Polacy”, niestety dostałem automatyczne przekierowanie na strony „Onetu”, z których nie mogę weść do wyszukiwarki nazwisk”Wszystkich Polaków”. Czyżby ten wspaniały katalog przestał istnieć ? Wielka szkoda !
  Bardzo proszę o wyprowadzenie mnie z błędu i poinformowanie jak mogę nadal korzystać z „Wszystkich Polaków”.
  Pozdrawiam serdecznie życząc sukcesów.
  Z poważaniem
  Zenon Paszkowski

 3. @Paszkowski
  Witam, jeśli chodzi o stronę http://www.wszyscypolacy.pl to niestety okazała się ona zbyt kosztowna w utrzymaniu w porównaniu do przychodów, jakie generowała. Była to wyszukiwarka, która samodzielnie przeszukiwała Internet, a w tej konkurencji bardzo trudno walczyć z Googlem.

 4. Sokalski pisze:

  Witam Pana!
  Dziś po przeczytaniu nagłówka gazety „Angora” zainteresowałem się pańską pasją. Pomyślałem że jest pan osobą którą może zainteresować pewne informacje na temat Kazimierza Pułaskiego a zarazem mógłby pan pomóc w ustaleniu pewnych faktów mojej rodzinie.Chciałbym opisać wszystko Panu na prywatnym kanale jeśli tylko zainteresuje to Pana.

 5. Pingback: Onet.pl głównym patronem medialnym Social Impact | Social Impact

 6. Leszek Szmurło pisze:

  Witam P. Marku od wielu lat interesuję się dziejami Korczewa i prosze o pomoc w drobnej sprawie mianowicie na stronie: http://www.wielcy.pl/psb/KUCZYNSKI/Walenty/14241.shtml Kuczyński Walenty synowie Kuczyński Marcin (1672-1752) i Kuczyński Wiktoryn (1668-1738) natomiast na stronie: http://www.sejm-wielki.pl/b/13.214.512 jest już inna informacja tzn. Kuczyński Wiktoryn (1731-1803) , którego ojcem był Mikolaj Józef Kuczyński (1703-1755). Jestem często w Korczewie zastanawiam się czy było może dwóch Wiktorynów Kuczyńskich ? a jeżeli był jeden na dwóch stronach www. ma inne daty urodzin i innych ojców ? Pozdrawiam

 7. Leszek Szmurło pisze:

  Witam ponownie jestem blisko rozwiazania tzn.na stronie http://www.wielcy.pl/psb/KUCZYNSKI/Walenty/14241.shtml jest linia Kuczyński Walenty (zm. 1688) miał dwóch synów Kuczyński Marcin (1672-1752) i Kuczyński Wiktoryn (1668 – 1738) ten z koleji miał syna Leona Michała Kuczyńskiego (1716-1777) Leon miał 3 synów Feliksa (1750-1814), Dominika (1760 – 1819) i Antoniego natomiast na stronie: http://www.sejm-wielki.pl/b/13.214.512 jest linia Mikołaj Józef Kuczyński (1703- 1755) miał 4 synów 1. Wiktoryn, 2. JanJózef, 3. Józef, 4. Ignacy Szymon teraz jestem w kropce gdyz na powyzszych stronach nie ma informacji kim dla siebie byli Leon Michał Kuczyński (1716-1777) i MIchał Józef Kuczyński (1703- 1755) ???

 8. Pingback: Social Impact 2 znamy już program |

 9. katarzyna h. pisze:

  Witam pana bardzo serdecznie.
  Czytajac na Stronie onet.pl, artykuł o rodzinie Komorowskich oraz Kaczyńskich , tak dowiedziałam się o panu. Probuje odszukac przodkow mniej wiecej do roku 1800,. z lini matki z domu Lipińska Maria, ojciec Edward zona jego Stanisława Drozd( rodzice Anna i Mikołaj) tyle wiem, czy pomoglby mi pan? Jezeli to jest platne to podziekuje.

 10. Pingback: Już jest! Zobacz program Social Impact « Blog smartPR

 11. Pingback: Krakowski Social Impact – agenda | PRawdziwy dialog z rzeczywistością...

 12. Grazyna pisze:

  Subtelny profil- ciesze sie z poznania Olsztyniaka !!!

 13. M.Krzyżanowski pisze:

  Witam! Śledzę Pana aktywność na Facebook’u, ale nie miałem jeszcze zaszczytu być przyjęty do grona znajomych. Szukam wszystkiego o Krzyżanowskich herbu Świnka. Moje śledztwo wskazuje, że tam powinienem szukać informacji o swoim pochodzeniu. Pozdrawiam.
  Mariusz Krzyżanowski

 14. Maciej Morawski
  – b. paryski korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

  oraz

  Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
  Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa
  Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

  zawiadamiają,

  że w dniach 27-28 sierpnia 2011 r. w Pałacu w Małej Wsi k. Grójca odbędzie się

  Zjazd rodziny Dzierżykraj-Morawskich

  – jednej z zasłużonych polskich rodzin szlacheckich,
  z udziałem licznych członków rodziny z kraju i zagranicy
  (Kanady, USA, Włoch i Francji).

  Dzierżykraj-Morawscy są dogłębnie związani z Wielkopolską, pochodzą z Wielkopolski. Ale wielkopolskie cnoty: rozsądek, umiar, gospodarność, oddawali do dyspozycji całej Polski. Zapewne też wielkopolska rzetelność i pracowitość umożliwiła pewnej liczbie spośród nich zdobycie ważnych stanowisk w Kanadzie, USA czy we Włoszech. Po 1989 r. wielu Morawskich zaczęło działać w duchu przezwyciężenia podziałów przeszłości i pojednania Polaków. We wczesnych latach 90. powołaliśmy do życia Klub im. Giorgio La Piry, głoszący dialog ponad podziałami. Jako jedni z pierwszych zabrali głos ludzie tak wybitni, jak Aleksander Kwaśniewski, czy Aleksander Hall.

  Seniorem rodu Morawskich jest Stanisław August Morawski z Rzymu (ur. 1922) – prezes tamtejszej Fundacji Rzymskiej im. Margrabiny J. S. Umiastowskiej. W zjeździe weźmie też udział Maciej Morawski z Paryża (ur. 1929) – były długoletni korespondent paryski Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, „weteran zimnej wojny”, przyjaciel i podopieczny Jana Nowaka-Jeziorańskiego, współpracownik swojego ojca w „Ambasadzie Wolnej Polski” w Paryżu w latach 1948-1969.

  Zjazd przypada na okres przewodnictwa przez Polskę Unii Europejskiej. Od wieków Morawscy wiernie służyli Polsce i katolickiej koncepcji Europy. Dewiza rodowa, nadana przez króla Jana Olbrachta Morawskim brzmi: Semper in proelio stabant. Podczas zjazdu zamierzamy podkreślić zarówno patriotyzm, jak i europejskość Morawskich, także ich mocne związki z Francją i z Włochami.

  Z rodziny Dzierżykraj-Morawskich wywodzą się trzy osoby odznaczone Orłem Białym – zjazd złoży hołd pamięci Zofii Morawskiej (1904-2010) – wieloletniej administratorce Zakładu dla Ociemniałych w Laskach, ambasadorowi Kajetanowi Morawskiemu (1892-1973) – wiceministrowi spraw zagranicznych w Dwudziestoleciu Międzywojennym, w trzecim gabinecie Wincentego Witosa krótko kierującemu MSZ-tem, długoletniemu „ambasadorowi Wolnej Polski” we Francji (do lipca 1945 r. oficjalnie uznawanemu przez Rząd Republiki Francuskiej), oraz prof. Kazimierzowi Morawskiemu (1852-1925) – filologowi klasycznemu, historykowi, profesorowi i rektorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesowi Polskiej Akademii Umiejętności i kandydatowi na urząd Prezydenta RP.

  Zjazd nawiąże też do postaci generała Franciszka Morawskiego (1783-1861) – ministra wojny w Rządzie Narodowym w czasie Powstania Listopadowego, żołnierza i poety. Próbował on godzić klasyków z romantykami. Zapewne po nim Morawscy dziedziczą tak dla wielu z nich charakterystyczną cechę – chęć rozładowywania sporów.

  Podczas zjazdu przypominamy też postać Witolda Morawskiego (1895-1944) – pułkownika Wojska Polskiego, zamordowanego podczas II wojny światowej w obozie w Mauthausen, mianowanego pośmiertnie w 1964 r. przez gen. Władysława Andersa na stopień generała brygady. Wspominamy postać o. Mariana Morawskiego (1881-1940) – jezuity, który zginął w obozie Auschwitz 8 września 1940 r. w wyniku skatowania za pomoc udzieloną współwięźniowi Żydowi.

  Zjazd złoży także hołd pamięci Tadeusza Morawskiego (1893-1974), który gospodarował w dobrach małowiejskich do 1945 r. Tadeusz Morawski – światły rolnik i sadownik, wiele wniósł w życie gospodarcze ziemi grójeckiej. Rozbudował oparte na nowoczesnych metodach sadownictwo. Działał w kilku lokalnych organizacjach. Miał świetne stosunki z okolicznymi wioskami, gospodarzami oraz także z sąsiadami ziemianami, rozwinął tam wielkopolską gospodarność, ściągnął do współpracy kilku zdolnych poznaniaków: Dąbińskiego, Żupańskiego, Tilgnera.

  * * *

  Pałac w Małej Wsi koło Grójca, w którym odbędzie się zjazd, zaprojektowany według planu architektonicznego Hilarego Szpiclowskiego, oddano do użytku w 1786 r. Historyk Lechosław Hertz określił go jednym z najpiękniejszych zabytków klasycystycznych w Polsce. Pałac polecił zbudować Bazyli Walicki, wojewoda rawski, bliski przyjaciel króla Stanisława Augusta. Walicki w młodości studiował we Francji, stąd duże francuskie wpływy w zaplanowaniu zespołu budynków pałacowych i parków. Po Bazylim Małą Wieś odziedziczył jego syn Józef, żonaty z Klementyną z Kozietulskich, siostrą Jana Kozietulskiego, bohatera spod Somosierry. Jan Kozietulski wiele czasu spędzał w Małej Wsi.

  Na początku XX wieku Mała Wieś należała do Zdzisława Lubomirskiego, przez pewien czas prezydenta Warszawy, oraz następnie członka Rady Regencyjnej, która jesienią 1918 r. przekazała władzę Piłsudskiemu. W latach 20. XX w., właścicielami Małej Wsi stali się: Julia z Lubomirskich (1894-1982) i jej mąż, Tadeusz Morawski (1893-1974). W 1945 r. stalinowska reforma rolna spowodowała wyrzucenie Morawskich z Małej Wsi. Pałac stał się rezydencją Prezydium Rady Ministrów PRL. Kilka lat temu oddano pałac spadkobiercom Julii i Tadeusza Morawskich.

  Więcej informacji o uroczystościach udziela
  PIOTR MORAWSKI
  (tel. 0501 72 15 38, e-mail: piotr-morawski@o2.pl)

 15. Ryszard Bojar pisze:

  @M.Krzyżanowski Miałem kolegę ze studiów na PWSSP we Wrocławiu w r. 1951/52- Adama Krzyżanowskiego h. Świnka. Odbylismy razem świetny Tatrzański Raid Narciarski PTTK, uzyskując górską odznakę natciarską.
  Adam póżniej mieszkał w Warszawie i wyjechal na jakiś czas do Australii. Niestety mam Jego nekrolog z przed kilku lat. Mam zdjęcia zAdamem z tamtych lat!.
  Pozdrawiam
  Ryszard Bojar art.plast.

 16. Bruchal pisze:

  Szanowny Panie Minakowski,
  Czy byłby Pan skłonny przedstawić w telegraficznym skrócie, jakie metody badawcze polecałby Pan osobie która ma ambicję, prawie od zera (znajomości imion i nazwisk dziadka, babci i pradziadków oraz nazwy kresowego miasteczka, w którym żyli) stworzyć wiarygodne co do źródeł drzewo genealogiczne swojej rodziny. Pytam o konkretne źródła oraz metody (np. wizja lokalna, szukanie w parafii, archiwa akt dawnych itd.). Jeśli może Pan polecić jakieś opracowanie, udzielające takiego instruktażu – też dobrze.
  Drugim zagadnieniem jest ustalenie pochodzenia nazwiska, którego historii próżno szukać w Internecie (w Pana dziełach też nie ma)- jakimi metodami szukałby Pan jego pochodzenia?
  Rodzina ta mieszkała na Kresach w okolicach Buczacza i została przesiedlona przez Niemców w czasie okupacji.
  Jeśli odpowie Pan na to zapytanie, będę bardzo wdzięczny,
  Piotr Bruchal

 17. Zofia Anna Rosco de Bogdanowicz pisze:

  Szanowny Panie, do genealogii mojej rodziny wkradł się błąd nie jesteśmy herbu Łada ale herbu własnego Bogdanowicz (opis I herbu) sygnet z tym herbem noszę na ręce do dziś.
  Serdecznie pozdrawiam Zofia Bogdanowicz

 18. Irena pisze:

  Dzień dobry, jestem wzruszona Pana badaniami.
  Nazywam się Irena Jendrysik-Kropacz, z domu Krzyżowska.
  Posiadam drzewo genealogiczne-metrykalne rodziny
  „Krzyżowski” z Tychów od 1679.
  Jest to data ślubu; linia Maczko(2 pokolenia), Godon(3 ), Krzyżowski(7pokoleń- od roku 1748).
  Czytam Pana DZIEŁO i zauważyłam (przepraszam za „arogancję”):

  1.Stanisław Krzyżewski(ID:13.123.32), córka Teresa i jej mąż Jerzy Jordan.
  Syn Teresy i Jerzego -Michał Jordan, ma żonę(!) SALOMEĘ Michałową Jordanową
  (Jest wzmianka u A. Bonieckiego (9.104.844 );
  Stanisław,1723 zeznał zapisy na rzecz wnuków(…)
  Teresa jest z KRZYŻOWA i nazywa się KRZYŻOWSKA.
  Pomija Pan To nazwisko (u Bonieckiego jest KRZYŻEWSKI(także KRZYŻOWSKI)!
  Wieś „Krzyżowa w Ziemi Bielskiej” zakładana jest przez KRZYŻOWSKICH; pieczęć z 1850
  przedstawia w wolnym polu wzgórze a na nim pięć krzyży (KRZYŻOWA jest do dzisiaj-nazwisko „Krzyżowski jest tam bardzo popularne; także w Tychach).

  2.Ród Krzyżewski (także Krzyżowski), gniazdo Krzyżewo ( u A. Bonieckiego – nie pisze, że jest to Krzyżewo Nadrzeczne, które przypisane zostaje do Teresy(?); pisze Pan „nieznany ojciec rodzeństwa-Antoni, Teresa.
  Błąd ! Na stronie „tekst ciągły”(u Bonieckiego)Michał Antoni procesuje się 1711 z Jerzym Jordanem(swoim szwagrem). To przecież dzieci Stanisława!.
  Czy procesują się o wiano dla dzieci SALOMEI? A może chodzi o pochodzenie Salomei (Żywiec, Żydówka?).
  Czy SALOMEA to dziecko z pierwszego małżeństwa Stanisława (siostra przyrodnia Antoniego i Teresy ?), czy może chodzi o Stanisława- brata Teresy(gdzieś przeczytałam-umknęło – a więc też pomyłka?).
  Dwóch (a może więcej) Stanisławów – to wyjątkowo interesująca zagadka dla mnie!

  3.W Tychach, na Starym Cmentarzu przy Kościele Św. Marii Magdaleny jest mogiła z XVII (?)-XVIII (?) wieku, Jana i Andrzeja Krzyżowskich z epitafium:
  „Czem Wy jesteście, myśmy byli,
  Czem my jesteśmy, wnet Wy będziecie”.
  Wierzę, że to moi przodkowie. I to pochodzący z Krzyżowa – Żywiec! Tylko jak to udowodnić (choć jest dużo przesłanek i śladów)!
  Z tej rodziny jest też Stanisław Krzyżowski (1893-1933), poseł i powstaniec, o którego Pan pyta(Wielcy.pl)
  W Powstaniu Śląskim brał też udział mój pradziadek Paweł Krzyżowski, ur 1. 01.1871 (kuzyn lub brat Stanisława (?)- członek POW; był w I zarządzie Sokoła w Tychach (księgarz, prowadził przed wojną księgarnię z polskimi książkami).
  Archiwum-fotografie rodziny Krzyżowskich- przekazano do Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
  Tylko jak się do nich dostać?!
  Trudno też o „Dziejopis żywiecki” Andrzeja Komonieckiego.

  I na koniec jeszcze raz dziękuję za Wielk-Genea- Minak!
  Cudownie jest znaleźć się obok (poprzez, np. Michała Jordana i Salomeę obok
  Samuela Zborowskiego! To oczywiści tylko piękne żarty!( ale „czarne, ogniste oczy” zawsze były obecne w rodzinie Krzyżowski ze Śląska, a gotowość oddania duszy Bogu i Ojczyźnie-wielka.
  Bardzo gorąco pozdrawiam!
  Irena.

 19. Andrzej pisze:

  Witam Pana bardzo serdecznie na Pańskiej stronie genealogicznej natrafiłem na nazwisko Gnyszyński urodzony około roku 1850,ta data bardzo jest zbliżona do urodzin mojego pradziadka.Jeżeli mógł mi Pan napisać coś więcej o tej osobie to byłbym bardzo zobowiązany.
  Pozdrawiam Andrzej Gnysiński.

 20. Mirosław pisze:

  Pańska praca, to benedyktyńskie dzieło, które dzięki Panu możemy badać i analizować.

 21. Agnieszka Krzymińska pisze:

  Witam Pana. Wystukując na internecie nazwisko Hański znalazłam Pański link http://pl.soc.genealogia.free-usenet.eu/Hanski-h.-Gozdawa_T3934352_S1 a w nim informację, że Mikołaj Hański jest ostatnim znanym Panu z tego nazwiska. Otóż mam znajomego w Rosji, który jest potomkiem tegoż Mikołaja (żona Justyna, ojciec Stefan, dziadek Jan – babcia Franciszka). Czy jest Pan w posiadaniu informacji na temat tej linii genealogicznej? Za wszelaką udzieloną pomoc – bardzo dziękuję. Pozdrawiam A.K.

 22. Bogusław. pisze:

  Witam Pana.
  Zajmuję się genealogią – oczywiście amatorsko, na skalę nieporównanie mniejszą niż Pan.
  Ostatnio napotkałem na problem, którego nie potrafię samodzielnie rozwiązać. Chodzi mianowicie o rodziców Jana Dekerta – Prezydenta Warszawy, urodzonego w Bledzewie 13.01.1738 r.
  W Pana materiałach natrafiłem na zapis „rodzice nieznani’ w innym zaś miejscu na zapis „odnaleziono”.
  Moje nazwisko znajduje się na „liście potomków Sejmu….” – stąd zainteresowanie i próba odnalezienia informacji nt. Jana Dekerta.
  Bardzo proszę o krótką informację o rodzicach Jana Dekerta.
  Pozdrawiam – Boguslaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.