Wielka genealogia Minakowskiego – rzeczy do zrobienia

Poniżej podaję listę rzeczy, którymi mam zamiar się zająć w pierwszej kolejności w ramach prac nad piątym wydaniem Wielkiej genealogii Minakowskiego. Oczywiście osoby, które subskrybują wersję internetową postępy widzą na bieżąco.

Jak ktoś ma lepsze pomysły, to proszę zgłaszać; na mojej liście obecnie są:

1. Teki Dworzaczka – wyciśnięcie czego się da: niedawno zapuściłem wyszukiwanie wszystkich sytuacji, w których znam dwóch żonatych mężczyzn o tym samym nazwisku, ale co najmniej jeden z nich nie ma ojca ani żonatego syna; wyszukałem wszystkie regesty, w których takie kombinacje występują i otrzymałem ok. 800 prawdopodobnych przypadków do przeanalizowania. Udaje się w ten sposób skleić przerwane linie genealogiczne wielu rodzin, ale mimo automatycznego przygotowania jest to robota dość żmudna. Przypominam, że w Tekach jest 250.000 regestów, a w mojej bazie znalazłem ok. 2 mln wyżej opisanych kombinacji, co wymagało przeanalizowania miliardów przypadków. [skończyłem 26 czerwca]

2. Z tychże Tek Dworzaczka jeszcze spróbuję wyszukać przedłużenia linii, które mają żyjących dzisiaj potomków: wyszukam wszystkie regesty, w których występują małżeństwa mające dziś potomków, a nie mające przynajmniej jednego z rodziców.

3. Polski Słownik Biograficznyczas przyszedł na „ostateczne rozwiązanie – ze wszystkich 25.000 biogramów wypiszę oboje rodziców (imiona i nazwiska), co pozwoli mi namierzyć osoby, które dotąd się wymknęły. Do tej pory zrobiłem pełne wypisy genealogiczne z 8210 artykułów, a takich do przejrzenia zostało mi 17.527. [28 lipca 2009: do przejrzenia zostało tylko 4.233 artykuły z PSB, ale tych tomów na razie nie zdobyłem, a Biblioteka Jagiellońska w sierpniu nieczynna]

4. Genealogia Piastów, Giedyminowiczów i litewskich gałęzi Rurykowiczów – do tej pory unikałem zajmowania się dynastiami (bo np. Piastowie praktycznie w ogóle nie mieli polskich koligacji), ale te trzy rodziny trzeba jednak wprowadzić, bo niezręcznie jest mówić o genealogii elit polskich bez zajmowania się polskimi dynastiami. [Zrobione, o czym napisałem w osobnym artykule ]

5. Ostateczne uporządkowanie senatorów Rzeczypospolitej od r. 966 do 1945. Oprę się na zestawieniu opublikowanym w Złotej księdze Żychlińskiego (potem aktualizując je w oparciu o te tomy „Urzędników”, które zostały już wydane), dorzucając do tego senatorów i biskupów przedwojennych.

6. Może w końcu uporządkuję nazwy miejscowości i podział administracyjny, żeby miejsce urodzenia, zgonu, chrztu czy ślubu było klikalne, co pozwoli przejrzeć osoby związane z tą samą miejscowością.

7. Choć nie wiąże się to bezpośrednio z Wielką genealogią Minakowskiego, w końcu muszę się zabrać za dokończenie spisu mieszkańców Warszawy z 1854. Wisi cały czas na http://www.przodkowie.com/warszawa/ i błaga o litość, żeby go jakoś twórczo rozwinąć. Od kilku lat chcę umieścić to na mapie (np. na podstawie API Google Maps), ale nie mam czasu…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Wielka genealogia Minakowskiego – rzeczy do zrobienia

  1. „Rodziny cudzoziemskie” Łozy trzeba by jeszcze wrzucić

  2. Stanisław Plewako rzucił świetny pomysł, żeby uwzględnić też współczesne badania DNA tam, gdzie ich wyniki są znane i dostępne. Postaram się zrobić to w najbliższym czasie (to trochę roboty, żeby się automatycznie generowało tak, by wszystkim krewnym się wyświetliło, z rozróżnieniem czy jest potwierdzone w dwóch różnych liniach, czy nie.

  3. Wsteczne przekierowanie z Herbarza Bonieckiego online; do tej pory przypisy z WGM kierują w odpowiednie miejsce Herbarza; brakuje odesłania w powrotną stronę.

  4. Metryki kościoła św. Jana w Wilnie – to parafia na tyle ciekawa, że warto by ją opracować w całości, a jest w całości dostępna online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.