10 głów państw Europy to krewni głowy państwa polskiego

Jak podaje Wielka genealogia Minakowskiego, krewnymi nowego prezydenta RP są głowy takich państw jak Belgia, Dania, Hiszpania, Holandia, Liechtenstein, Luksemburg, Monako, Norwegia, Szwecja i Wielka Brytania. Oni wszyscy powinni się pojawić 15 lipca pod Grunwaldem.

Wykonujący obowiązki prezydenta RP i wybrany właśnie na prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski jest spokrewniony ze wszystkimi monarchami Unii Europejskiej. Gdy za 10 dni będziemy obchodzić 600-lecie bitwy pod Grunwaldem pamiętajmy: oni są potomkami Jagiełły, a Komorowski potomkiem dwóch jego braci: księcia nowogrodzkiego Korybuta Dymitra i księcia kijowskiego Włodzimierza.

Władcy państw protestanckich:

 • Beatrix, królowa Holandii,
 • Albert II książę Monako,
 • Harald V król Norwegii,
 • Małgorzata królowa Danii,
 • Elżbieta II królowa Wielkiej Brytanii
 • i Karol XVI Gustaw król Szwecji

są na przykład potomkami Adolfa Fryderyka I, księcia Meklemburgii (Słowian Połabskich), zmarłego w 1658. Adolf był praprawnukiem córek Kazimierza Jagiellończyka: Zofii (żony Fryderyka Hohenzollerna), Anny (żony Bogusława X Pomorskiego) i Barbary (żony Jerzego Brodatego, księcia saskiego).

Bronisław Komorowski jest z kolei potomkiem kasztelana trockiego Jerzego Chodkiewicza zmarłego w 1569 (brat Jerzego, kasztelan wileński Hieronim to dziadek wielkiego hetmana Jana Karola Chodkiewicza, który pobił Szwedów pod Kircholmem). Otóż Jerzy Chodkiewicz to pradziadek wojewody trockiego Hieronima Paca, którego praprawnuk, podkomorzy trocki Stefan Dominik Römer to prapradziadek Elizy z Römerów Komorowskiej, prababci marszałka Bronisława Komorowskiego.

Wspomniany tu przodek Bronisława Komorowskiego, Jerzy Chodkiewicz, to syn Aleksandra Chodkiewicza (prawnuka księcia Włodzimierza Olgierdowicza) i księżniczki Wasylisy Jarosławiczówny, prawnuczki księcia Korybuta Dymitra Olgierdowicza (brata Jagiełły).

Przejdźmy teraz do władców katolickich, bo tu związki mamy bliższe i ciekawsze.

Wspólnym przodkiem

był… protestant, kanclerz wielki litewski i wojewoda wileński Mikołaj Radziwiłł „Czarny” (1515-1565).

Praprawnukiem Mikołaja „Czarnego” był starosta międzyrzecki Adam Uriel Czarnkowski (zm. 1675). Jego wnuczką była królowa polski Katarzyna z Opalińskich Leszczyńska (1680-1747), która po zmianie korony polskiej na rządy w Lotaryngii wydała córkę Marię Karolinę za króla francuskiego Ludwika XV. Potomkami Ludwika XV i Karoliny Leszczyńskiej są wspomniani tu katoliccy monarchowie europejscy.

Szczególne miejsce przysługuje tu księstwu Liechtenstein. Nie należy ono do Unii Europejskiej i obowiązującą walutą jest tam frank szwajcarski. Na czele tego państwa stoi książę Jan II Adam (Hans-Adam II). Bronisław Komorowski i Jan Adam z Liechtensteinu to potomkowie kanclerza wielkiego litewskiego Dominika Mikołaja Radziwiłła (1643-1697). Był on prapradziadkiem Anny z Paców Römerowej, żony wspomnianego wyżej Stefana Dominika Römera. Zaś w drugą stronę – żona Dominika Mikołaja Radziwiłła, Anna księżniczka Połubińska (zm. 1690) to matka matki matki matki matki matki matki Ewy z Potockich (1818-1895), żony Franciszka księcia Liechtensteinu, praprababci księcia Hansa Adama.

Dominik Mikołaj Radziwiłł, wspólny przodek księcia Liechtensteinu Jana II Adama i wykonującego obowiązki prezydenta RP Bronisława Komorowskiego to prawnuk wspomnianego Mikołaja Radziwiłła „Czarnego”, a wnuk jego syna, Mikołaja Krzysztofa „Sierotki”.

Warto pomyśleć o przyszłości. Choć książę Albert II panuje wciąż w Belgii, to ma już 76 lat i wcześniej czy później przekaże tron synowi Filipowi, a po księciu Filipie dziedziczyć będą jego dzieci zrodzone z małżeństwa z Matyldą d’Udekem d’Acoz, której matką jest Anna z hrabiów Komorowskich, której prapraprapradziadek Stanisław Andrzej Komorowski był bratem Jana Bonifacego Komorowskiego, prapraprapradziadka Bronisława, głowy państwa Rzeczypospolitej Polskiej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia Internetu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na 10 głów państw Europy to krewni głowy państwa polskiego

 1. Pingback: Tweets that mention 10 głów państw Europy to krewni głowy państwa polskiego | Minakowski.pl -- Topsy.com

 2. Ordnung Muss pisze:

  Czyli mamy kolejną „koronowaną republikę” w UE…
  PS Jest Pański biogram na Wikipedii polskojęzycznej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Jerzy_Minakowski

 3. Olcha pisze:

  Bardzo ciekawy material, dziekuje, przeczytalam z luboscia, dobrze tez, ze nie napastliwy jak ten sprzed 2 tygodni „Jak Komorowscy „zalatwili sobie……”, ktory wygladal na nagonke przedwyborcza.

 4. Józefa D. pisze:

  Czy żoną Ludwika XV nie była MARIA Leszczyńska? Karolina to drugie imię?

 5. @Józefa D.
  Jasne! Dziękuję za czujność – dopisałem pierwsze imię, które z rozpędu pominąłem. Tak: Maria Karolina z Leszczyńskich, królewna polska, księżniczka lotaryńska, królowa Francji.

 6. Józefa D. pisze:

  Panu Minakowskiemu dziękuję za podziękowanie.
  Ogromny portret Marii z Leszczyńskich znajduje się w Louvrze. Natomiast w bazylice St. Denis odnalazłam tablicę z napisem Maria LECZINSKA.
  Moje miasto i okolice należały do Leszczyńskich, potem Przebendowskich ,wreszcie Radziwiłłów.
  W odległości ok. 30 km od Ostrowa znajdują się:
  GOŁUCHÓW-dawniej zamek Leszczyńskich, następnie własność Izabelli z książąt Czartoryskich hrabiny Działyńskiej,
  ANTONIN- Antoniego Radziwiłła i Luizy Hohenzollern,goszczących dwukrotnie F.Chopina,
  DOBRZYCA – pałac Gorzeńskich,
  LEWKÓW – Lipskich.
  Zresztą w Wielkopolsce jest ponad 900 zamków, pałaców i dworów, z których , do tej pory,udało mi się zobaczyć 80.
  Pozdrawiam Pana i caly Olsztyn, zapraszam do Wielkopolski
  JD – członkini Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego http://www.otg.net.pl

 7. T.O. pisze:

  Chwała Unii Polsko-Litewskiej! Vivat demokratycznie wybrany Prezydent RP! Wkraczamy godnie do Unii Europejskiej. Pozdrawiam.

 8. Hrabia pisze:

  Monako nie jest państwem protestanckim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.