Znani współcześni potomkowie rycerzy spod Grunwaldu

Z okazji 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem przekopałem Wielką Genealogię Minakowskiego, by sprawdzić, co w naszych czasach porabiają potomkowie rycerzy, którzy tam walczyli. Wziąłem pod lupę potomstwo trzech: marszałka Królestwa Polskiego Zbigniewa z Brzezia (dowódcy głównych sił polskich), legendarnego rycerza Zawiszę Czarnego z Garbowa i dowódcę Pułków Smoleńskich kniazia Lingwena Semena Olgierdowicza. Jak komuś się taki wybór nie podoba, to niech sam zrobi podobne zestawienie. Naniosłem to na listy znanych postaci z naszej genealogii, które prezentuję na www.sejm-wielki.pl/znani.php.

Dwie aktorskie damy, Beata Tyszkiewicz i Maja Komorowska są potomkiniami wszystkich trzech (Zbigniewa, Zawiszy i Lingwena). Podobnie – artysta kabaretowy Krzysztof Piasecki. Z kolei samego Zbigniewa z Brzezia ma wśród przodków inna dama – Małgorzata Braunek, znana głównie jako Oleńka Billewiczówna w filmie „Potop”.

Z innych artystów wymienić można muzyka, Grzegorza Turnaua (potomek marszałka Zbigniewa z Brzezia), a z wcześniejszych – Mieczysława Karłowicza (potomek kniazia Lingwena). Potomkami Zbigniewa są też dawniejsi malarze Wojciech i Jerzy Kossakowie i Jacek Malczewski, a za to potomkiem wszystkich trzech był świeżo zmarły Franciszek Starowieyski.

Wśród popularnych literatów można wskazać potomków Zbigniewa z Brzezia, takich jak Joseph Conrad, Henryk Sienkiewicz, Władysław Bełza, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka Maria Komornicka (Ignacego Krasickiego też dodajmy dla porządku, choć on mało współczesny). Z kolei potomkami samych Zawiszy i Lingwena byli dawniej Zygmunt Krasiński, a współcześniej Karol Hubert Rostworowski. I wreszcie potomkowie wszystkich trzech rycerzy: Wojciech Żukrowski (Porwanie w Tiutiurlistanie), Ludwik Hieronim Morstin i sympatyk Palikota Eustachy Rylski.

Dalej idzie ciekawa grupka trzech adwokatów: Tadeusz de Virion, Jacek Taylor i Xawery Konarski (dlaczego każdy ma dziwne litery w imieniu lub nazwisku?). Pierwszy i trzeci pochodzą od wszystkich trzech, a drugi od jednego.

I tak oto doszliśmy do polityków. Na wstępie zacznijmy od przedwojennych ministrów i premierów Władysława i Stanisława Grabskich (potomkowie Zbigniewa z Brzezia) i prezydenta RP na uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego (potomek wszystkich trzech). Potomkiem tylko Zbigniewa byli też kolejny prezydent RP na uchodźstwie August Zaleski oraz PRL-owski wicepremier (tak, tak! w rządach Babiucha i Jaruzelskiego!) Jerzy Ozdowski.

Z ostatnich czasów mamy trzech marszałków Sejmu: Wiesław Chrzanowski i Bronisław Komorowski to potomkowie kniazia Lingwena, a Aleksander Małachowski to potomek Zbigniewa i Zawiszy. Marszałkami Senatu byli potomkowie Zbigniewa i Zawiszy: Andrzej Wielowieyski (wicemarszałek I kadencji) i August Chełkowski (marszałek II kadencji). Prezesem Najwyższej Izby Kontroli jest potomek Zawiszy i Lingwena, Jacek Jezierski.

W rządzie, jako ministrowie, zasiadały dwie panie pochodzące w linii prostej od wszystkich tych trzech rycerzy: Izabella Cywińska i Anna Radziwiłł. Wpływowym politykiem jest też poseł Małgorzata Kidawa-Błońska (potomek Zbigniewa z Brzezia).

Dawniej ambasadorem Unii Europejskiej w Polsce, a obecnie posłem polskim w Parlamencie Europejskim jest również pochodząca od trzech tych panów pani Róża Thun. Również niemieckie nazwisko nosi także pochodzący od wszystkich tych trzech rycerzy władca Liechtensteinu, Hans II Adam.

* * *

Na pewno warto szukać dalej – bo wśród potomków tych trzech rycerzy nie znalazłem prezydenta Lecha i premiera Jarosława Kaczyńskich – a są oni przecież na co najmniej dwa sposoby potomkami kasztelana wojnickiego Andrzeja z Tęczyna, który pod Grunwaldem walczył na czele swojej własnej chorągwi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia Internetu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Znani współcześni potomkowie rycerzy spod Grunwaldu

 1. Kudel pisze:

  warto szukać, ja już znalazłem ;p
  Dowódcy wojsk i rycerze biorący udział w Bitwie pod Grunwaldem 15 lipca 1410r. będący jednocześnie przodkami Lecha i Jarosława Kaczyńskich
  1) Chorągiew prywatna abpa poznańskiego Mikołaja Kurowskiego – przodek jego brat Piotr,
  2) Chorągiew prywatna wojewody sieradzkiego Jakuba Koniecpolskiego z Koniecpola h. Pobóg
  3) Chorągiew prywatna kasztelana wojnickiego Andrzeja Tęczyńskiego z Tęczyna h. Topór
  4) Chorągiew prywatna podkomorzego krakowskiego Piotra Szafrańca z Pieskowej Skały h. Starykoń
  5) Chorągiew prywatna kasztelana śremskiego i starosty generalnego Wincentego Granowskiego z Granowa i Granówka h. Leliwa
  6) Chorągiew prywatna podstolego krakowskiego Gniewosza Gniewosza z Wnorowa h. Kościesza (Strzegomia)
  7) Dowódca Chorągwi prywatnej wystawionej przez abp gnieźnieńskiego, późniejszego Prymasa Polski Wojciecha Jastrzębca – Jarand Brudzewski z Brudzewa h. Pomian

 2. Pingback: Tweets that mention Znani współcześni potomkowie rycerzy spod Grunwaldu | Minakowski.pl -- Topsy.com

 3. apszczol pisze:

  Marku,
  nie Jozef Cupertino Ozdowski, tylko Jozef z Cupertino (czyli chodzi o patrona podanego przy chrzcie dziecka).
  Tu masz blizsze dane:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_of_Cupertino

 4. aordycz pisze:

  Jan Długosz za zasługi położone w bitwie grunwaldzkiej, został burgrabią w zamku Brzeźnicy koło Radomska, później zaś starostą grodowym w Nowym Korczynie pod Krakowem. Miał liczne potomstwo. Z trzech pierwszych synów dwóch wcześnie zmarło, a tylko najstarszy imieniem Jan chował się zdrowo. Ojciec uważając to za szczęśliwą wróżbę, wszystkim następnym synom w liczbie dwunastu imię Jana ponadawał. Czwartym z kolei, a drugim z żyjących synów burgrabiego brzeźnickiego, Jana i Beaty córki Marcina z Borowna był nasz znany historyk – autor ‘Dziejów Polski Ksiąg dwanaście’ opisujący w XI Księdze Bitwę pod Grunwaldem.
  Ów Jan Długosz herbu Wieniawa (łac. Ioannes Dlugossius; ur. 1 grudnia 1415 w Brzeźnicy, zm. 19 maja 1480 w Krakowie).
  Źródło:
  Jan Długosz. Bitwa Pod Grunwaldem. Opracował Jan Dąbrowski. Ossolineum, Wrocław 2003.
  Więcej: http://minakowski.pl/wspolczesni-potomkowie-rycerzy-spod-grunwaldu/comment-page-1/#comment-742#ixzz0tmXDdceT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.