Kompletny senat I RP w latach 1500-1795 w WGM

W Wielkiej Genealogii Minakowskiego (na http://Wielcy.pl/wgm/senat.php ) umieściłem spis wszystkich senatorów Korony Polskiej i Wlk. Księstwa Litewskiego od roku 1500 do 1795. Udało się ich znaleźć 2927. Można przeglądać, jak wyglądał Senat I RP w konkretnym roku albo jak wyglądała elita wybranego województwa w okresach 20-letnich. Jest też spis alfabetyczny wszystkich.

Baza danych została skompilowana z wielu spisów urzędników. Brane były pod uwage te, które są najnowsze: a więc spisy urzędników publikowane przez Bibliotekę Kórnicką dla Korony Polskeij, spisy wydawnictwa DiG dla Wlk. Księstwa Litewskiego, osobne spisy dla województw płockiego (R. Zielińskiego) i (Haratyma i Nagielskiego) dla rawskiego. Tam, gdzie nie dało się znaleźć nowszych, wykorzystano spisy XIX-wieczne: Józefa Wolffa dla WXL i T. Żychlińskiego. W miarę możliwości te ostatnie weryfikowane były przy użyciu biogramów Polskiego Słownika Biograficznego.

Na razie zestawienie to nie jest idealne, bo z pewnością w bazie tej jest sporo błędów (zwłaszcza w danych ze spisów XIX-wiecznych). Jest też na pewno sporo niedoróbek programistycznych, które będą z czasem poprawiane. Dlatego na Wielcy.pl nie ma jeszcze linku do tej bazy, za to zapraszam do testowania i dzielenia się uwagami, na stronie https://www.facebook.com/wielka.genealogia.minakowskiego albo emailowo, na mj@minakowski.pl.

Zestawienie to powstało po to, by można było prowadzić badania statystyczne na przedrozbiorowych senatorach. Dla przykładu, widać już, że kolejność zasiadania w senacie (numer miejsca) był nieprzypadkowy. Jak widać z poniższego obrazka, bardzo dokładnie pokrywa się ona z wagą koligacji PSB danej osoby:

Korelacja (przynajmniej wśród senatorów świeckich) jest liniowa i wygląda na to, że królowie, udzielając nominacji na coraz wyższe urzędy senatorskie robili to tak, by osoby o najwyższych pozycjach rodzinnych lądowały najwyżej, względnie rodziny bardziej wpływowe były w stanie wylobbować sobie wyższe pozycje. Zależność ta nie zmienia się przez stulecia i będzie to ciekawy temat do dalszych badań.

Kolejność miejsc (porządek zasiadania w senacie) został określony przez edykt królewski wydany przy okazji Unii Lubelskiej w 1569 r., co widać na załączonym fragmencie  (Volumina Legum):

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.