Mądrzy ludzie jadą do Krakowa

Konferencja Bitspiration to idealny pretekst, by uciec przed piłką nożną do Krakowa, a ściślej – na Kazimierz. Ten sam Kazimierz, na którym działa siedem synagog, a przed nimi nie ma ani jednego policjanta (zupełnie inaczej niż na antysemickim Zachodzie). W znakomitym gronie będziemy się inspirować, knując plany podboju (cyfrowego) świata. Kto jeszcze nie się nie zdecydował, ma ostatnią okazję, by ze mną świętować moje 40. urodziny i 10. rocznicę założenia mojej firmy Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne; przygotowałem prezenty dla gości. Wsiadajcie w pociąg/samolot i świętujmy razem!

Ciągle mam problem z określeniem kim jestem. Historykiem? Informatykiem? Biznesmenem? A może filozofem (zawód wyuczony)? Niestety, taki jest dzisiejszy świat, że aby odnieść sukces, trzeba się umieć wyrwać z tradycyjnych „szufladek”. Żeby mieć ciekawe efekty, trzeba  działać innowacyjnie, ale tak, jak to rozumieją urzędnicy od innowacyjnej gospodarki. Trzeba godzić ogień z wodą, robić rzeczy niewyobrażalne.

Na Bitspiration przyjadą „kupcy pomysłów” czyli przedstawiciele branży venture capital, inwestujący w przedsięwzięcia (głównie internetowe), które dają cień nadziei, że mogą stać się kolejnym Googlem, Facebookiem, Grouponem albo są ciekawym kandydatem by stać się łakomym kąskiem dla Google’a (który kupił choćby YouTube) czy Facebooka (który kupił choćby Instagram). Będzie też druga strona – ludzie z pomysłami, którzy przyjadą w nadziei znalezienia kupca na swoje pomysły biznesowe.

Ale obok jednych i drugich będą też inni – ludzie, którzy obserwują rynek, którzy chcą wiedzieć, w jakie przedsięwzięcia warto zainwestować i jakie pomysły da się sprzedać. Dlatego myślę, że na Bitspiration przyjechać może każdy choćby po to, by zobaczyć jak buduje się przyszłość świata internetowego (a jest jakiś inny świat?).

Nie mam zamiaru nikomu sprzedawać mojej działalności internetowo-genealogicznej. Napisałem już kiedyś: Szukam partnera, nie pieniędzy. Próbowałem kilka lat temu wejść w układ biznesowy z Onet.pl, ale całe szczęście potem wybuchł kryzys i projekt został zawieszony. Drugi raz nie będę tego robił. Ale nie chcę działać w próżni – chciałbym mieć wokół wiele przedsięwzięć, które robią rzeczy podobne mniej lub bardziej, z którymi mógłbym współpracować na różne sposoby.

„Współpracować” niekoniecznie znaczy „kupować i sprzedawać”. Ci, którzy mnie znają, wiedzą dobrze jak bliskie są mi modele biznesowe Wikipedii czy Craigslist – oba te przedsięwzięcia są skromne biznesowo (małe biura, bardzo mało osób zatrudnionych), ale wielkie rozmachem. Craigslist sprzedaje tylko wybrane rodzaje ogłoszeń w wybranych miastach – tak, żeby mieć z czego żyć na przyzwoitym poziomie. Wikipedia jest obsługiwana przez Wikimedia Foundation, której nieliczni pracownicy także mają z czego żyć i utrzymują się z różnych działalności dodatkowych – ale to nie znaczy, że cały projekt ma charakter komercyjny. Bo — jak wspomniałem — czas porzucić „szufladkowanie” i działać innowacyjnie, elastycznie dostosowując metody działania do założonych celów.

Łączenie działalności komercyjnej z darmową (na moim serwisie www.sejm-wielki.pl nie ma reklam!) ma też jedną ciekawą korzyść: pozwala dawać prezenty. Na przykład wart 250 złotych dożywotni abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl). 10 uczestników konferencji Bitspiration dostanie go ode mnie w prezencie!

Żeby móc wylosować dożywotni abonament WGM, w formularzu rejestracyjnym należy podać „Minak2012”.

Do zobaczenia!

Jeśli komuś nie chce się szukać, czym jest Bitspiration, to podrzucam poniżej oryginalny komunikat prasowy, jaki dostałem od jego organizatorów:

Warszawa, 05.06.2012 r.

 

Światowe premiery polskich projektów z branży nowych technologii na Bitspiration w Krakowie

Międzynarodowej klasy specjaliści w dziedzinie nowych technologii, eksperci rynku startupów i branży VC spotkają się na pierwszej międzynarodowej konferencji Bitspiration, która odbędzie się w dniach 12-13 czerwca w Krakowie. Twórcy interesujących projektów wybrali to wydarzenie na światowe premiery swoich nowych przedsięwzięć. Na międzynarodowe wody wypływają m.in. Ganymede, SHOWROOM oraz Cube Your Mind.

 

 

Światowe premiery na Bitspiration

Pierwszym ważnym projektem, który ogłosi swoją światową premierę na Bitspiration jest SHOWROOM – największa w Polsce platforma e-commerce skupiająca niezależne marki i projektantów z branży mody i design. Po dużym sukcesie w Polsce, SHOWROOM uruchamia wersję anglojęzyczną, skierowaną do klientów z całej Europy. -„Wierzymy, że z naszą pomocą polskie niezależne marki modowe będą mogły zaistnieć za granicą, tym bardziej że na Zachodzie obserwujemy bardzo duże zainteresowanie ich produktami” – mówi Michał Juda, współtwórca serwisu.

Drugą ważną premierą będzie gra Last Temple, przygotowana przez polską firmę deweloperską Ganymede, która jest krajowym liderem w dziedzinie gier społecznościowych, casualowych i mobilnych. Najnowszy projekt Ganymede to casualowa gra typu matching puzzle kierowana do graczy niezależnie od wieku i umiejętności. Dostępna będzie w trybie single- i multiplayer. “Za pomocą tego nowego projektu chcemy zaznaczyć swoją obecność na Facebooku i stać się ważną częścią świata social gamingu” – mówi Lidia Janoszka, Kierownik Działu Marketingu Ganymede.

 

W trakcie Bitspiration swoją światową premierę będzie też mieć gra Hacienda HD – przeznaczona na iPada wersja kultowej gry planszowej Wolfganga Kramera, której akcja toczy się w realiach południowoamerykańskich rancz. Hacienda HD jest dziełem polskiego studia developerskiego Cube Your Mind. – „Naszym celem było stworzenie gry rodzinnej, która zapewni angażującą intelekt zabawę dzieciom, rodzicom oraz znajomym”- mówi współtwórca gry, Arkadiusz Kwoska.

 

Co jeszcze na Bitspiration?

Poza światowymi premierami polskich projektów, uczestnicy będą mogli posłuchać o wyzwaniach epoki mobile (Don Dodge z Google), ciemnych stronach akceleratorów (John Bradford, Springboard) czy o s-commerce (Amalia Agathou). Dużą atrakcją będą warsztaty z PR dla startupów, które przeprowadzi Alex Barrera, mentor i dziennikarz technologiczny z wieloletnim doświadczeniem. Alex pokaże młodym twórcom, jak stworzyć historię dla produktu i sprzedać ją takim mediom jak TechCrunch czy Wired. Można się jeszcze rejestrować na Bitspiration na stronie internetowej konferencji. Organizatorzy przewidzieli też atrakcyjne zniżki dla grup.

 

O Bitspiration

Bitspiration to unikatowe wydarzenie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, które przyciągnęło takie gwiazdy światowego rynku nowych technologii jak Jawed Karim (twórca YouTube) czy John Draper (pierwszy telefoniczny haker). Bitspiration, wzorem największych konferencji technologicznych jak LeWeb, The Next Web czy SXSW, zostało również wybrane przez twórców polskich projektów technologicznych na miejsce światowych premier. –„Bitspiration to wydarzenie, na którym chcesz pokazać swój startup światu” – mówi Krzysztof Kowalczyk, współorganizator Bitspiration, partner w funduszu HardGamma Ventures. –„Inwestorzy zarówno z Doliny Krzemowej jak i Europy Zachodniej i Wschodniej, łowcy talentów z Google, Springboard czy HackFwd, przedsiębiorcy z wieloletnim doświadczeniem w sektorze IT oraz liderzy opinii z całego świata to towarzystwo, w którym warto rozpocząć globalną karierę i cieszymy się, że możemy dać polskim przedsiębiorcom taką szansę” – dodaje.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyszłość Internetu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.