Polskich potomków królewskich historia straszna w Tekach Dworzaczka znaleziona

Opracowując regesty z Tek Dworzaczka natknąłem się na nieznaną linię rodziny Kościeleckich. Nieznaną, bo przez straszliwe jakieś wydarzenia zredukowaną do suchej notki „po nim potomstwo”, jaką znajdujemy na stosownej tablicy w Genealogii W. Dworzaczka.

Rodzina to o tyle istotna, że smutny bohater poniższej historii, Andrzej Kościelecki, to rodzony prawnuk wojewody sieradzkiego Janusza Kościeleckiego i jego żony Gertrudy Danaborskiej, prawnuczki księżniczki raciborskiej Katarzyny, żony Włodka Danaborskiego, o której to rodzinie więcej można przeczytać w moim artykule „Jestem potomkiem Mieszka I„.

Poniższe wyjątki z akt sądowych są tak przejmujące, że streszczać ich nie ma sensu. Dodam tylko że przynajmniej w XIX wieku potomkowie aktorów tych wydarzeń jeszcze żyli…

1640 WALCZ 1084 (Nr. 38) 1640 G. Jan Golcz, ol. Krystjana syn, w im. sw. i Konrada G. brata swego rodz. i siostry swej rodz. Katarzyny G., ż. Andrzeja Kościeleckiego, pw Andrzejowi Kościel. o usiłowanie zamord. żony, rospustę etc. Chciał ją we dworze w Bielawach udusić. Schroniła się do Janowca do Wacława Grochowickiego, a gdy ją stąd brat wziął do siebie, K. ją zbrojnie tam napadł (f. 107v)

1641 P_RL17 1400 (Nr. 166) 1641 Kasper Bieganowski i Marjanna Włoszynowska małż. pw. ol. Andrzejowi Kościeleckiemu o najazd na ich dom w Gądkach pod pretekstem zastania tam ich synowca Piotra Sczytnickiego „któremu na zdrowie odpowiadał”. Porąbał po pianemu pana domu. Potem zaatakował Piotra Gołembowskiego czeladnika Marcina Broniewskiego i od tego szabli zginął, ranny w głowę. było to w poniedziałek (a teraz wtorek po Bożym Ciele 1648) (f. 447) ale jeszcze odjechał do swej wsi Żernik

1641 P_RL17 1446 (Nr. 166) 1641 Paweł z Warzymowa Sokołowski, s. o. Michała klana gostyń., sty brzeskiego i rogoz., przywieziony, chory, skarga pw Stanisławowi S. bratu rodz. pryncypałowi i wspólnikom. Żona jego i matka jej chciały jechać do Żernik dla nawiedzenia ciała Andrzeja Kościeleckiego zabitego w Żernikach o milę od Poznania. Żerniki dziedziczne tej pani matki Broniewskiej. on pozwolić nie chciał, i żonę za łajanie lekko uderzył. Wtedy one go pobiły. Stanisław dowiedział się o tym i bez wiedzy Pawła, wpadł zbrojno i ją zamordował. (f. 676v) Zostały 2 córeczki. Ciało †-ej zawieźli jej krewni do Kamiony maj. brata jej (f. 738v)

1641 P_RL17 1447 (Nr. 166) 1641 Stanisław Bojanowski jako przez ol. Andrzeja Kościeleckiego ol. Wojc. K. syna, Piotra syna, oraz Jadwigi i Marjanny córek K. K. małol. wraz z Piotrem K. stryjem, w aktach gr. inowrocł. zapisany op. protest. pw. Kasprowi Bieganowskiemu i Wacławowi Grochowickiemu o zabójstwo (f. 703v)

1642 P_RL17 1607 (Nr. 167) 1642 Piotr, Jadwiga i Marjanna, Kościeleccy, małoletnie dzieci ol. Andrzeja K., w tow. Piotra K. stryja, i Stanisława Bojanowskiego opiekunów pw. Kasprowi Bieganowskiemu i Wacł. Grochowickiemu i in. o zabicie ojca (f. 676)

1643 P_RL17 2426 (Nr. 168) 1643 X. Franciszek Gogoliński kustosz łowicki, oraz Stanisław Gog. ol. Wiktoryna syn i ol. Mikołaja bp. †-go spadkoboercy, pw. Piotrowi, ol. Stanisława Kościeleckiego sty bydg., synowi, oraz Piotrowi-Andrzejowi, ol. Andrzeja K. synowi, i Urszuli ol. Krzysztofa K. sty bydg. i inowrocł. córce, wd. po Janie Prusimskim, i po Macieju Broniewskim oraz Annie, ol. Andrzeja K. córce, ż. Stefana Grudzińskiego, oraz X. Florjanowi Smoguleckiemu, ol. Macieja Smogul. sty bydg. synowi, oraz Annie Zofji Niemojewskiej oraz Franciszkowi Kazimierzowi Karolowi, Marjannie, Annie, tylko co †-go Jakuba Smogul. matce z dziećmi, ol. Macieja S. sty bydg. nepotom i spadkob., wsi Nieżuchowa, Nieżuchówka i części Chrostowa i K… oszlowa (?) posesorom (f. 146). ol. Stanisław klan biechow. sta bydg., Stanisław sta nakiel., i Andrzej Kościeleccy bcia rodz. antecessorzy pozw., Mikołaj Go (go) liński i Małgorzata Żegocka małż. antecessorzy aktorów mieli sobie te dobra wyderkowane

1645 NAKLO_1 4046 (Nr. 226) 1645 Wojc. Wyganowski i Kat. Gulczewna, wd. 1-o v. po ol. Andrzeju Kościeleckim, 2-o v. małż., winni 400 zł. Stanisł. Gurskiemu (f. 43)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Polskich potomków królewskich historia straszna w Tekach Dworzaczka znaleziona

  1. Pingback: Minakowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.