Z większością wielkich Polaków łączy mnie do 31 łóżek

W Polskim Słowniku Biograficznym (wyd. Inst. Historii PAN) opisano 26,5 tys. najwybitniejszych Polaków wszech czasów (od Popiela i Rzepichy do osób zmarłych w r. 2000, z wyjątkiem osób o nazwiskach na litery T-Ż, które jeszcze nie są opracowane). Jeżeli uznać łóżko jako miejsce gdzie się konsumuje związek małżeński i gdzie rodzą się dzieci (nawet te pozamałżeńskie), to aby połączyć mnie z 13,4 tys. tych osób potrzeba za każdym razem najwyżej 31 łóżek.

Oczywiście, są to różne łóżka: inny zestaw 18 łóżek potrzeba, by połączyć mnie z Józefem Piłsudskim, a inne 23 łóżka łączą mnie z Mikołajem Kopernikiem. Zamiast „zestaw łóżek” można powiedzieć „nieprzerwany łańcuch filiacji i koicji”, ale „zestaw łóżek” brzmi ciekawiej i zwraca uwagę, że genealogia to nauka o seksie i jego skutkach.

Te moje 31 łóżek to żaden rekord. Prezydent Bronisław hr. Komorowski, znacznie lepiej ode mnie „ustosunkowany” (20 łóżek ode mnie) potrzebuje takich łóżek 30. Tyle samo potrzebował Józef Piłsudski (po równo 18 łóżek ode mnie i od prez. B.K.). Ale najlepiej ustosunkowanemu magnatowi, Szczęsnemu Potockiemu (15 łóżek ode mnie, 10 łóżek od B.Kom. i J.Piłs.), do połączenia z połową PSB wystarczyłoby 26 łóżek.

A gdybyśmy nie testowali połowy, a tylko 1/3 najbliższą każdemu? Wtedy ja potrzebuję tylko 20,5 łóżka, B. Komorowski 18,5, J. Piłsudski 19,5 – zaś Szczęsnemu wystarczałoby zgoła 14).

Sieć powiązań międzyludzkich jest bardzo wielowymiarowa. Wśród dawnych elit (inteligencja, ziemiaństwo, burżuazja) i ich potomków czy kuzynów powiązania są tak gęste, że z której strony się nie zacznie, wszędzie wychodzi dość podobnie. Można uznać, że owa „liczba łóżek” nie jest cechą poszczególnych osób, ale wartością opisującą całą społeczność, podobnie jak ciśnienie i temperatura powietrza w pomieszczeniu nie wynikają wprost z zachowania pojedynczych cząsteczek gazów, ale mają z nimi ścisły związek.

Co z pozostałymi? Związki dalsze niż 31 łóżek znalazłem jedynie z 342 kolejnymi bohaterami Pol. Słown. Biograf. Dla kolejnych 13,0 tys. osób (48,7% całości) nie znalazłem jeszcze w ogóle żadnego związku. Gdy się takie związki znajdą – najprawdopodobniej będą one również krótsze niż owe „31 łóżek”, więc można liczyć, że ten dystans będzie się skracał.

4 lata temu, tuż po tym, jak odszedłem z pracy etatowej, by całkowicie zająć się genealogią, dumnie zakomunikowałem, że udało się znaleźć jakiekolwiek powiązania „łóżkowe” z 10.000 bohaterów PSB. Od tej pory przybyło jak widać 3700 kolejnych powiązań. Tempo odnajdywania nowych spada – od 1 stycznia 2014 (czyli przez 5 kwartałów) przybyło 1018 nowych. Kolejne osoby coraz trudniej odnaleźć, ale praca trwa i będzie trwała.

Lista wszystkich bohaterów PSB jest tutaj: http://wielcy.pl/psb_szukani.php – a tych bohaterów PSB, których wciąż nie udało się powiązać jest tutaj: http://wielcy.pl/psb_rodzinami.php .

A oto lista dodanych powiązań z bohaterami PSB, jakich się udało włączyć do rodziny od 1 stycznia 2014 do 29 marca 2015 r.:

P.S. Chciałbym tu po raz kolejny gorąco podziękować za pomoc p. Izabelli Dwornickiej (odległej 30 łóżek od połowy PSB, a 19 łóżek od najbliższej sobie 1/3 PSB), która niestrudzenie pomaga odnaleźć bohaterów PSB jedynie na podstawie indeksów metryk dostępnych publicznie na geneteka.genealodzy.pl (oraz na mniejszą skalę w regestry.lubgens.eu i poznan-project.psnc.pl).

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.