Krążenie informacji

Filozofia bierze się ze zdziwienia, jak pisał Arystoteles, a ja jestem filozofem. I się dziwię, jak bardzo dzisiejszy świat informacyjny jest zintegrowany. Otworzyłem skrzynkę pocztową, a wkrótce potem mój telefon „zaplumkał”.

Jak to przebiegało?

Do mojej skrzynki emailowej na Onet.pl przyszedł list. Codzienny newsletter wysłany przez serwis SearchEngineLand.

Był tam link do artykułu Real-Time Search Will Shift To Local Search — Here’s How And Why w serwisie BusinessInsider.com. Zainteresowałem się tematem, bo dotyczy to działalności Onet.pl, a ściślej Zumi.

W artykule tym był link do kolejnego artykułu omawiającego zmiany w serwisie Facebook, gdzie z kolei opisywano nowy sposób integracji dużych serwisów internetowych z Facebookiem, na przykładzie m.in. Yelp!. Wszedłem na Yelp, by zobaczyć bliżej jak to działa, tam przeszedłem do wizytówki galerii Tate Modern w Londynie, gdzie kliknąłem przycisk „Like”, zgodnie z prawdą, bo byłem tam i lubię to miejsce.

Zaraz potem mój telefon wydał sygnał dźwiękowy.

Dlaczego? Otóż informacja „Marek lubi Tate Modern na Yelp.” została przesłana do serwisu Facebook i wyświetlona moim znajomym. Wśród moich facebookowych znajomych jest też oczywiście moja żona, która dużo bardziej niż ja lubi Tate Modern. Skomentowała mój facebookowy wpis.

Zaś aplikacja „Facebook” mojego iPhone wyświetliła notyfikację połączoną z sygnałem dźwiękowym.

Ile wielkich korporacji było zaangażowanych w to, co się działo między otwarciem przeze mnie listu od SearchEngineLand do wydania dźwięku „plum-plum-plum” przez mój telefon iPhone firmy Apple Inc.? W powyższej wyliczance pojawiają się Grupa Onet.pl S.A. (dostawca poczty), Silicon Alley Insider, Inc. (właściciel BusinessInsider), Facebook Inc. (w kilku rolach), Yelp! Inc. (operator Yelp.co.uk) oraz po drodze paru dostawców usług internetowych. Wbrew pozorom operator telefonii komórkowej nie, bo mój telefon był wtedy podłączony z Internetem przez WiFi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Krążenie informacji

  1. Joanna Kniaziewicz pisze:

    Witam Pana
    Dość przypadkowo trafiłam tu na Pański blog – będę zaglądać:) wiele interesujących treści…Gratuluję, czyta się znakomicie. Jestem (chyba) emerytowanym piarowcem, niekoniecznie z racji wieku, ale doświadczenia i praw, które sama sobie ustanowiłam po osiemnastu latach uprawiania zawodu. Pozdrawiam i czekam na kolejne myśli 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.