Dziedzice Mazowsza

W latach 1524 i 1526 zmarli dwaj ostatni władcy Mazowsza. Pozostała ich siostra, Anna.  Potomkowie Anny Piastówny żyją do dzisiaj i jest zaskakujące, jak wielu z nich odegrało czołowe role w historii Polski. Gdyby nie zwyczaj dziedziczenia nazwiska po ojcu, można by powiedzieć że dynastia Anny Piastówny rządziła Polską przez kilkaset lat.

Księżniczka Anna wyszła za wojewodę ruskiego Stanisława Odrowąża ze Sprowy. Miała jedyną córkę, Zofię Odrowążównę, wydaną za hrabiego Jana Krzysztofa Tarnowskiego (syna hetmana Jana T.), ten jednak wkrótce zmarł bezpotomnie i drugim jej mężem był możnowładca z Prus Królewskich, kasztelan gdański (a potem wojewoda sandomierski) Jan Kostka (daleki kuzyn św. Stanisława Kostki – dziadek Jana był bratem pradziadka św. Stanisława).

Anna Kostczanka, wnuczka Anny Piastówny, wyszła za kniazia Aleksandra Ostrogskiego i miała zeń córkę Zofię, wydaną za księcia Stanisława Lubomirskiego – matkę Jerzego Sebastiana Lubomirskiego. Hetman Jerzy Sebastian Lubomirski to przywódca słynnego rokoszu, który doprowadził do detronizacji Jana Kazimierza, co zakończyło rządy dynastii Wazów w Polsce (po kądzieli: Jagiellonów). Można więc powiedzieć, że w sporze Piastów z Jagiellonami ostatecznie wygrał potomek Piastów!

Lubomirski jednak nie całkiem zwyciężył, bo zmarł tuż po rokoszu we Wrocławiu, a w międzyczasie Sejm pozbawił go urzędów (skazał na infamię). Rodzina jego nie całkiem też jednak przegrała, bo jego praprawnukiem był kolejny Wielki Opozycjonista, Szczęsny Potocki. Tak jest! TEN Szczęsny Potocki, wódz Targowicy, w był rodzonym potomkiem ostatniej władczyni Mazowsza!

Nie samych tylko opozycjonistów znajdujemy wśród potomków Anny Mazowieckiej. Otóż kolejna córka Zofii z Odrowążów Kostczyny, córki Anny Piastówny, Katarzyna Kostczanka, wyszła za Adama Hieronima Sieniawskiego. Jej prawnukiem był hetman polny koronny Mikołaj  Sieniawski, dziadek Marii Zofii Sieniawskich Czartoryskiej, pradziadek księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, przywódcy Familii, męża Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej.

Także Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Wielkiego był prapraprawnukiem Jerzego Sebastiana Lubomirskiego, a pokolenie bliżej miał jego stryj, kanclerz wielki koronny, Jacek Małachowski.

Tak to oto dynastia Anny Piastówny trzęsła Polską (a nie tylko Mazowszem) przez setki lat…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.