Między Kaczyńskim a Piłsudskim 22 osoby

Ś.p. prezydent Lech Kaczyński spocznie na Wawelu obok ś.p. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Oto związek rodzinny obu panów (przez córkę Marszałka, Jagodę). To 22 osoby (tyle by się nawet zmieściło w krypcie św. Leonarda).

W Genealogii Potomków Sejmu Wielkiego (www.sejm-wielki.pl) znaleźć można związki rodzinne między ś.p. Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim a byłym prezydentem-elektem, ś.p. Marszałkiem Józefem Piłsudskim (wybrany na prezydenta w 1926 urzędu nie przyjął).

Wykres znajduje się na stronie http://www.sejm-wielki.pl/sejmwielki?em=R&ep=lech&en=kaczynski%20h.%20pomian&m=NG&select=input&n=psb.22730.8&t=PN&bd=0&color=&et=S , a poniżej streszczam słownie, jak ta koligacja wygląda:

Lech Kaczyński był wnukiem Aleksandra Jasiewicza (1890-1951) którego siostra, Stefania z Jasiewiczów Święcicka (1907-1939), to teściowa Krystyny z Purtaków Święcickiej (1928-2008), szwagierki Antoniego Nieżychowskiego (1909-1992), który miał wspólnych pradziadków z Janiną z Kierskich Szczaniecką (ur. 1921), której szwagierka Maria ze Sczanieckich Karwatowa (1921-2007), to teściowa Krzysztofa Jaraczewskiego (ur. 1954), wnuka Marszałka Piłsudskiego (syna Jagody z Piłsudskich Jaraczewskiej).

Innym „mieszkańcem” krypt wawelskich jest Adam Mickiewicz, którego spina z Lechem Kaczyńskim postać Janiny Byszewskiej, dwukrotnie zamężnej (nie wiem niestety w jakiej kolejności)

–  za Gustawem Janaszem, którego – dziadek Stanisław Olszowski to brat Julii z Olszowskich Brzezińskiej, praprababki Lecha Kaczyńskiego

– za Zygmuntem Krzymuskim, którego pradziad Marcin Krzymuski to brat Marii z Krzymuskich Biesiekierskiej, której wnuk Józef Modliński był mężem wnuczki Adama Mickiewicza, Heleny Goreckiej (zm. 1884).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Między Kaczyńskim a Piłsudskim 22 osoby

  1. Kaj Malachowski pisze:

    Warto tez wspomniec ze s.p. Prezydent spocznie na Wawelu obok Elzbiety Pileckiej, Krolowej Polskiej, od ktorej pochodzi w prostej linii, i ktora jest jego najblizszym krolewskim przodkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.