Kraków 1848. Prawie 5000 budynków, ale większość drewniana

Zdigitalizowałem mapy Katastru Galicyjskiego z lat 1847-48 dla Krakowa i okolic: Podgórza, Ludwinowa, Zwierzyńca, Nowej Wsi, Krowodrzy, Zielonek, Prądników Białego i Czerwonego, Olszy i Grzegórzek. Do programu QGIS wprowadziłem wszystkie budynki (2270 murowanych i 2600 drewnianych), wszystkie drogi i sieć wodną. Są też cmentarze, ważniejsze ogrody i parki oraz obwałowania miejskie. W tle umieściłem aktualne zdjęcie satelitarne z Google. Zapraszam.

Plan jest dostępny online pod adresem https://wielcy.pl/krakow1848/ , a tutaj podaję legendę. Widać, gdzie coś było, a gdzie… nic nie było. To był niezwykły moment dla Krakowa: w 1846 Rzeczpospolita straciła niepodległość, w 1847 ruszyła kolej, a w 1850 r. miasto spustoszył Wielki Pożar.

Kraków w roku 1848 na podstawie map Katastru Galicyjskiego

Kraków w roku 1848 na podstawie map Katastru Galicyjskiego. Opracował Marek Jerzy Minakowski.

Na planie zaznaczona została linia wałów miejskich (przechodzi przez dzisiejsze Rondo mogilskie, za wałami są już Krowodrza, Nowa Wieś i Czarna wieś. Od roku 1846 między Krakowem a Podgórzem nie ma już granicy państwowej, oddzielającej wcześniej Wolne, Niepodległe i Ściśle Neutralne Miasto Kraków z Okręgiem od Cesarstwa Austriackiego. Płynie wciąż Stara Wisła (choć po powodzi z 1813 r. główny nurt Wisły idzie obecnym korytem, między Kazimierzem a Podgórzem). Cmentarz Rakowicki już jest (choć znacznie mniejszy niż dziś). Nie ma jeszcze kolei do Tarnowa, więc nie widać, że dzisiejsza stacja Kraków-Grzegórzki wcale nie leży na obszarze Grzegórzek, ale miasta Kazimierza nad Wisłą (oczywiście Górnego, nie Dolnego, który jest koło Puław).

Mapa w wersji dynamicznej (na https://wielcy.pl/krakow1848/ ) została dociągnięta aż do gminy Zielonki, co ma powód prywatny: tam w roku 1848 mieszkali moi przodkowie, którzy spoczywają na tamtejszym cmentarzu (też zaznaczonym). Byli chłopami, ale jako że w Krakowie od 1808 roku obowiązywał Kodeks Napoleona, byli obywatelami Rzeczypospolitej Krakowskiej. Mieszkali 6,5 km w linii prostej od Rynku Głównego.

Życzę wesołej zabawy (ja mogę tę mapę oglądać godzinami, mam nadzieję, że Wy też). Kusi mnie, żeby przepisać Spis Mieszkańców Krakowa z roku 1857, gdzie podano kto gdzie mieszka (z dokładnością do budynku). To będzie bardzo ciekawe, ale chwilowo mam pilniejsze rzeczy do przepisania. Więc jak ktoś ma czas, to zapraszam do współpracy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.