Jesteś na cmentarzu i nie pamiętasz, kto jeszcze z twojej rodziny tu spoczywa? A może zwiedzasz zabytkowy kościół i myślisz kim są ludzie, na tych wspaniałych epitafiach? Otwórz w telefonie Mapę grobów Wielkiej Genealogii Minakowskiego, by znaleźć obie odpowiedzi. Trafić do niej można przez strony www.sejm-wielki.pl i Wielcy.pl, bo jest częścią tych serwisów (widać ją w górnym menu jako „Mapa grobów” lub po prostu „Mapa”.
Mapa grobów to strona WWW działająca w komputerze, w telefonie i na tablecie. Sprawdza twoją pozycję (GPS lub WiFi), a potem pokazuje na mapie:
A) Gdzie są pochowani krewni i powinowaci wskazanej osoby
Chodzi o osoby znajdujące się w bazie genealogicznej Sejm-Wielki.pl i Wielcy.pl (Wielka Genealogia Minakowskiego i Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego). Ta baza genealogiczna zawiera prawie pół miliona osób i każda z tych osób ma swoją mapę. Tu jest np. mapa dla Władysława Jagiełły: http://www.sejm-wielki.pl/s/mapa.php?o=7.753.32 . A tutaj dla Marka J. Minakowskiego (czyli dla mnie): http://www.sejm-wielki.pl/s/mapa.php?o=mi.1 (analogiczne mapy w wersji Wielcy.pl mają adres zaczynający się od http://Wielcy.pl/wgm/mapa.php – różnica jest w sposobie logowania do serwisu: do Wielcy.pl trzeba mieć abonament, a Sejm-Wielki.pl jest darmowy, ale dużo mniejszy – chyba, że ktoś wykupi abonament i loguje się kontem Facebooka).
Dobierane są wszystkie osoby odległe o maksimum 9 stopni koligacji, a więc nie tylko przodkowie, ale też dalsza rodzina naszych dziadków, ciotek, szwagrów itd. To często jedyny sposób, by odnaleźć grób odległej ciotki, na który chodzili nasi dziadkowie z nami, gdy byliśmy jeszcze dziećmi.
Poszczególne groby przedstawione są jako dymki o różnym odcieniu czerwieni – tym ciemniejsze, im osoby tu pochowane są bliższe osobie wybranej.
B) Jakie ciekawe osoby pochowane są w naszej okolicy
W tym przypadku system pokazuje, jakie ciekawe osoby pochowane są na cmentarzu, przy którym jesteśmy w tej chwili oraz do kogo należy piękne epitafium w kościele, który oglądamy w czasie wakacyjnej wycieczki.
Zdjęcia
Będąc na czyimś grobie możemy zrobić zdjęcie i dodać je bezpośrednio z telefonu (oczywiście, można też zrobić to w domu przy użyciu komputera). Na pewno ułatwi to naszym kuzynom (lub wnukom…) dotrzeć kiedyś na ten grób. Proszę zobaczyć – tu jest strona dotycząca osób pochowanych w klasztorze oo. Reformatów w Pilicy: http://www.sejm-wielki.pl/s/cmentarze.php?cmentarz=210. Pan Janusz Krasicki będąc tam wykonał zdjęcie epitafium swoich praprapradziadków. Widać kto jest pochowany, można obejrzeć to miejsce z lotu ptaka i przeczytać treść epitafium.
Uzupełnianie danych
Informacje o miejscu pochówku najlepiej wprowadzać jest przez formularz na stronach Wielkiej Genealogii. Na stronie poświęconej danej osobie (np. http://www.sejm-wielki.pl/b/mi.1) należy kliknąć „Uzupełnij lub popraw daty i miejsca”. Formularz jest ten dostępny dla wszystkich posiadaczy abonamentu WGM oraz użytkowników serwisu Facebook, którzy logują się swoim kontem (w tym przypadku nie jest konieczne opłacanie abonamentu).
Przede wszystkim jednak dane tu zawarte pochodzą z dużych spisów, choćby z bazy 150 tysięcy pochówków na cm. Rakowickim w Krakowie (udostępnionej mi przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych) czy bazy inskrypcji powązkowskich, o której pisałem tutaj.
W boju
Tak to wygląda w wersji komórkowej, gdy jestem u siebie w domu:
Tak zaś widać moje rodzinne groby na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie:
Widać tu wyraźnie, że poza zróżnicowaniem kolorystycznym (grób cioci Maryli Chmurkowskiej, znanej przedwojennej aktorki, siostry ciotecznej mojego dziadka, jest zaznaczony dymkiem wyraźnie jaśniejszym niż grób, w którym pochowani są m.in.moi pradziadkowie) podany jest dystans (w stopniach koligacji).
Oczywiście zawsze można kliknąć w dane nazwisko, by dowiedzieć się więcej, co to za ciotka, którą tak mgliście pamiętamy z imienin babci…