Człowiek o wielu życiach

Zasadniczo mam dwa życia, chociaż ciągle mi się mieszają. Czasami też dochodzą inne, ale z grubsza jest to Onet i genealogia, przy czym ta druga łączy się blisko z działalnością społeczną w SPSW.

1) Onet.pl – za dnia

Jak już pisałem w poście Coming-out: Privatdozent w Onecie – jestem tu prawie od zawsze (od grudnia 1997, z krótką przerwą I 2001 – IV 2002, gdy pracowałem w Warszawie w e-Katalyst S.A.). Moje zadania zwykle polegały na organizowaniu od podstaw jakiejś części Onet.pl, którą po jakimś czasie przekazywałem dalej – zasadniczo lepiej znam się na tworzeniu niż na zarządzaniu gotowym przedsięwzięciem, chociaż przez większą część mojej pracy byłem kierownikiem jakiegoś zespołu.

Aktualnie zajmuję się przede wszystkim tworzeniem eksperymentalnych serwisów wyszukiwawczych czyli organizowaniem światowej informacji i czynieniem jej powszechnie dostępną i użyteczną (w umowie o pracę mam „główny specjalista ds organizacji informacji”, serio!).

2) Genealogia – nocna zmiana

Moje najważniejsze dokonania są trzy:

a) opracowanie Herbarza polskiego A. Bonieckiego, gdzie na wejściu miałem papierową książkę w siedemnastu tomach, a na wyjściu zwróciłem relacyją bazę danych ok. 400.000 rekordów osobowych, z wyszczególnieniem imion, nazwisk, miejscowości, dat, pełnionych funkcji itd. – wydaną w postaci bazy XML-owej na CD, do kupienia na moim serwisie www.przodkowie.com .

b) Ci wielcy Polacy to nasza rodzina – w wersji na CD, dostępne też na www.wielcy.pl (dostęp płatny). To prawie ćwierć miliona osób, z którymi łączą mnie jakieś koligacje.  Całość jest oparta o GeneWeb, dzięki czemu można bardzo łatwo pokazywać koligacje między np. Janem Kochanowskim, Adamem Mickiewiczem, Zygmutem Krasińskim i Czesławem Miłoszem (itd, itd, itd…).

c) Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego (www.sejm-wielki.pl) – powstała jako wycinek Tych wielkich Polaków, ale dzięki temu, że została upubliczniona w całości, zaczęła żyć własnym życiem. Obecnie jest to wielki projekt społeczny, mający około tysiąca współpracowników, którzy regularnie nadsyłają mi uzupełnienia.

3. Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego (SPSW)

SPSW powstało jako społeczność wokół serwisu www.sejm-wielki.pl , ale zaczęło żyć własnym życiem. To obecnie kilkaset osób, stowarzyszenie zarejestrowane z osobowością prawną, które spotyka się z głowami państw i odbywa zjazdy na zamkach królewskich etc. Kiedyś napiszę o tym więcej.

4. Życie rodzinne

a) Żona – Anna Lebet-Minakowska, archeolog, kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie, dawniej specjalista od Koptów (chrześcijan egipskich), obecnie wielki ekspert od tradycji i kultury żydowskiej. Osoba, na której wykłady krakowscy Żydzi przychodza, by nauczyć się, co to znaczy być Żydem.

b) Córka – Sara Zofia Lebet-Minakowska, ur. 2006 (czyli obecnie 2,5 roku): centrum wszechświata…

5. Życie towarzyskie

Nie mam czasu. Robię to jak muszę. Jutro idę na spotkanie środowiska ziemiańskiego z kard. Dziwiszem, ale najłatwiej się ze mną spotkać emailowo ( office@przodkowie.com ).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia Internetu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.