Jesień 1831 w Warszawie

6 września 1831 na warszawskiej Woli poległ gen. Józef Sowiński, bohater słynnego wiersza Juliusza Słowackiego. Walczył w obronie Polski, przeciw Rosjanom.

Bratanek jego, Aleksander który w chwili śmierci stryja miał 4-5 lat, w 1856 w Głuchowie w zaborze pruskim wziął ślub ze Stefanią Jaraczewską. Był wtedy pułkownikiem wojs pruskich.
Praprababcia Stefanii, Zofia z Koszutskich Objezierska, to siostra Konstancji z Koszutskich Łaszczyńskiej.

W listopadzie 1831 (dwa miesiące po śmierci Sowińskiego) prezydentem Warszawy został Jakub Łaszczyński – prawnuk tejże Konstancji.

Praprawnukiem tejże konstancji był Michał Łaszczyński, właściciel Kampinosu, który poślubił Onufrynę Bielską. Ojciec Onufryny, Jan Modest Bielski, kierował majątkiem Tarchomin pod Warszawą, należącym wówczas do generała Pawła Muchanowa. Paweł Muchanow to stryj Sergiusza, dyrektora Warszawskich Teatrów Rządowych, męża Marii Kalergis, muzy Cypriana Norwida.

Jej siostra Maria Bielska, poślubiła 1872 świeżo przybyłego z zesłania w Rosji Karola Minakowskiego. Karol urodził się 28 października 1831 w tejże Warszawie, parę tygodni po tym, jak kilka kilometrów dalej poległ Józef Sowiński, a parę tygodni przed tym, jak Jakub Łaszczyński został prezydentem Warszawy.

Rzeczą zbyteczną jest chyba dodawać, że Karol i Maria Minakowscy to moi prapradziadkowie. W budynku, gdzie mieszkali, jest teraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza (Warszawa, Rynek Starego Miasta 20).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia, Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Jesień 1831 w Warszawie

  1. Warmia68 pisze:

    Witam
    nie znalazłam bezpośredniego kontaktu więc spróbuje przez komentrz.
    Otóż w/g dość skąpych słów moich matki i ciotki jestem w prostej linii pra….wnukiem gen Sowińskiego. Wiem,że miał trzy córki,jedna z nich syna który nosił nazwisko Walczewski Ignacy zmienione przez Austriaków (był za czasów zaborów w ich armii) na Walczak. Czy u Pana mogę liczyć na pomoc w ewentualnym potwierdzeniu tych danych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.