Józef Cyrankiewicz to w istocie Cygankiewicz z Krowodrzy

Choć to brzmi jak jeden z wielu demaskatorskich „fejków”, to jednak prawda. Udało się znaleźć akt chrztu ojca premiera Cyrankiewicza. Choć w akcie chrztu samego premiera ojciec nazywa się Cyrankiewicz i urodził się par. św. Szczepana w Krakowie, to…

… to jednak prawda jest inna. Owszem, jest w parafii św. Szczepana z roku 1881 chrzest z takimi imionami i datą. Ale dotyczy on ówczesnej podkrakowskiej wsi Krowodrza. A nazwisko to „Cygankiewicz”. Przez „g”.

Cygankiewiczów w spisie mieszkańców Krakowa z roku 1880 jest sporo, więc również ci z Krowodrzy niewątpliwie się tak nazywali. Gdzie dokładnie mieścił się dom nr 79, gdzie urodził się 16 stycznia 1881 Józef Andrzej Cygankiewicz – tego nie wiem (numeracja domów zmieniała się często, w spisie z 1847 w domu 79 żaden Cyg(r)ankiewicz nie mieszka).

Oto akt chrztu późniejszego premiera PRL.

Zapis trochę skomplikowany, bo w dwóch szpaltach. Czytamy tu, że Józef Adam Zygmunt (trojga imion), urodzony 23 kwietnia 1911 przy ul. Kaczkowskiego w Tarnowie, ochrzczony 17 maja 1914 w parafii katedralnej w Tarnowie, to syn ślubny Józefa Andrzeja (dwojga imion) Cyrankiewicza, syna Stanisława i Józefy Lichockiej, urodoznego 16 stycznia 1881 w Krakowie w par. św. Szczepana, inżyniera krajowego oraz jego (poślubionej 4 czerwca 1910 w Nadwórnej) Reginy Zefiryny (dwojga imion) córki Albina Szlapaka i Tekli Adamowskiej, urodzonej 26 sierpnia 1891 w Brunarach pow. Grybów.

Ale gdy cofniemy się pokolenie dalej, z Tarnowa do Krowodrzy, widzimy to tak:

Józef Andrzej, urodzony 16 stycznia 1881 w domu nr 79 w Krowodrzy, ochrzczony 16 marca, syn Stanisława Cygankiewicza, skrzyniarza (faber arcarius), syna Wincentego i Marianny Owsińskiej oraz Józefy Lichockiej,  córki Andrzeja i Katarzyny. Katolik, rodzice ślubni.

[Dalsze uzupełnienia, już po opublikowaniu]

No dobrze, dobrze… Skoro to był rzemieślnik, to nie musiał być chłopem, a na Krowodrzy zamieszkał, bo miał tam biznes. Napisawszy powyższe poszukałem głębiej i na razie najwcześniejszy akt, jaki widzę, jest z roku 1823. Otóż w Kościele Mariackim (tak, tak!) w Wolnym Mieście Krakowie, 17 lipca 1823 ochrzczony został Wincenty a Paulo Jakub (dwojga imion) Cygankiewicz. Jego ojcem był rzeźnik, Michał Cygankiewicz (ur. ok. 1793), mieszkający przy ulicy Różanej (dom nr 617), a matka to Konstancja Bocheńska (ur. ok. 1795).

Oto sam akt:

[Kolejne uzupełnienia]

Skoro jednak byli z Krakowa, to… dla Krakowa spisy ludności robiono porządnie. Zaglądamy tam, dla roku 1870 [na zdjęciu błędnie: 1881] i co widzimy? Widzimy całą rodzinę Cygankiewiczów. A także więcej! Naszych znajomych, Drobnerów! Przecież mieszkający pod tym samym adresem Roman (Abraham) Drobner z matką Karoliną (Keilą) to przecież nikt inny, ale dziadek Władysławy z Drobnerów Fersterowej, której syn Marian Ferster to ojczym… tak, tak, RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.