Google powstało w garażu rodziny ministra Morawieckiego

Pierwszą siedzibą Google był garaż Susan Wójcickiej, obecnego prezesa YouTube. Ex-żoną i matką dwojga dzieci S. Brina (jednego z dwóch twórców Google) jest jej siostra, Anna. To córki prof. S. Wójcickiego (fizyka ze Stanfordu), wnuczki sędziego Franciszka Wójcickiego (posła na polski Sejm w 1947 r., a wcześniej sekretarza premiera S. Mikołajczyka). A gdzie tu miejsce na ministra rozwoju i finansów, M. Morawieckiego? Odpowiedź jest już widoczna na Wielcy.pl (i Sejm-Wielki.pl po zalogowaniu).

Otóż Mateusz Morawiecki (też syn fizyka, tyle że z UWr) to prawnuk Michała Morawieckiego, urodzonego w 1888 r. w Nawarzycach, w pół drogi między Krakowem a Kielcami. Zaś powyższy Franciszek Wójcicki (1900-1981)  to prawnuk Wojciecha Wójcickiego (ok. 1800-1841), kowala przy dworze Józefy Michałowskiej z hr. Wielopolskich w Słupi Jędrzejowskiej, pochodzącego ze Staromieścia pod Lelowem, a zmarłego w Laskowej koło Wodzisławia (koło Jędrzejowa). Wojciech w 1824 r. ożenił się z Katarzyną Kanią (ok. 1808 Dzierzgów, zm. 1887 Laskowa w par. Wodzisław), której brat Antoni w 1839 ożenił się z Konstancją Lechowicz. Gdzie się ożenił? W Nawarzycach! Tam, skąd pochodzili Morawieccy. Między miejscem urodzenia dziadków Mateusza Morawieckiego i Susan Wójcickiej jest tylko 2,5 kilometra!

Jak pokazałem kilka lat temu na przykładzie parafii Kampinos (w artykule Jak to dawniej ludzie żyli wśród samych kuzynów i jak to zmierzyć), jak dwie osoby pochodzą z tej samej wsi i nie ma dużych luk w zachowanych aktach metrykalnych, to da się odnaleźć powiązanie między nimi. Tak też jest w tym przypadku. Na razie ten związek, który ustaliłem na pewno i potwierdziłem dokumentami jest dosyć odległy: by połączyć Michała Morawieckiego (pradziadka Mateusza) z Adamem Wójcickim (pradziadkiem Suzan W.) potrzeba 27 łóżek (definicja „łóżka” w artykule Z większością wielkich Polaków łączy mnie do 31 łóżek). Ale na pewno dałoby się znaleźć związek bliższy, gdybyśmy mieli ciut więcej dokumentów. Np. przez rodzinę Imborów z Nawarzyc: Florian Imbor ożenił się z Karoliną Morawiecką (siostrą tegoż Michała), zaś Paweł Imbor z Agnieszką Lechowicz, siostrą Konstancji żonatej z Antonim Kanią, szwagrem Wojciecha Wójcickiego (prawie na pewno ojciec Pawła i dziadek Floriana byli braćmi).

Genealogią Wójcickich zająłem się na nowo (efekt wcześniejszych prac widać w artykule: Polska babcia Google i jej pokręcone losy), bo na konferencji impact’17 (gdzie przemawiał też min. Mateusz Morawiecki) spotkałem Esther Wójcicką, mamę Susan (i ex-teściową Siergieja Brina). Esther zaprosiła mnie na spotkanie do hotelu w Krakowie, gdzie zjawiła się w zeszłą sobotę jej rodzina prawie w komplecie (z córkami i wnuczkami). Był też prezes PSL, który przybył, by pokłonić się synowi niegdysiejszego wiceszefa swojej partii. Z naszego spotkania (które trwało półtorej godziny) mam takie zdjęcie:

Od lewej: Marek J. Minakowski, prof. Stan Wojcicki, Esther Wojcicki i W. Kosiniak-Kamysz. Ja i pp. Wójciccy jesteśmy już po godzinnej rozmowie o ich genealogii, prezes PSL właśnie przybył i pp. Wójciccy się z nim witają.

Marek Minakowski z Kornelem Morawieckim na Zamku Królewskim w Warszawie w czasie spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego (założone przez MJM)

Dziś są moje 45. urodziny. Zamiast życzeń proszę o udostępnianie tego odkrycia, a zamiast prezentów – o wykupienie abonamentu do mojej genealogii (najlepiej dla całej instytucji, w której się pracuje, tu oferta: http://wielcy.pl/instytucje.php). Abonament kosztuje tyle co bukiet kwiatów, udostępnienie nie kosztuje nic – wybór należy do Was…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.