Premiera „Elity Rzeczypospolitej”

Już jutro odbędzie się oficjalna premiera Elity Rzeczypospolitej a ściślej pierwszego jej tomu p.t. Elita północnomazowiecka (na comiesięcznym posiedzeniu Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego). Spodziewanych jest wielu gości, na samym Facebooku potwierdziło udział 80 osób! Wiemy o osobach, które specjalnie przyjeżdżają z Warszawy i Wrocławia, a nawet z Niemiec, w szczególności oczekujemy obecności marszałka Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego, p. Andrzeja Krzyżanowskiego.

Z książką zapoznać się można już na stronach ElitaRP.pl a nawet obejrzeć wstęp, spis treści i indeks osób. Na tej podstawie powstała już pokaźna lista prenumeratorów, zostanie opublikowana osobno.

Zainteresowanie tym wydarzeniem pokazuje, że nie jest to książka zwyczajna. Zamiarem autora (dra Marka J. Minakowskiego) jest ustawienie jej jako kolejnej pozycji w ciągu wielkich polskich herbarzy: B. Paprockiego (wydany 1584), K. Niesieckiego (wydany 1728-1743), A. Bonieckiego (wydany 1899-1913), J. Ostrowskiego (wydany 1897-1906), S. Uruskiego (wydawany pośmiertnie 1904-1917) czy W. Dworzaczka (pośmiertnie 1995-2004).

Czy to się może udać? Wszystkie poprzednie wymienione tu wydawnictwa (a także Polski Słownik Biograficzny), wydane po roku 1743 (śmierć Kaspra Niesieckiego) mają fundamentalną wadę: są fragmentaryczne, bo autor nie dożył ich dokończenia. Tym razem być może uda się objąć jednym, wielotomowym wydawnictwem, całość elity politycznej I Rzeczpospolitej i jej potomków w ostatnich około 250 latach. Potrzebna jest do tego determinacja autora (ta już jest) oraz wsparcie ze strony prenumeratorów (na to liczymy). Polskę musi być stać na takie wydawnictwo!

Spotkanie odbędzie się od 17:00, 11 sierpnia 2011, w Karczmie pod Blachą przy Piastowskiej 22:


Wyświetl większą mapę

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Premiera „Elity Rzeczypospolitej”

 1. Pingback: Portal Sarmacki » Archiwum bloga » Kraków: Premiera “Elity RP”

 2. FJG pisze:

  No tak. Nie ma to jak dobra reklama.
  Nic o premierze nie wiedzialem, do czasu po premierze.
  A moze to zamierzone? 😉
  Pozdrawiam
  FJG
  ps. Moze mnie Michal Kwi… nie wyda, ze wiedzialem pare dni wczesniej… Ale juz za pozno ;(

 3. Barbara pisze:

  Jestem pod wrażeniem serii „Elita Rzeczypospolitej”.
  Mój syn interesuje się genealogią rodziny i jako prezent gwiazdkowy dostanie ode mnie tom II.
  Wydaje mi się panie Marku, że akapit:
  ” Seria Elita Rzeczypospolitej przedstawia kilkaset rodzin obdarzonych największym prestiżem w ostatnich latach niepodległości Rzeczypospolitej: których ojca lub brata wybrano do Sejmu w latach 1788 lub 1790 i te, których ojciec lub brat sprawował wtedy urząd senatorski biorąc udział w obradach Sejmu Wielkiego.
  Przedstawione zostały powiązania rodzinne tych osób ze sławnymi, znanymi lub wybitnymi postaciami z ich kręgu rodzinnego.”
  jest trochę ciężki stylistycznie. Moim skromnym zdaniem warto by było go przeredagować.
  Serdecznie pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.