Z Ziemi Smoleńskiej przez Grunwald do Pałacu Namiestnikowskiego

600 lat temu, 15 lipca 1410 w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem wsławiły się w walce chorągwie ze Smoleńska, którymi znakomicie dowodził zięć cara moskiewskiego Dymitra Dońskiego, kniaź Lingwen Semen Olgierdowicz. Kniaź Lingwen był namiestnikiem Nowogrodu Wielkiego (była to republika ruska, na terenie której leży obecny Petersburg, pozostająca pod zwierzchnictwem lennym Królestwa Polskiego) i nie wiadomo, czy na pewno był księciem Smoleńska. Ale na pewno w 1440 smoleńszczanie wybrali swym władcą jego syna – Jerzego Lingweniewicza, którego potomkiem na co najmniej pięć różnych sposobów jest przyszły lokator Pałacu Namiestnikowskiego w Warszawie, Bronisław Komorowski.

Poniżej pokazuję zrzut (zdjęcie) ekranu z serwisu www.wielcy.pl (Wielka Genealogia Minakowskiego), pokazujące rozmaite związki między Jerzym Lingweniewiczem (bratankiem Jagiełły, wnukiem Olgierda i Dymitra Dońskiego) a p. Bronisławem Komorowskim, przyszłym Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Pod ilustracją spróbuję to pokrótce opisać.

Pochodzenie Bronisław Komorowskiego od dowódcy wojsk Smoleńska, Lingwena Olgierdowicza

Wnuczką Jerzego Lingweniewicza była Anastazja (zm. po 1526), żona kniazia Semena Olelkowicza-Słuckiego (to też Gedyminowicze). Jej syn, książę Słucka Jerzy (zm. 1542), z Heleny Radziwiłłówny miał m.in. córkę Zofię, która wyszła za kasztelana trockiego Jerzego Chodkiewicza. Dwoje dzieci Zofii Chodkiewiczowej to przodkowie Bronisława Komorowskiego:

a) Hieronim Chodkiewicz miał m.in. dwie córki: Zofię Wołłowiczową i Annę Zienowiczową (obu z nich potomkiem jest Br. Kom.). W dodatku Anna jest antenatką dwojga jego dziadków Juliusza hr. Komorowskiego i Magdaleny z Gorskich Komorowskiej. A to przez swoją prawnuczkę Teresę z hr. Tyszkiewiczów Zawiszynę.

b) Siostra wsponianego Hieronima, Halszka z Chodkiewiczów Szemetowa, jest również antenatką owych dwojga dziadków Bronisława K.: jej wnuk, podskarbi wielki litewski Hieronim Kryszpin-Krszensztein jest przodkiem Marii z Gorskich Komorowskiej, a drugi wnuk, wojewoda trocki Hieronim Dominik Pac, to przodek Juliusza hr. Komorowskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia Internetu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Z Ziemi Smoleńskiej przez Grunwald do Pałacu Namiestnikowskiego

  1. Pingback: Tweets that mention Z Ziemi Smoleńskiej przez Grunwald do Pałacu Namiestnikowskiego | Minakowski.pl -- Topsy.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.