710 bohaterów Pol. Słown. Biograf. doszło w 2015 r. do naszej rodziny

Polski słownik biograficzny wydawany przez IH PAN zawiera obecnie 27.165 biografii najwybitniejszych Polaków o nazwiskach na lit. A-S. Z nich 14.269 (52,5%) jest już w naszej rodzinie, której genealogię widać na stronach sejm-wielki.pl i Wielcy.pl. W tym roku doszło 710, czyli prawie dwóch dziennie. Sześć i pół roku temu miałem 30% i pisałem „Marzę o tym, by dojść do 1/3”.

143 z tych 710 osób to bieżące nabytki z ostatnich dwóch tomów PSB (49. i 50.). Pozostałe 567 to osoby, których biografie znalazły się w 49 tomach wydanych w latach 1935-2014. Krótka analiza pozwoli nam zobaczyć, gdzie toczy się obecnie walka o odzyskanie powiązań z kolejnymi „zgubami”.

Przede wszystkim – tylko 38 spośród tych 557 osób było wzmiankowane w herbarzach. Wielkie wydawnictwa herbarzowe (głównie A. Bonieckiego, W. Dworzaczka, E. Sęczys) przestają być już źródłem genealogicznym, bo niemal w całości zostały wykorzystane w mojej bazie genealogicznej. Reszta – czyli 93% – to wynik poszukiwania w źródłach szczegółowych, czy zwłaszcza archiwalnych.

Spośród owych 557 osób dodanych w roku 2015 z poprzednich tomów PSB, 82% (456 osób) urodziło się w latach 1810-1909, a 94% (524 osoby) w ciągu 140 lat zawierających się w przedziale 1781-1920. Widać więc wyraźnie, że główny temat zainteresowań to polska inteligencja od pokolenia które wchodziło w dorosłość w czasie wojen napoleońskich, do pokolenia zdającego maturę wiosną 1939 r.

W podziale na półwiecza wygląda to tak:

  • 14 (tj. 2,5%) urodziło się przed do roku 1750,
  • 60 (9%) w latach 1750-1800,
  • 149 (27%) w latach 1801-1850,
  • 280 (50%) w latach 1851-1900,
  • 64 (12%) w latach 1901-1935,
  • po roku 1935 nie urodził się nikt, co nie dziwi wobec faktu, że do PSB wchodzą wyłącznie osoby zmarłe do roku 2000.

A oto pełna lista tych nabytków z roku 2015:

  1. ABRAHAMOWICZ Adolf (1849-1899) komediopisarz (t. 1 str. 9)
  2. ALEKSANDROWICZ Adolf (1811-1875) chemik (t. 1 str. 67)
  3. BACZYŃSKI Roman (1821-1907) handlowiec (t. 1 str. 203)
  4. BAEREND Karol (1770-1825) rzeźbiarz, medalier (t. 1 str. 214)
  5. BANK Erazm (zm. 1563) patrycjusz krakowski (t. 1 str. 264)
  6. BAŃKOWSKI Julian Ambroży (1877-1918) bakteriolog, działacz socjalistyczny (t. 1 str. 267)
  7. BĄCZKIEWICZ Jan Witalis (1862-1932) lekarz (t. 1 str. 378)
  8. BENIAMIN (zm. po 1296) wojewoda poznański (t. 1 str. 435)
  9. BERNATOWICZ Feliks Aleksander (1786-1836) powieściopisarz (t. 1 str. 463)
  10. BERNHARDT August Fryderyk (1804-1861) technolog (t. 1 str. 465)
  11. BIAŁECKI Antoni Władysław (1836-1912) profesor prawa (t. 2 str. 5)
  12. BIECHOŃSKI Wojciech (1839-1926) powstaniec 1863 (t. 2 str. 22)
  13. BIEDROŃSKI Leon (1857-1907) malarz (t. 2 str. 25)
  14. BIELAWSKI Józef (1795-1837) skrzypek (t. 2 str. 37)
  15. BIELOWSKI August (1806-1876) historyk (t. 2 str. 58)
  16. BISKUPSKA Antonina (1801-1893) nauczycielka (t. 2 str. 111)
  17. BISKUPSKI Franciszek (1858-1929) inżynier elektrotechnik (t. 2 str. 112)
  18. BLIZIŃSKI Feliks (1792-1876) wojskowy, emigrant (t. 2 str. 123)
  19. BŁĘDOWSKI Franciszek (1806-1875) wojskowy, emigrant (t. 2 str. 135)
  20. BOBROWSKI Zygmunt Wiktor (1885-1919) pułkownik (t. 2 str. 164)
  21. BOGDAŃSKI Mikołaj (1762-1848) pedagog (t. 2 str. 191)
  22. BOGUCKI Adolf (1835-1894) propagator jedwabnictwa (t. 2 str. 196)
  23. BORKIEWICZ Ludwik Tyburcy (1804-1872) wojskowy (t. 2 str. 327)
  24. BORKOWSKA Marcella (1842-1911) aktorka teatralna (t. 2 str. 328)
  25. BORKOWSKI Alfons Dunin (ur. 1850) malarz (t. 2 str. 330)
  26. BORNIK Franciszek (1870-1906) ksiądz, muzyk (t. 2 str. 341)
  27. BOROŃSKI Lesław (1854-1897) publicysta, działacz społeczny (t. 2 str. 343)
  28. BOROWSKI Jakub (1869-1932) lekarz, działacz społeczny (t. 2 str. 347)
  29. BROMIRSKI Józef (1865-1925) działacz niepodległościowy (t. 2 str. 458)
  30. BRONIEWSKI Bohdan (1855-1922) przemysłowiec (t. 2 str. 460)
  31. BRONIKOWSKI Prosper (ur. 1805) specjalista ds. ubezpieczeń (t. 2 str. 471)
  32. BRYNIARSKI Stanisław (1829-1914) malarz (t. 3 str. 31)
  33. BUBER Salomon (1827-1906) filolog hebrajski (t. 3 str. 74)
  34. BUCHNER Abraham (1789-1869) nauczyciel (t. 3 str. 77)
  35. BUDZIŃSKI Stanisław (1824-1895) prawnik, literat (t. 3 str. 102)
  36. BULEWSKI Ludwik (1824-1883) działacz emigracyjny (t. 3 str. 124)
  37. BUŁHARYN Jerzy (1798-1885) generał wojsk węgierskich (t. 3 str. 131)
  38. BURZYŃSKI Piotr (1819-1879) profesor prawa (t. 3 str. 141)
  39. BUSZYŃSKI Ignacy (1807-1873) autor monografii historyczno-krajoznawczych (t. 3 str. 150)
  40. BYSZEWSKI Witold Józef (1875-1932) profesor, wizytator szkół handlowych (t. 3 str. 180)
  41. CELICHOWSKI Zygmunt (1845-1923) dyrektor Biblioteki Kórnickiej (t. 3 str. 221)
  42. CHĄDZYŃSKI Edward (zm. 1863) dowódca powstańczy (t. 3 str. 267)
  43. CHĄDZYŃSKI Jan Nepomucen (1813-1868) publicysta (t. 3 str. 267)
  44. CHEŁMIŃSKI Karol (1813-1894) powstaniec (t. 3 str. 279)
  45. CHEŁMIŃSKI Wincenty Klemens (1850-1887) literat (t. 3 str. 279)
  46. CHODAKOWSKI Dołęga Leon (1817-1878) lekarz (t. 3 str. 348)
  47. CHODYŃSKI Adam Antoni (1832-1902) prawnik, historyk, poeta (t. 3 str. 376)
  48. CHODYŃSKI Stanisław (1836-1919) ksiądz, historyk (t. 3 str. 377)
  49. CHODYŃSKI Zenon (1836-1887) ksiądz, historyk (t. 3 str. 378)
  50. CHOLEWIŃSKI Władysław (1852-1920) lekarz, działacz społeczny (t. 3 str. 402)
  51. CHOMANOWSKI Jan Nepomucen (1818-1868) aktor, reżyser (t. 3 str. 411)
  52. CHRANICKI Jan August (1831-1902) powstaniec (t. 3 str. 434)
  53. CICHOCKI Józef (zm. 1849) muzyk (t. 4 str. 21)
  54. CIECHANOWSKI Ferdynand (1759-1828) unicki biskup chełmski (t. 4 str. 32)
  55. CIEMNIEWSKI Adam (1866 – ok. 1904) malarz (t. 4 str. 48)
  56. CYBICHOWSKI Bronisław (1844-1903) filozof, filolog (t. 4 str. 114)
  57. CYBICHOWSKI Józef (1828-1887) biskup sufragan poznański (t. 4 str. 115)
  58. CZARNECKI Edward (1774-1831) pijar, pedagog (t. 4 str. 200)
  59. CZYŃSKI Czesław (1858-1932) okultysta (t. 4 str. 375)
  60. CZYŻEWICZ Adam (1841-1910) lekarz (t. 4 str. 380)
  61. CZYŻEWSKI Józef (1774-1849) generał brygady (t. 4 str. 382)
  62. DEMBOSZ Stanisław (1802-1868) lekarz (t. 5 str. 83)
  63. DĘBICKI Władysław Michał (1853-1911) ksiądz, filozof (t. 5 str. 141)
  64. DIENHEIM-BROCHOCKI-SZCZAWIŃSKI Aleksander (1841-1907) powstaniec, emigrant (t. 5 str. 157)
  65. DOBROSIELSKI Wiktor (1827-1898) powstaniec z 1863 (t. 5 str. 248)
  66. DOBROWOLSKI Marceli Michał (1829-1879) lekarz, publicysta (t. 5 str. 254)
  67. DOLINOWSKI Jan (1814-1875) ksiądz, pszczelarz (t. 5 str. 285)
  68. DORANT Franciszek Kazimierz (1869-1910) chemik, wynalazca (t. 5 str. 326)
  69. DORSZEWSKI Kazimierz (1826-1915) ksiądz (t. 5 str. 344)
  70. DROZDOWSKA Petronela Aleksandra (ok. 1767-1812) aktorka (t. 5 str. 393)
  71. DRZEWIECKI Józef (1860-1907) lekarz homeopata (t. 5 str. 415)
  72. DUBISKI Filip Stanisław (1860-1919) generał (t. 5 str. 433)
  73. DUŃSKI Edward (1810-1857) ksiądz, powstaniec (t. 6 str. 5)
  74. DUTKIEWICZ Feliks (1872-1932) prawnik, działacz społeczny (t. 6 str. 14)
  75. DUTKIEWICZ Walenty (1789-1882) profesor prawa (t. 6 str. 17)
  76. DYGASIŃSKI Tomasz Adolf (1839-1902) powieściopisarz (t. 6 str. 49)
  77. DYLCZYŃSKI Cyprian (1836-1913) malarz (t. 6 str. 55)
  78. DZIERZBICKI Tadeusz (1881-1905) inżynier (t. 6 str. 143)
  79. DZIERŻANOWSKI Kajetan (1801-1893) nauczyciel, archiwista (t. 6 str. 156)
  80. DZIEWICKA Adela (1858-1927) nauczycielka, działaczka społeczna (t. 6 str. 170)
  81. DZIEWICKI Michał Seweryn (1851-1929) filolog, literat, tłumacz (t. 6 str. 171)
  82. DZIEWICKI Seweryn (1810-1863) oficer, emigrant, poeta (t. 6 str. 172)
  83. EICHLER Bogumir (1843-1905) geometra, botanik (t. 6 str. 208)
  84. EINERT Teodor (1828-1866) kompozytor, pedagog (t. 6 str. 212)
  85. ERNST Marcin (1869-1930) profesor astronomii (t. 6 str. 291)
  86. ESIŃSKI Antoni (1837-1863) powstaniec 1863 (t. 6 str. 296)
  87. ESMAN Józef (1815-1873) działacz narodowy (t. 6 str. 296)
  88. ESTKOWSKA Antonina (1825-1913) przełożona pensji żeńskiej (t. 6 str. 303)
  89. ESTKOWSKI Ewaryst (1820-1856) pedagog, pisarz (t. 6 str. 303)
  90. EUBICH Edmund Ludwik (1860-1924) artysta dramatyczny (t. 6 str. 316)
  91. FALKOWSKI Józef (1820-1876) inżynier (t. 6 str. 362)
  92. FANGOR Andrzej (1814-1884) profesor prawa (t. 6 str. 367)
  93. FELDMAN Ferdynand (1862-1919) artysta dramatyczny (t. 6 str. 396)
  94. FILASIEWICZ Hilary (1846-1922) prawnik, ekonomista (t. 6 str. 449)
  95. FILIP (XIII/XIV w.) kanclerz wielkopolski (t. 6 str. 450)
  96. FLATT Jerzy Beniamin (1768-1860) rolnik, autor prac ekonomiczno-rolniczych (t. 7 str. 30)
  97. FLATT Oskar (1822-1872) dziennikarz (t. 7 str. 31)
  98. FLESZER Albin Jan (1888-1916) geolog, oficer legionowy (t. 7 str. 36)
  99. FORMANOWICZ Leon (1878-1942) ksiądz, bibliotekarz (t. 7 str. 64)
  100. FREEGE Anna (1859-1919) artystka dramatyczna (t. 7 str. 127)
  101. FREEGE Karol (1832-1884) ogrodnik (t. 7 str. 127)
  102. FREYER August (1803-1883) organista, pedagog, kompozytor (t. 7 str. 134)
  103. FRYDRYCH Bartłomiej (1800-1867) lekarz (t. 7 str. 172)
  104. GAJEWSKI Jan (1827-1858) inżynier (t. 7 str. 215)
  105. GAŁECKI Stanisław (1873-1919) lekarz (t. 7 str. 244)
  106. GARBOWSKI Tadeusz (1869-1940) zoolog, filozof, pisarz (t. 7 str. 271)
  107. GEORGEON Ludwik (1832-1879) powstaniec, pedagog (t. 7 str. 387)
  108. GEORGEON Ludwika (1800-1875) literatka (t. 7 str. 388)
  109. GESSNER Edward (1853-1907) aptekarz warszawski (t. 7 str. 412)
  110. GIEBUROWSKI Wacław (1879-1943) ksiądz, muzykolog, kompozytor (t. 7 str. 423)
  111. GIŻYCKI Władysław Konrad (1875-1950) pedagog (t. 8 str. 27)
  112. GOLDSZMIT Henryk «Janusz Korczak» (1878/79-1942) lekarz, pisarz, pedagog (t. 8 str. 213)
  113. GOLDTMANN Józef Joachim (1782-1852) biskup sandomierski (t. 8 str. 215)
  114. GOLIŃSKI Aleksander (1879-1938) działacz społeczny (t. 8 str. 225)
  115. GOŁĘBIOWSKI Stanisław (1814-1866) budowniczy (t. 8 str. 253)
  116. GOŁOŃSKI Andrzej (1799-1854) budowniczy, profesor UW (t. 8 str. 256)
  117. GONTARCZYK Wiktor (1882-1948) złotnik, cyzeler (t. 8 str. 279)
  118. GORZKOWSKI Ludwik Jędrzej (1811- ok. 1857) działacz rewolucyjny (t. 8 str. 334)
  119. GÓRECKI Albin (1812-1868) bibliotekarz (t. 8 str. 398)
  120. GÓRNY Franciszek (1889-1930) działacz chłopski (t. 8 str. 430)
  121. GÓRSKI Józef (2. poł. XVIII w.) oficer artylerii (t. 8 str. 442)
  122. GÓRSKI Konstanty (1826-1898) pułkownik rosyjski (t. 8 str. 443)
  123. GÓRSKI Walerian (1790-1874) profesor mechaniki (t. 8 str. 454)
  124. GRĄBCZEWSKI Wiktor (1864-1924) śpiewak (t. 8 str. 560)
  125. GREKOW Tomasz Stefan (1806- po 1870) baletmistrz, pedagog (t. 8 str. 572)
  126. GROMADZKI Henryk (1886-1952) ginekolog (t. 8 str. 630)
  127. GROMADZKI Jan (1856-1928) ginekolog (t. 8 str. 631)
  128. GROŃSKI Michał (1818-1879) malarz dekorator (t. 8 str. 636)
  129. GROSS Franciszek Ksawery (XVIII/XIX w.) redaktor (t. 9 str. 3)
  130. GRUDZIŃSKI Ignacy (1815-1904) powstaniec 1863 (t. 9 str. 44)
  131. GRUELL-GRETZ Teodor Franciszek (2 poł. XVIII w.) prezydent m. Lublina (t. 9 str. 49)
  132. GRZEGDAŁA Franciszek (1846-1904) misjonarz, podróżnik (t. 9 str. 80)
  133. GRZEGORZEWSKI Marian (1869-1941) adwokat, działacz polityczny (t. 9 str. 97)
  134. GRZEGORZEWSKI Stanisław (1842-1903) inżynier, powstaniec (t. 9 str. 97)
  135. GRZYBOWSKI Aleksander (1879-1940) działacz PPS (t. 9 str. 105)
  136. GRZYBOWSKI Ignacy (1844-1911) działacz PPS (t. 9 str. 105)
  137. GUMIŃSKI Władysław Heliodor (1822-1898) malarz, konserwator (t. 9 str. 146)
  138. GUTOWSKI Teofil (1835- po 1891) kompozytor, organista (t. 9 str. 185)
  139. HABER-WŁYŃSKI Adam (1883-1921) lotnik (t. 9 str. 213)
  140. HALSKI Ludwik Edmund (1856-1919) kupiec krakowski (t. 9 str. 256)
  141. HARTMANN Adam Samuel (1627-1691) rektor gimnazjum leszczyńskiego (t. 9 str. 298)
  142. HEINDEL Jan Ferdynand (ok. 1700-1773) kotlarz krakowski (t. 9 str. 346)
  143. HELSZER Jan (ur. 1862) tkacz, działacz robotniczy (t. 9 str. 368)
  144. HELWICHÓWNA Agnieszka Joanna (1824-1894) działaczka społeczna (t. 9 str. 373)
  145. HEŁM-PIRGO Adam Klemens (1892-1955) architekt (t. 9 str. 375)
  146. HEŁM-PIRGO Janina (1898-1940) pedagog, literatka (t. 9 str. 375)
  147. HERMAN Juliusz (1858-1933) kolekcjoner (t. 9 str. 464)
  148. HEYDATEL ROTHUILL Jan (1800-1871) inżynier, generał rosyjski (t. 9 str. 495)
  149. HOLEWIŃSKI Wacław (1844-1893) publicysta (t. 9 str. 582)
  150. HOŁOWIŃSKI Ignacy (1807-1855) arcybiskup mohylewski (t. 9 str. 597)
  151. HUSZCZA Adam Julian (1875-1959) lekarz wojskowy (t. 10 str. 123)
  152. ICHNOWSKI Wacław Michał (1859-1915) malarz, rzeźbiarz (t. 10 str. 136)
  153. IWANOWSKA Celina Eugenia (1908-1940) działaczka społeczna, żeglarka (t. 10 str. 178)
  154. JACYNICZ Stefan (1895-1930) porucznik marynarki (t. 10 str. 286)
  155. JAGNIĄTKOWSKI Władysław (1859-1930) pułkownik, literat (t. 10 str. 320)
  156. JAGODZIŃSKI Piotr (1889-1943) działacz robotniczy (t. 10 str. 322)
  157. JAHNKE Edwin (1858-1933) skrzypek, pedagog (t. 10 str. 324)
  158. JAKUBOWSKA Zofia (1871-1954) aktorka (t. 10 str. 380)
  159. JAKUBOWSKI Franciszek (ok. 1798-1868) poeta (t. 10 str. 383)
  160. JAKUBOWSKI Jakub Józef (1796-1866) profesor medycyny (t. 10 str. 389)
  161. JANIKOWSKI Leopold (1855-1942) podróżnik, badacz Afryki (t. 10 str. 519)
  162. JANISZEWSKI Jan Ludwik (1778-1848) sybirak (t. 10 str. 522)
  163. JANSEN Stanisław (ok. 1805- po 1860) lekarz (t. 10 str. 576)
  164. JANUSZEWICZ Józef (1757-1837) profesor, sędzia (t. 10 str. 588)
  165. JANUSZEWICZ Teofil (1796-1876) spiskowiec, działacz Wielkiej Emigracji (t. 10 str. 589)
  166. JARNIŃSKI Stanisław (1884-1921) aktor, reżyser (t. 10 str. 628)
  167. JAROSZEWICZ Władysław Romuald (1887-1947) chemik, piłsudczyk (t. 11 str. 13)
  168. JAROSZEWSKA Bolesława (1865-1920) literatka, tłumaczka (t. 11 str. 13)
  169. JAROSZYŃSKI Jan (1876-1956) inżynier, fotograf (t. 11 str. 16)
  170. JARSZEWSKI Karol (ok. 1860-1944) aktor, śpiewak operowy (t. 11 str. 23)
  171. JASIELSKI Roman (1871-1947) księgarz (t. 11 str. 26)
  172. JASIŃSKI Jan Tomasz (1806-1879) aktor, pisarz, pedagog (t. 11 str. 45)
  173. JASIŃSKI Wacław (1881-1936) profesor pediatrii (t. 11 str. 54)
  174. JAWORNICKI Seweryn Bolesław (1872-1950) farmaceuta, przemysłowiec (t. 11 str. 100)
  175. JAWORSKI Apolinary Jakub (1825-1904) polityk konserwatywny, minister dla Galicji (t. 11 str. 104)
  176. JEMIELEWSKI Tytus (1884-1939) działacz PSL Wyzwolenie (t. 11 str. 166)
  177. JORDAN Rudolf (1833-1868) lekarz (t. 11 str. 282)
  178. JUSTI Fryderyk (2. poł. XVIII w.) oficer artylerii litewskiej (t. 11 str. 348)
  179. KACPURA Antoni (1886-1942) ślusarz, działacz robotniczy (t. 11 str. 363)
  180. KACZMARKIEWICZ Bolesław Zenon (1895-1962) ekonomista (t. 11 str. 385)
  181. KACZOROWSKI Antoni (1878-1918) działacz polityczny i gospodarczy (t. 11 str. 387)
  182. KADECZ Jan Gustaw (1889-1955) inżynier, docent politechniki (t. 11 str. 396)
  183. KALINA Antoni (1846-1906) językoznawca, działacz społeczny (t. 11 str. 446)
  184. KAMIEŃSKI Łucjan (1885-1964) muzykolog, kompozytor (t. 11 str. 540)
  185. KAMIEŃSKI Stanisław (1860-1913) lekarz pediatra (t. 11 str. 549)
  186. KAMIŃSKI Zbigniew (1847-1915) dziennikarz, tłumacz (t. 11 str. 580)
  187. KAPITUŁKA Tomasz (zm. 1939?) działacz ruchu robotniczego (t. 11 str. 630)
  188. KARBOWSKI Józef (1888-1956) aktor, reżyser (t. 12 str. 23)
  189. KARCZEWSKI Adam (1860-1909) lekarz, wydawca (t. 12 str. 28)
  190. KARCZEWSKI Antoni Józef (1898-1957) architekt, konserwator zabytków (t. 12 str. 29)
  191. KARCZEWSKI Stefan (1847-1888) lekarz, filantrop (t. 12 str. 37)
  192. KARPIŃSKI Alfons (1875-1961) malarz (t. 12 str. 101)
  193. KARWACKI Leon (1871-1942) lekarz mikrobiolog, profesor patologii (t. 12 str. 146)
  194. KASIEWICZ Marcin (1834-1898) malarz (t. 12 str. 173)
  195. KASIŃSKI Kazimierz (1869-1929) profesor Akademii Górniczej (t. 12 str. 175)
  196. KASPRZAK Marcin (1860-1905) działacz ruchu rewolucyjnego (t. 12 str. 190)
  197. KATARZYŃSKI Józef (1812-1879) lekarz, filantrop (t. 12 str. 222)
  198. KIEŁBASIŃSKI Władysław (1873-1928) inżynier chemik (t. 12 str. 408)
  199. KIERST Stanisław (1909-1945) matematyk (t. 12 str. 430)
  200. KIRKOR Antoni Innocenty (1756-1847) pułkownik (t. 12 str. 478)
  201. KLACZYŃSKI Wacław Michał (1887-1939) pułkownik (t. 12 str. 536)
  202. KLESZCZYŃSKI Edward (1817-1873) inżynier, powstaniec (t. 12 str. 607)
  203. KLESZCZYŃSKI Zdzisław (1889-1938) poeta, literat (t. 12 str. 608)
  204. KLIMKIEWICZ Antoni (ok. 1800-1870) inżynier, konstruktor hutniczy (t. 12 str. 627)
  205. KLINK Edward (1850-1884) lekarz syfilidolog, działacz społeczny (t. 12 str. 636)
  206. KLOSKA Jan Piotr (1886-1945) inżynier leśnik (t. 13 str. 10)
  207. KLUKOWSKI Franciszek (1770-1830) księgarz, wydawca muzyczny (t. 13 str. 28)
  208. KŁOBUKOWSKI Andrzej (1868- po 1934) lakiernik, działacz robotniczy (t. 13 str. 45)
  209. KŁOBUKOWSKI Antoni (1872-1925) odlewacz, działacz robotniczy (t. 13 str. 46)
  210. KŁOSSOWICZ Marcin (ur. 1767) nauczyciel (t. 13 str. 74)
  211. KNIEWSKI Mieczysław (1905- po 1934) działacz Związku Młodzieży Komunistycznej (t. 13 str. 128)
  212. KNIEWSKI Władysław (1902-1925) działacz Związku Młodzieży Komunistycznej (t. 13 str. 128)
  213. KOBENDZA Roman (1886-1955) profesor botaniki (t. 13 str. 142)
  214. KOBRZYŃSKI Zygmunt (1893- ok. 1944?) matematyk, logik, tłumacz (t. 13 str. 157)
  215. KOCH Jan Ludwik (ok. 1754- ok. 1812) księgarz warszawski (t. 13 str. 176)
  216. KOLBUSZOWSKI Edmund (1865-1919) dziennikarz (t. 13 str. 308)
  217. KOŁĄCZKOWSKI Józef (1842-1925) lekarz (t. 13 str. 332)
  218. KONARSKI Michał (1784-1861) pedagog, literat (t. 13 str. 469)
  219. KONARZEWSKI Ludwik (1885-1954) malarz, rzeźbiarz (t. 13 str. 483)
  220. KONKOWSKI Aleksander Karol (XVIII/XIX w.) profesor matematyki (t. 13 str. 540)
  221. KONOPKA Aleksander (1787-1831) pułkownik (t. 13 str. 564)
  222. KONTECKI Stanisław (1784-1865) urzędnik wojskowy (t. 13 str. 603)
  223. KOPCZYŃSKI Michał Tomasz (1842-1892) fabrykant (t. 13 str. 621)
  224. KOPCZYŃSKI Stanisław (1873-1933) lekarz, higienista szkolny (t. 13 str. 627)
  225. KOROLEC Leon Feliks (1829-1865) ksiądz, powstaniec 1863 (t. 14 str. 92)
  226. KORZBOK Piotr (zm. 1438) podkomorzy poznański (t. 14 str. 159)
  227. KORZENIOWSKI Józef (1806-1870) profesor medycyny (t. 14 str. 172)
  228. KOSIAKIEWICZ Wincenty (1863-1918) literat, dziennikarz (t. 14 str. 195)
  229. KOSSOWSKI Henryk (1815-1878) rzeźbiarz (t. 14 str. 313)
  230. KOSSOWSKI Henryk (ok. 1855- po 1921) rzeźbiarz (t. 14 str. 314)
  231. KOŚCIELECKI Alfons Łucjan (1850-1907) aktor, dziennikarz, literat (t. 14 str. 409)
  232. KOT Jakub (1873-1920) robotnik, działacz polityczny (t. 14 str. 448)
  233. KOTER Andrzej (1888-1966) działacz ruchu ludowego, poseł (t. 14 str. 467)
  234. KOTER Stanisław (1908-1951) działacz ruchu ludowego (t. 14 str. 468)
  235. KOTER Tomasz (1886-1967) działacz ruchu ludowego, poseł (t. 14 str. 469)
  236. KOTOWICZ Tadeusz Wacław (1893-1940) działacz niepodległościowy (t. 14 str. 486)
  237. KOWALEWSKI Bronisław (1870-1935) malarz (t. 14 str. 523)
  238. KOZAKIEWICZ Antoni (1841-1929) malarz (t. 14 str. 594)
  239. KOZAKIEWICZ Piotr (1836-1893) rzeźbiarz (t. 14 str. 597)
  240. KOZERSKI Tadeusz (1863-1938) działacz polityczno społeczny (t. 14 str. 604)
  241. KOZIELEWSKI Ignacy (1882-1964) pedagog, dziennikarz (t. 14 str. 618)
  242. KOZIKOWSKI Aleksander (1879-1956) profesor leśnictwa (t. 14 str. 632)
  243. KOZŁOWSKA Feliksa (1862-1921) założycielka wspólnoty mariawitów (t. 14 str. 637)
  244. KOZŁOWSKI Kajetan (1. poł. XIX w.) adwokat (t. 15 str. 14)
  245. KOŹMIŃSKI Florentyn Wacław (1829-1916) kapucyn, pisarz (t. 15 str. 67)
  246. KRAUZE Mieczysław (ok. 1831-1917) aktor, dyrektor teatru (t. 15 str. 249)
  247. KRAWCZYK Bogusław Dionizy (1906-1941) komandor porucznik (t. 15 str. 251)
  248. KRÓLIKOWSKA Marianna Julia (1815-1887) aktorka (t. 15 str. 366)
  249. KRÓLIKOWSKI Dobiesław (1859-1912) malarz (t. 15 str. 368)
  250. KRUDZIELSKI Zdzisław (1881-1962) przemysłowiec, działacz społeczny (t. 15 str. 389)
  251. KRÜGER Piotr (1580-1639) matematyk, astronom, pedagog (t. 15 str. 451)
  252. KRZYŻANOWSKI Adrian (1788-1852) profesor matematyki, pisarz historyczny (t. 15 str. 594)
  253. KUBICKI Paweł Franciszek (1871-1944) biskup-sufragan sandomierski (t. 16 str. 21)
  254. KUCHARSKA Stanisława (ok. 1890-1932) działaczka socjalistyczna, dziennikarka, poetka (t. 16 str. 43)
  255. KUCHARSKI Władysław (1883-1960) szewc, działacz polonijny i socjalistyczny (t. 16 str. 54)
  256. KUCZKOWSKI Tomasz (1786-1843) doktor medycyny i chirurgii, prezes AM w Wilnie (t. 16 str. 79)
  257. KUCZYŃSKI Jan Ignacy (1880-1958) prefekt Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych, kanonik, kapelan major AK (t. 16 str. 86)
  258. KULIGOWSKI Tadeusz (1908-1950) nauczyciel, ludowiec (t. 16 str. 152)
  259. KULIK Stanisław (1870-1931) działacz socjalistyczny (t. 16 str. 154)
  260. KULIKOWSKA Kasylda (1841-1894) działaczka oświaty dorosłych i ruchu kobiecego, tłumaczka (t. 16 str. 154)
  261. KUŁAKOWSKI Henryk (1881-1945) inżynier górniczy (t. 16 str. 172)
  262. KUNCZYŃSKI Zygmunt (1902-1967) rolnik, profesor Instytutu Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa (t. 16 str. 183)
  263. KUPIECKI Edmund (1858-1918) aktor, reżyser (t. 16 str. 215)
  264. KURCZAK Teofil (1877-1962) działacz ruchu ludowego i oświaty wiejskiej (t. 16 str. 230)
  265. KUSIŃSKI August (1903-1962) działacz komunistyczny, żołnierz (t. 16 str. 301)
  266. KWIATKOWSKI Antoni Konstanty (1899-1941) doktor nauk technicznych, inżynier geodeta, wykładowca (t. 16 str. 352)
  267. KWIATKOWSKI Remigiusz (1884-1961) poeta, tłumacz, dziennikarz, działacz społeczny (t. 16 str. 362)
  268. KWIECIŃSKI Feliks (1850-1932) botanik, florysta (t. 16 str. 371)
  269. LACHOWICZ Ludwik (1811-1880) chirurg (t. 16 str. 399)
  270. LANGE Antoni (1861-1929) poeta, krytyk, tłumacz (t. 16 str. 485)
  271. LASKIEWICZ Alfred Stefan (1886-1969) laryngolog, profesor Uniwersytetu Poznańskiego (t. 16 str. 521)
  272. LASOCKI Kazimierz (1871-1952) malarz (t. 16 str. 539)
  273. LAŚKIEWICZ Teofil Emeryk (1869-1925) inżynier-technolog, działacz społeczny (t. 16 str. 559)
  274. LATOUR Stefan Ludwik (1866-1923) generał brygady WP (t. 16 str. 573)
  275. LELESZ Edmund Władysław (1886-1963) profesor biochemik (t. 17 str. 18)
  276. LESZCZYŃSKI Julian (1889-1937) działacz rewolucyjny, publicysta (t. 17 str. 122)
  277. ŁAPCZYŃSKI Kazimierz (1823-1892) botanik, etnograf, inżynier budowlany (t. 18 str. 208)
  278. ŁAZAROWICZ Kazimierz (1859-1914) urzędnik, działacz Ligi Narodowej i oświaty, wydawca (t. 18 str. 286)
  279. ŁĘSKA Michalina (1882-1940) działaczka oświatowa, nauczycielka (t. 18 str. 357)
  280. ŁOPACIŃSKI Hieronim Rafał (1860-1906) językoznawca, etnograf, historyk, bibliofil (t. 18 str. 394)
  281. ŁUCZYCKI Zdzisław (1858-1927) ksiądz, publicysta, redaktor, wydawca, działacz polonijny (t. 18 str. 517)
  282. ŁUSKINO Leon (1872-1948) pułkownik WP, literat, kompozytor (t. 18 str. 580)
  283. MACIEJOWSKI Kazimierz (1887-1961) leśnik (t. 19 str. 60)
  284. MACKIEWICZ Stanisław (1796-1879) gubernator cywilny lubelski (t. 19 str. 90)
  285. MAGRZYK Tomasz (1877-1919) szewc, działacz robotniczy (t. 19 str. 145)
  286. MAJKOWSKI Stanisław (1899-1944) działacz socjalistyczny i związków zawodowych (t. 19 str. 204)
  287. MAKOWSKI Aleksander Kazimierz (1804-1874) działacz gospodarczy (t. 19 str. 235)
  288. MALCZEWSKI Jan (1884-1967) operator filmowy (t. 19 str. 286)
  289. MALECKA Wanda (1800-1860) poetka, tłumaczka, redaktorka (t. 19 str. 293)
  290. MALINOWSKI Jan Marian (1876-1948) działacz socjalistyczny, redaktor, działacz POW, poseł, senator (t. 19 str. 352)
  291. MALINOWSKI Władysław (1865/69-1933) stolarz, działacz socjalistyczny (t. 19 str. 364)
  292. MARCHEWKA Antoni (1890-1973) ksiądz, dziennikarz, redaktor (t. 19 str. 531)
  293. MARKOWSKA Jadwiga (1880-1962) socjalistka, poseł na Sejm RP, nauczycielka (t. 20 str. 37)
  294. MARKOWSKI Wincenty (1874-1958) działacz socjalistyczny, inżynier petrochemik (t. 20 str. 50)
  295. MARTIN Karol Marcin (1817-1891) architekt, teoretyk architektury (t. 20 str. 81)
  296. MARYAŃSKI Aleksander Maciej (1845-1912) ksiądz, publicysta, historyk (t. 20 str. 102)
  297. MARYAŃSKI Modest (1854-1914) inżynier górniczy, podróżnik, eksplorator złota, publicysta (t. 20 str. 104)
  298. MARYAŃSKI Witalis (1835-1895) kanonik poznański (t. 20 str. 107)
  299. MASŁOWSKI Andrzej (1766-1828) zegarmistrz, mechanik, muzyk (t. 20 str. 123)
  300. MATRAŚ Stanisław Leonard (1836-1917) ksiądz, powstaniec 1863, sybirak, autor wspomnień (t. 20 str. 208)
  301. MATUSZYŃSKI Leopold (1820-1893) śpiewak, reżyser, pedagog (t. 20 str. 244)
  302. MAYZNER Tadeusz (1892-1939) pedagog, dyrygent, kompozytor, skrzypek (t. 20 str. 287)
  303. MĄCZYŃSKI Wojciech Roman (1860-1911) entomolog-amator (t. 20 str. 345)
  304. MEDVECKY Mieczysław Adolf (1904-1939) pilot, dowódca eskadry (t. 20 str. 374)
  305. MERUNOWICZ Feliks (1880-1932) bankowiec (t. 20 str. 453)
  306. MERUNOWICZ Józef (1849-1912) lekarz (t. 20 str. 454)
  307. MERUNOWICZ Teofil (1846-1919) publicysta, poseł do Rady Państwa (t. 20 str. 455)
  308. MĘTLEWICZ Jan (1808-1858) pijar, profesor Akademii Duchownej w Warszawie (t. 20 str. 511)
  309. MICHNIEWSKI Michał (1877-1936) bankowiec, działacz społeczny (t. 20 str. 685)
  310. MICKANIEWSKI Stanisław (1815-1890) powstaniec 1830, emigrant, demokrata, inżynier drogowy (t. 20 str. 693)
  311. MIKOŁAJSKI Szczepan Jan (1861-1929) lekarz, działacz Stronnictwa Ludowego (t. 21 str. 156)
  312. MIKULSKI Tadeusz (1909-1958) historyk literatury, pisarz, profesor (t. 21 str. 178)
  313. MILLAK Konrad Marian (1886-1969) weterynarz, pułkownik WP (t. 21 str. 222)
  314. MILLER Romuald (1882-1945) architekt, działacz socjalistyczny, poseł do PKWN (t. 21 str. 227)
  315. MILLER Stanisław Kwiryn (1880-1925) profesor statyki budowli (t. 21 str. 231)
  316. MINIEWSKI Stanisław Piotr (1889-1966) podpułkownik WP (t. 21 str. 290)
  317. MŁODOWSKA Jadwiga (1882-1934) pedagog, działaczka społeczna (t. 21 str. 416)
  318. MODZELEWSKI Henryk Franciszek (1826-1892) aktor, dyrektor teatru (t. 21 str. 547)
  319. MOLINARI Aleksander Ludwik (1805-1868) malarz, grafik (t. 21 str. 627)
  320. MONIEWSKI Tadeusz (1901-1939) pedagog, działacz społeczny (t. 21 str. 653)
  321. MORSZTYNKIEWICZ Jerzy Ireneusz (1897-1945) działacz komunistyczny, więzień stalinizmu (t. 22 str. 5)
  322. MORYCIŃSKI Hugon Marian (1904-1973) aktor, reżyser, dyrektor teatru (t. 22 str. 19)
  323. MORYKONI Kajetan (1774-1830) rektor Szkoły Płockiej, założyciel Towarzystwa Naukowego Płockiego (t. 22 str. 22)
  324. MOSTOWSKI Zygmunt (1883-1934) dziennikarz, literat, dyplomata (t. 22 str. 79)
  325. MROZIŃSKI Aleksander (1877-1928) pułkownik WP (t. 22 str. 199)
  326. NADZIN Stanisław (1914-1970) literat, działacz komunistyczny, pułkownik LWP (t. 22 str. 437)
  327. NEUMAN Jan Alojzy (1900-1941) fotografik (t. 22 str. 689)
  328. NEUVILLE Karol Henryk (1783-1834) fabrykant sukien, Belg (t. 22 str. 698)
  329. NIEDZIELSKA Elżbieta (1805-1883) śpiewaczka, aktorka (t. 22 str. 744)
  330. NIEDZIELSKI Szymon (1780-1836) aktor, dyrektor teatrów (t. 22 str. 749)
  331. NIEWIAROWICZ Roman (1902-1972) aktor, reżyser, pisarz (t. 23 str. 79)
  332. NOWAKOWSKI Brunon (1890-1966) profesor higieny, rektor Śląskiej AM (t. 23 str. 276)
  333. NOWAKOWSKI Janusz Ferdynand (1832-1883) lekarz, pisarz, redaktor (t. 23 str. 282)
  334. NOWAKOWSKI Marceli Wacław (1882-1940) ksiądz, poseł, narodowiec (t. 23 str. 290)
  335. NOWICKA Maria Kazimiera (1886-1969) nauczycielka, działaczka społeczna (t. 23 str. 309)
  336. NOWICKI Feliks (1840-1920) architekt (t. 23 str. 319)
  337. NOWIŃSKI Kajetan (1797-1857) aktor, dyrektor teatru (t. 23 str. 349)
  338. NOWIŃSKI Stanisław (1837-1911) dziennikarz, literat, działacz polonijny (t. 23 str. 350)
  339. OLBROMSKI Antoni Robert (1896-1958) prawnik, działacz niepodległościowy (t. 23 str. 718)
  340. OLEXIŃSKI Franciszek Ksawery (1758-1826) miniaturzysta (t. 23 str. 789)
  341. OLĘDZKI Władysław Erazm (1892-1944) nauczyciel, działacz harcerski (t. 23 str. 802)
  342. OPIELIŃSKA Maria Elżbieta (1902-1975) nauczycielka, organizatorka tajnego nauczania (t. 24 str. 121)
  343. OPITZ Salomon (1650-1716) senior jednoty braci czeskich, poeta niemiecki (t. 24 str. 127)
  344. ORŁOWSKI Antoni (1869-1921) dziennikarz, humorysta, satyryk, wydawca (t. 24 str. 220)
  345. ORZECHOWSKI Kazimierz (1878-1942) lekarz neurolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego (t. 24 str. 280)
  346. ORZECHOWSKI Witold Ignacy (1889-1965) inżynier mechanik, agronom, działacz społeczny i polityczny (t. 24 str. 298)
  347. OSIŃSKI Saturnin (1879- po 1927) działacz niepodległościowy, senator (t. 24 str. 350)
  348. OSIŃSKI Wacław (1902-1972) prawnik, oficer AK (t. 24 str. 352)
  349. OSÓBKO Teodor (1868-1937) Ślusarz, działacz PPS (t. 24 str. 380)
  350. OSTACHIEWICZ Kazimierz (1883-1952) superintendent Kościoła ewangelicko-reformowanego (t. 24 str. 451)
  351. OSTROWSKI Władysław (1897-1949) profesor chirurgii (t. 24 str. 588)
  352. OTRĘBSKI Jan Szczepan (1889-1971) językoznawca, indoeuropeista, profesor (t. 24 str. 623)
  353. OTTO Zygmunt Józef (1874-1944) rzeźbiarz (t. 24 str. 640)
  354. OWCZAREK Zofia (1887-1940) działaczka socjalistyczna (t. 24 str. 653)
  355. OZGA Władysław (1906-1973) nauczyciel, działacz ruchu nauczycielskiego i ludowego (t. 24 str. 663)
  356. OZIMIŃSKI Józef (1875-1945) skrzypek, dyrektor, pedagog (t. 24 str. 666)
  357. PAKOSZ Marcin (1874-1930) snycerz, działacz robotniczy (t. 25 str. 48)
  358. PAKULSKI Marian Julian (1895-1937?) działacz komunistyczny (t. 25 str. 52)
  359. PALIŃSKI Stanisław Franciszek (1874-1921) ślusarz, tokarz, działacz socjalistyczny (t. 25 str. 86)
  360. PANIEŃSKI Jan (1862-1901) lekarz neurolog (t. 25 str. 127)
  361. PAPIESKI Leon Ildefons (1859-1917) adwokat, publicysta, zbieracz dzieł sztuki (t. 25 str. 169)
  362. PARADOWSKA Anna Czesława (1879-1962) bankowiec, działaczka organizacji kobiecych (t. 25 str. 192)
  363. PASZKIEWICZ Julian Cezary (1831-1912) ziemianin, członek Dyrekcji białych 1862 (t. 25 str. 275)
  364. PASZKOWSKA Maria Gertruda (1859-1925) nauczycielka, działaczka socjalistyczna (t. 25 str. 284)
  365. PASZKOWSKI Tytus (ok. 1860-1894) rewolucjonista, aptekarz (t. 25 str. 308)
  366. PAWLIK Stefan Antoni (1864-1926) ekonomista rolny, dyrektor Akademii Rolniczej (t. 25 str. 429)
  367. PAWŁOWSKI Jan (1879-1936) aktor, reżyser, dyrektor teatru (t. 25 str. 503)
  368. PAWŁOWSKI Wacław Michał (1880-1946) inżynier elektryk, redaktor (t. 25 str. 516)
  369. PAZYRA Stanisław (1904-1971) historyk, bibliotekarz, pracownik PAN (t. 25 str. 527)
  370. PERZYŃSKI Stefan Bolesław (1881-1941) adwokat, senator RP (t. 25 str. 647)
  371. PESTKOWSKI Stanisław (1882-1937) działacz ruchu robotniczego, dyplomata (t. 25 str. 655)
  372. PETERS Jakub Wilhelm (1804-1873) mechanik, przemysłowiec (t. 25 str. 673)
  373. PETRUSEWICZ Kazimierz (1872-1949) prawnik, działacz lewicowy, wykładowca (t. 25 str. 696)
  374. PETRYKOWSKI Andrzej Wincenty (1903-1965) komendant (t. 25 str. 708)
  375. PĘCZALSKI Marian (1887-1967) nauczyciel matematyki, organizator szkolnictwa, rektor (t. 25 str. 720)
  376. PĘKALSKI Leonard (1896-1944) malarz, profesor (t. 25 str. 731)
  377. PĘKOSŁAWSKI Jan (ok. 1877-1944) architekt, przedsiębiorca budowlany (t. 25 str. 737)
  378. PĘKOSŁAWSKI Stanisław Franciszek (1870-1936?) inżynier technolog, wojewoda (t. 25 str. 744)
  379. PIASECKI Sergiusz (1901-1964) powieściopisarz (t. 25 str. 789)
  380. PIĄTKOWSKA Konstantyna Ignacja (1866-1941) pisarka, zbieraczka etnografka (t. 26 str. 4)
  381. PIĄTKOWSKI Wiktor Jan (1841-1909) prawnik, publicysta (t. 26 str. 21)
  382. PIEKARSKI Stanisław (1868-1943) prawnik, urzędnik, dyrektor (t. 26 str. 74)
  383. PIEŃKOWSKI Stefan (1883-1953) fizyk, rektor UW (t. 26 str. 127)
  384. PIETRASZEWSKI Józef (1885-1965) architekt powiatowy (t. 26 str. 169)
  385. PILECKI Ignacy (1867-1928) skrzypek, dyrygent, pedagog, kompozytor, publicysta (t. 26 str. 255)
  386. PIOTR z Miłosławia (zm. 1322/25) kasztelan gnieźnieński (t. 26 str. 409)
  387. PIOTR z Miłosławia (zm. 1399) prawnuk Piotra z Miłosława (t. 26 str. 410)
  388. PIOTROWSKI Antoni (1853-1924) malarz, rysownik (t. 26 str. 461)
  389. PIOTROWSKI Józef (1839-1863) urzędnik, komisarz, organizator wojskowy (t. 26 str. 482)
  390. PISARSKA Maria Kazimiera (1905-1978) bibliotekarka, dokumentalistka leśnictwa (t. 26 str. 546)
  391. PISKORSKA Helena (1895-1973) historyk, działaczka społeczno-oświatowa (t. 26 str. 557)
  392. PLESZCZYŃSKI Adolf (1841-1925) ksiądz, etnograf, historyk, pisarz, działacz społeczny (t. 26 str. 722)
  393. PLESZOWSKI Antoni (1857-1889) rzeźbiarz (t. 26 str. 723)
  394. PLEWCZYŃSKI Władysław (1880-1964) ksiądz, kompozytor i dyrygent (t. 26 str. 727)
  395. PLISZCZYŃSKI Czesław (1903-1967) adwokat, działacz polityczny i społeczny (t. 26 str. 742)
  396. PŁAWSKI Eugeniusz Józef (1895-1972) komandor (t. 26 str. 772)
  397. PŁAŻEWSKI Ignacy (1899-1977) fotografik, wydawca, publicysta, pułkownik WP (t. 26 str. 784)
  398. PŁONCZYŃSKI Aleksander Józef (1820-1858) malarz, pedagog (t. 26 str. 791)
  399. PNIEWSKI Bohdan (1897-1965) architekt (t. 26 str. 823)
  400. PNIEWSKI Wiktor (1891-1974) pułkownik lotnictwa WP (t. 26 str. 828)
  401. POCIEJ Jan (1799-1858) rektor, prałat kapituły, historyk (t. 27 str. 34)
  402. PODRASZKO Jan (1892-1968) inżynier chemik, specjalista przemysłu tłuszczowego (t. 27 str. 188)
  403. POGORZELSKI Witold (1895-63) matematyk, fizyk (t. 27 str. 217)
  404. POLAMIN Jerzy Jan (1895-1951) prawnik, prezes prokuratorii (t. 27 str. 277)
  405. POLIŃSKI Jan (1907-1977) architekt wnętrz, grafik (t. 27 str. 308)
  406. POLIŃSKI Michał (1785-1848) matematyk, profesor Uniwersytetu Wileńskiego (t. 27 str. 311)
  407. POLZENIUSZ Ferdynand Edward (1862-1918) chemik, współtwórca otrzymywania azotniaku (t. 27 str. 347)
  408. POMIANOWSKI Roman (1889-1968) cukiernik, działacz cechowy (t. 27 str. 384)
  409. POPIELAWSKI Stefan (1880-1934) inżynier chemik, wojewoda białostocki (t. 27 str. 583)
  410. POPŁAWSKI Tomasz August (1878-1944) ziemianin, działacz polityczny, senator, publicysta, literat (t. 27 str. 605)
  411. POROWSKI Mieczysław (1878-1967) ekonomista, działacz społeczno-oświatowy (t. 27 str. 668)
  412. POSPIESZALSKI Marian Antoni (1876-1952) architekt (t. 27 str. 693)
  413. POŚWIATOWSKA Halina (1935-1967) poetka, prozaiczka (t. 27 str. 709)
  414. PRAWIN Jakub (1901-1957) ekonomista, działacz komunistyczny, wojewoda olsztyński, generał brygady (t. 28 str. 362)
  415. PROMIŃSKI Jan (1859-1923) robotnik, działacz rewolucyjny (t. 28 str. 493)
  416. PROSZOWSKI Baltazar Józef (1860-1906) rzeźbiarz (t. 28 str. 514)
  417. PROSZOWSKI Józef (1904-1961) rzeźbiarz (t. 28 str. 516)
  418. PRÓCHNICKI Franciszek (1847-1911) pedagog, polonista, filolog klasyczny, działacz oświatowy i społeczny (t. 28 str. 545)
  419. PRÓCHNICKI Konrad Zdzisław (1875-1939) zastępca profesora prawa politycznego Uniwersytetu Lwowskiego, działacz demokratyczny (t. 28 str. 551)
  420. PRZYBYSZEWSKA Zofia (1901-1966) ceramiczka (t. 29 str. 140)
  421. PRZYBYSZEWSKI Eugeniusz Tytus (1889-1940) historyk, działacz socjalistyczny, komunistyczny (t. 29 str. 143)
  422. PSZENICKI Andrzej (1869-1941) inżynier, budowniczy mostów, profesor i rektor (t. 29 str. 281)
  423. RACHOŃ Klementyna Stanisława (1895-1973) lekarz chorób wewnętrznych i zakaźnych, docent (t. 29 str. 578)
  424. RACZKOWSKI Karol (1869-1959) chemik, działacz Narodowej Demokracji (t. 29 str. 615)
  425. RADOMSKI Jerzy Włodzimierz (1892-1943) działacz socjalistyczny (t. 29 str. 736)
  426. RAKOWSKI Jakub Józef (2 poł. XVIII w.) marszałek ziemi wiskiej w konfederacji targowickiej (t. 30 str. 514)
  427. RASZEK Ludwik Wacław (ok. 1765-1848) organista, kompozytor (t. 30 str. 609)
  428. RAWSKI Wincenty Witold (1893-1962) architekt, konserwator zabytków (t. 30 str. 670)
  429. RAYZACHER Marek Stanisław (1871-1943) działacz niepodległościowy organizator przemysłu maszynowego (t. 30 str. 679)
  430. REGULSKI Aleksander Tadeusz (1839-1884) rytownik (t. 30 str. 739)
  431. REICHER Michał (1888-1973) anatom, antropolog, profesor anatomii (t. 31 str. 13)
  432. REINHARD Samuel Karol (1800-1853) lekarz (t. 31 str. 23)
  433. REJMAN Jan (1856-1927) przeor klasztoru na Jasnej Górze, infułat, generał zakonu paulinów (t. 31 str. 56)
  434. REK Tadeusz (1906-1968) adwokat, działacz ruchu ludowego, dziennikarz, poseł, wiceminister (t. 31 str. 61)
  435. REMISZEWSKI Walerian (zm. 1863) major, dowódca oddziału powstańczego Dzieci Warszawskie (t. 31 str. 102)
  436. REUMANN Mikołaj (1801-1856) leśnik, historyk leśnictwa (t. 31 str. 157)
  437. REWSKI Włodzimierz (1878-1948) sędzia, notariusz (t. 31 str. 179)
  438. RIEDL Edmund (1854-1916) kupiec, radny Lwowa, poseł (t. 31 str. 287)
  439. RITTER Artur Albert (1906-1981) działacz komunistyczny, generał WP (t. 31 str. 310)
  440. RODAK Stefan (1915-1975) działacz ruchu ludowego, komendant wojskowy, autor wspomnień (t. 31 str. 340)
  441. RODECKI Franciszek Borgiasz (ok. 1785-1831) doktor medycyny i chirurgii, geograf, poeta okolicznościowy (t. 31 str. 353)
  442. ROEHR Jan (1816-1877) budowniczy, powstaniec 1846 i 1863 (t. 31 str. 378)
  443. ROGOZIŃSKI Andrzej (1874-1942) ksiądz, działacz społeczny (t. 31 str. 462)
  444. ROGULSKI Józef (1907-1943) dowódca oddziału partyzanckiego GL (t. 31 str. 477)
  445. ROJOWSKI Tadeusz (1856-1938) ziemianin, działacz społeczny (t. 31 str. 518)
  446. ROLBIESKA Wanda Jadwiga (1876-1952) organizatorka i dyrektorka żeńskiego gimnazjum miejskiego (t. 31 str. 551)
  447. ROLBIESKI Stanisław Jan (1873-1939) inżynier, założyciel fabryki Kabel Polski (t. 31 str. 552)
  448. ROMAN Władysław Justyn (1868-1905) aktor, śpiewak (t. 31 str. 582)
  449. ROMANOWSKI Tadeusz Józef (1909-1977) malarz, konserwator (t. 31 str. 612)
  450. RONDTHALER Adolf (1875-1941) pastor, dyrektor gimnazjum (t. 32 str. 12)
  451. RONTALER Edward Aleksander (1846-1917) pedagog, właściciel i dyrektor szkoły (t. 32 str. 26)
  452. ROPELEWSKI Stanisław (1814-1865) krytyk literacki, poeta, leksykograf (t. 32 str. 28)
  453. ROSŁANIEC Franciszek (1889-1942) ksiądz, profesor UW (t. 32 str. 99)
  454. ROŚLAKOWSKI Antoni (1796-1842) podpułkownik WP, powstaniec 1830, emigrant, pamiętnikarz (t. 32 str. 287)
  455. RUBACH Bolesław (1841-1912) powstaniec 1863, działacz emigracyjny (t. 32 str. 558)
  456. RUDNICKI Lucjan (1882-1968) działacz ruchu robotniczego, publicysta, pamiętnikarz, literat (t. 32 str. 637)
  457. RUDOWSKI Jan (1891-1945) ziemianin, działacz gospodarczy, poseł, senator (t. 33 str. 1)
  458. RUDZIŃSKA Helena (1909-1984) nauczycielka, porucznik AK, publicystka (t. 33 str. 8)
  459. RUDZIŃSKI Andrzej (1910-1980) grafik, pedagog, profesor ASP (t. 33 str. 9)
  460. RUSINOWA Elżbieta Stefania (1923-1979) lekarz, kierownik Kliniki Chorób Oczu (t. 33 str. 142)
  461. RUSSYAN Franciszek (1788-1861) pułkownik WP powstaniec 1830 (t. 33 str. 156)
  462. RUTKOWSKA Alicja (1927-1980) muzyk, pedagog (t. 33 str. 210)
  463. RUTKOWSKI Bronisław (1898-1964) organista, pedagog, publicysta, edytor, dyrygent (t. 33 str. 217)
  464. RUTKOWSKI Leopold Euzebiusz (1887-1949) pracownik PCK, działacz konspiracyjny (t. 33 str. 237)
  465. RYCERSKI Aleksander (1825-1866) malarz, konserwator obrazów (t. 33 str. 364)
  466. RYNKOWSKA Anna (1903-1984) docent historii, archiwistka (t. 33 str. 543)
  467. RYNKOWSKI Józef (1901-1980) nauczyciel (t. 33 str. 545)
  468. RYTEL Aleksander (1896-1984) internista, działacz polonijny (t. 33 str. 574)
  469. RZĄDKOWSKI Jan (1860-1934) tytularny generał broni WP (t. 33 str. 618)
  470. RZEWNICKI Jerzy (1900-1936) inżynier, pilot (t. 34 str. 90)
  471. SADŁOWSKI Kazimierz (1870-1946) nauczyciel, malarz (t. 34 str. 285)
  472. SADŁOWSKI Władysław Aleksander (1869-1940) profesor architektury (t. 34 str. 286)
  473. SADOWSKI Jan Andrzej (1895-1977) generał brygady (t. 34 str. 306)
  474. SADOWSKI Stanisław (1896-1969) pułkownik, działacz niepodległościowy (t. 34 str. 316)
  475. SAGNOWSKI Karol Rafał (1836-1879) malarz (t. 34 str. 331)
  476. SAŁACIŃSKI Zbigniew Jan (1905-1977) lekarz (t. 34 str. 399)
  477. SAMBORSKI Henryk Jan (1843-1918) inżynier, powstaniec 1863, sybirak (t. 34 str. 411)
  478. SARNECKI Adolf Stanisław (1898-1960) nauczyciel, inspektor szkolny, poseł (t. 35 str. 204)
  479. SARNOWSKA Stanisława (1891-1958) aktorka (t. 35 str. 224)
  480. SAUTER Feliks (1905-1975) inżynier mechanik (t. 35 str. 267)
  481. SAWICKI Wojciech (1841-1918) dyrektor Banku Handlowego (t. 35 str. 350)
  482. SCHELLER Aleksander (1847-1896) stomatolog (t. 35 str. 440)
  483. SCHRAMM Julian (1852-1926) profesor chemii (t. 35 str. 626)
  484. SCHRAMM Wiktor Franciszek (1885-1958) profesor ekonomii (t. 35 str. 627)
  485. SCHRAMMÓWNA Helena (1879-1942) malarka (t. 35 str. 629)
  486. SELIGA Stanisław Robert (1895-1991) filolog klasyczny, pedagog (t. 36 str. 194)
  487. SEMPOŁOWSKI Antoni (1847-1936) profesor rolnictwa (t. 36 str. 259)
  488. SEYFARTH Gustaw (1840?-1923) księgarz, nakładca (t. 36 str. 373)
  489. SĘCZYKOWSKI Franciszek Ferdynand (1837-1907) ksiądz (t. 36 str. 381)
  490. SĘDZIWÓJ Michał (1566-1636) alchemik, filozof, lekarz (t. 36 str. 417)
  491. SICIŃSKI Marceli (1799-1872) major, emigrant (t. 36 str. 466)
  492. SIENICKA Antonina Saturnina (1898-1979) botanik (t. 37 str. 149)
  493. SIERPIŃSKI Seweryn Zenon (1815-1843) powieściopisarz, historyk (t. 37 str. 355)
  494. SKARBIŃSKI Stanisław (1856-1925) przemysłowiec, działacz gospodarczy i społeczny (t. 38 str. 31)
  495. SKARZYŃSKA Janina Helena (1876-1952) działaczka oświatowa, pedagog, bibliotekarz (t. 38 str. 61)
  496. SKARŻYŃSKA-GUTOWSKA Maria Apolonia (1889-1982) biolog, procesor SGGW w Warszawie i Massachusetts State College (t. 38 str. 92)
  497. SKARŻYŃSKI Bohdan (1916-1942?) działacz komunistyczny (t. 38 str. 93)
  498. SKAWIŃSKI Piotr (1812-1902) powstaniec 1830/31, działacz emigracyjny, agronom, wynalazca (t. 38 str. 112)
  499. SKORKOWSKI Edward Henryk (1899-1985) zootechnik, hipolog (t. 38 str. 261)
  500. SKORUPKA Ignacy Jan (1893-1920) ksiądz, kapelan WP, prefekt szkolny (t. 38 str. 275)
  501. SKORUPKA Kazimierz (1901-1943) tramwajarz warszawski, działacz społeczny, harcmistrz (t. 38 str. 277)
  502. SKOWROŃSKI Bolesław (1907-1944) działacz komunistyczny (t. 38 str. 320)
  503. SKOWROŃSKI Jerzy Ignacy (1901-1986) elektrotechnik, profesor Politechn. Wrocł. (t. 38 str. 321)
  504. SKOWROŃSKI Stanisław Tadeusz (1896-1974) pułkownik dyplomowany WP, generał brygady na uchodźstwie (t. 38 str. 327)
  505. SKÓRCZEWSKI Bolesław Karol (1848-1911) lekarz, balneolog (t. 38 str. 343)
  506. SKRUDLIK Mieczysław (1887-1941) historyk sztuki, dziennikarz, publicysta (t. 38 str. 404)
  507. SKRYPIJ Stanisław (1914-1943) architekt, dowódca Okręgu Warszawa Gwardii Ludowej (t. 38 str. 409)
  508. SKRZYPIŃSKI Jan Gaudenty (1891-1939) inżynier mechanik, konstruktor broni, organizator przemysłu zbrojeniowego (t. 38 str. 482)
  509. SŁAWEK Walery Jan (1879-1939) działacz socjalistyczny, polityczny, pułkownik WP, parlamentarzysta, premier (t. 38 str. 586)
  510. SŁOŃ Marian August (1909-1987) chemik, prezydent Kielc, dyrektor Instytutu Tworzyw Sztucznych w Warszawie (t. 39 str. 28)
  511. SŁOWIKOWSKI Mieczysław Zygfryd (1896-1989) generał brygady WP (t. 39 str. 86)
  512. SŁUBICKA Stanisława Franciszka (1874/5-1944) aktorka (t. 39 str. 90)
  513. SMAGŁOWSKI Wincenty (1806-1883) nauczyciel, bibliotekarz, spiskowiec (t. 39 str. 177)
  514. SMULIKOWSKI Adam Ignacy Juliusz (1906-1989) nauczyciel i działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego, kurier Związku Walki Zbrojnej, żołnierz Armii Krajowej (t. 39 str. 380)
  515. SMULIKOWSKI Julian Aleksander (1880-1934) pedagog, działacz związkowy, poseł na Sejm RP (t. 39 str. 381)
  516. SMULIKOWSKI Kazimierz Franciszek Nikodem (1900-1987) geolog, mineralog, petrolog, profesor Uniw. Pozn. i Uniw. Warsz. (t. 39 str. 384)
  517. SOCHACKI Zygmunt Bronisław (1877-1954) inżynier mechanik, konstruktor, profesor Politechn. Lwow. (t. 39 str. 616)
  518. SOCZYŃSKI Karol Teodor (1781-1862) lekarz medycyny i weterynarii, historyk sztuki, profesor UJ (t. 40 str. 1)
  519. SOKOŁOWSKA Wanda Natalia (1903-1996) historyk, bibliotekarz (t. 40 str. 101)
  520. SOŁDEK Stanisław (1916-1970) przodownik pracy, inżynier budownictwa okrętowego, dyrektor Stoczni Rzecznej Wisła w Gdańsku-Pleniewie (t. 40 str. 304)
  521. SOMER Wiktor Antoni (1839-1874) powstaniec 1863 r., ekonomista, redaktor Ekonomisty (t. 40 str. 465)
  522. SOWIŃSKI Andrzej Józef (1922-1996) inżynier elektryk, profesor Politechniki Warszawskiej i Przemysłowego Instytutu Elektroniki w Warszawie, żołnierz Szarych Szeregów (t. 40 str. 635)
  523. SPIECHOWICZ BORUTA Mieczysław Ludwik (1894-1985) generał brygady WP (t. 41 str. 91)
  524. SROKOWSKI Jerzy Mieczysław Marian (1910-1975) grafik, scenograf, pedagog (t. 41 str. 228)
  525. SROKOWSKI Mieczysław Marian h. Jastrzębiec (1873-1910) prozaik i poeta (t. 41 str. 237)
  526. STACHERSKI Antoni Władysław (1831-1861) architekt i budowniczy krakowski (t. 41 str. 295)
  527. STANECKI Szymon (ok. 1743-1813) złotnik (t. 41 str. 528)
  528. STANISZEWSKI Marian Aleksander Gaudenty (1858-1926) lekarz, działacz społeczny (t. 42 str. 138)
  529. STANKIEWICZ Maurycy Michał (1856-1892) księgarz, antykwariusz, bibliograf (t. 42 str. 197)
  530. STARKIEWICZ Szymon Tadeusz (1877-1962), lekarz pediatra, pionier kompleksowej rehabilitacji dzieci w Polsce, działacz społeczny (t. 42 str. 309)
  531. STARKIEWICZ Witold Szymon (1906-1978), lekarz okulista, podpułkownik Wojska Polskiego, profesor i rektor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (t. 42 str. 311)
  532. STARKIEWICZOWA z Latkowskich Julia Helena Magdalena (1908-1978), lekarz, profesor pediatrii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (t. 42 str. 314)
  533. STARZYŃSKI Feliks (1864-1945), rolnik, działacz ludowy, poseł na Sejm Ustawodawczy (t. 42 str. 456)
  534. STASIECKI Eugeniusz (1913-1944), nauczyciel, harcmistrz, współorganizator i działacz konspiracji harcerskiej (t. 42 str. 508)
  535. STAWARSKI Adam Ignacy Roman (1896-1942), prawnik, filozof, publicysta (t. 42 str. 597)
  536. STECKI Tadeusz (1864-1940), kapitan żeglugi wielkiej (t. 43 str. 97)
  537. STECZKOWSKI Jan Kanty (1800-1881), matematyk, astronom, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego (t. 43 str. 103)
  538. STEFANOWSKI Marian (1897-1979), chirurg, profesor i rektor Akademii Medycznej w Łodzi (t. 43 str. 229)
  539. STEIN Ignacy (1875-1964), nauczyciel, działacz oświatowy, językoznawca, publicysta (t. 43 str. 291)
  540. STEINERT Adolf Konrad (1834-1916), przemysłowiec łódzki (t. 43 str. 317)
  541. STEINERT Karol Bogumił (1808-1865), drukarz, przemysłowiec (t. 43 str. 318)
  542. STOLARZEWICZ Ludwik (1890-1960) literat, redaktor, bibliograf (t. 44 str. 71)
  543. STROJNOWSKI Józef (1872-1941) ksiądz rzymskokatolicki, działacz społeczny (t. 44 str. 349)
  544. STRZELECKA Anna z Kabłaków (1903-1975), redaktor PSB (t. 44 str. 600)
  545. STRZELECKI Zygmunt Wiktor (1864-1924), generał (t. 45 str. 12)
  546. STRZEMIECZNY Maciej Piotr (1804-1871), oficer WP, urzędnik (t. 45 str. 32)
  547. STRZEMIŃSKI Kazimierz (1888-1938), malarz (t. 45 str. 39)
  548. STUDZIŃSKI Kazimierz (1903-1979), konstruktor samochodów (t. 45 str. 150)
  549. SUDLITZ Czesław (1900-1984), inżynier chemik, oficer AK (t. 45 str. 343)
  550. SUKERTOWA-BIEDRAWINA Emilia (1887-1970), regionalistka mazurska (t. 45 str. 390)
  551. SULIŃSKI Józef (1902-1944), założyciel organizacji „Polska Niepodległa” (t. 45 str. 467)
  552. SYSKI Aleksander (1876-1945) ksiądz rzymskokatolicki, działacz Polonii amerykańskiej, publicysta, redaktor, wydawca (t. 46 str. 322)
  553. SZACFAJER Walenty (ok. 1778-1840) lekarz, tłumacz, autor podręczników geograficznych, wierszopis (t. 46 str. 351)
  554. SZACHERSKA Stella Maria (1911-1997) historyk, adiunkt Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk (t. 46 str. 353)
  555. SZACHERSKI Zbigniew (1901-1985) podpułkownik Armii Krajowej, pułkownik Wojska Polskiego, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (t. 46 str. 354)
  556. SZADEBERG Tadeusz (1901-1994) rzeźbiarz, malarz, fotografik, pedagog (t. 46 str. 372)
  557. SZCZERKOWSKI Antoni (1881-1960) działacz socjalistyczny i związkowy, poseł na Sejm (t. 47 str. 412)
  558. SZELĄGOWSKA Maria (1905-1989) działaczka niepodległościowa (t. 47 str. 613)
  559. SZELĄGOWSKI Adam (1873-1961) historyk (t. 47 str. 616)
  560. SZEWCZYK Zdzisław (1921-1993) prawnik, dyplomata (t. 48 str. 312)
  561. SZLANCOWSKA Helena (1813-1897), tancerka (t. 48 str. 348)
  562. SZLANCOWSKI Franciszek (1751-1826), tancerz, choreograf (t. 48 str. 349)
  563. SZLETYŃSKI Henryk (1903-1996), aktor, reżyser, historyk teatru (t. 48 str. 375)
  564. SZMOLCÓWNA Halina (1892-1939), tancerka (t. 48 str. 426)
  565. SZNAGE Apolonia (1864-1942?), tancerka, aktorka (t. 48 str. 445)
  566. SZOŁDRSKI Władysław Wojciech (1884-1971), redemptorysta, historyk Kościoła (t. 48 str. 528)
  567. SZPEK Edward (1811-1833), uczestnik wyprawy Zaliwskiego (t. 48 str. 613)
  568. SZPINGIER Witold (1903-1960), śpiewak operowy (t. 49 str. 12)
  569. SZPINGIER Zygmunt (1901-1960), scenograf, malarz (t. 49 str. 13)
  570. SZRETTER Antoni (1826-1907), rytownik, emigrant (t. 49 str. 65)
  571. SZUKALSKI Stanisław (1893-1987), rzeźbiarz (t. 49 str. 193)
  572. SZUKIEWICZ-RUDNICKA Maria (1887-1980), działaczka socjalistyczna (t. 49 str. 217)
  573. SZULC Kazimierz Michał (1866-1938), meteorolog (t. 49 str. 241)
  574. SZUMAŃSKI Wacław (1883-1942), prawnik, obrońca polityczny (t. 49 str. 322)
  575. SZUMAŃSKI Wiktor (1845-1903), prawnik, działacz społeczny (t. 49 str. 324)
  576. SZUMKOWSKI Wacław (1891-1967), biolog (t. 49 str. 331)
  577. SZUMLAKOWSKI Marian (1893-1961), dyplomata (t. 49 str. 332)
  578. SZUMLAŃSKI Andrzej (zm.1750), starosta buczniowski, poseł na sejmy (t. 49 str. 336)
  579. SZUMLAŃSKI Jan (zm.1756), pułkownik wojsk koronnych, poseł na sejmy (t. 49 str. 342)
  580. SZUMLAŃSKI Józef (1766?-1839), oficer Legionów Polskich (t. 49 str. 350)
  581. SZUMLAŃSKI Józef, w zakonie Onufry (przed 1706-1762), unicki biskup przemyski (t. 49 str. 352)
  582. SZUMLAŃSKI Leopold (1812-1896), powstaniec listopadowy, emigrant (t. 49 str. 352)
  583. SZUMLAŃSKI Stanisław (1818-1866), uczestnik powstania węgierskiego i wojny krymskiej (t. 49 str. 356)
  584. SZUMLAŃSKI Witold (1860-1937), lekarz laryngolog (t. 49 str. 357)
  585. SZUMOWSKI Aleksander (1825-1891), pedagog, geograf (t. 49 str. 362)
  586. SZUMOWSKI Jan (zm. 1678), podskarbi nadworny koronny, poseł na sejmy (t. 49 str. 364)
  587. SZUMOWSKI Tadeusz (1899-1971), oficer Wojska Polskiego, dyplomata, publicysta (t. 49 str. 368)
  588. SZUMOWSKI Władysław (1875-1954), lekarz, historyk medycyny (t. 49 str. 370)
  589. SZUMSKA Jadwiga (1894-1944), polonistka, żołnierz Armii Krajowej (t. 49 str. 373)
  590. SZUMSKI Boksa (zm. 1415), łowczy sandomierski i krakowski, starosta chęciński (t. 49 str. 376)
  591. SZUMSKI Stanisław (1790-1871), oficer napoleoński, marszałek szlachty wileńskiej (t. 49 str. 382)
  592. SZUPELAK Edward (1887-1976), aktor i reżyser teatralny (t. 49 str. 387)
  593. SZURLEJ Stanisław (1878-1965), prawnik, oficer Wojska Polskiego (t. 49 str. 401)
  594. SZUSTER Jadwiga (1890-1961), lekarz ftyzjatra, działaczka społeczna (t. 49 str. 405)
  595. SZUYSKI Wacław (1881-1951), przemysłowiec naftowy, senator Rzeczypospolitej Polskiej (t. 49 str. 412)
  596. SZWAB Kasper (zm. 1649), podwojewodzi trocki, poseł na sejmy (t. 49 str. 413)
  597. SZWANKOWSKI Eugeniusz (1906-1973), historyk, archiwista, teatrolog (t. 49 str. 433)
  598. SZWARC Adam (zm. 1509), burmistrz Krakowa (t. 49 str. 436)
  599. SZWARC Jerzy (zm. 1452), burmistrz Krakowa (t. 49 str. 437)
  600. SZWARCE Bronisław (1834-1904), członek Komitetu Centralnego Narodowego, zesłaniec (t. 49 str. 443)
  601. SZWARCE Jan (1805-1848), adwokat, powstaniec listopadowy, emigrant (t. 49 str. 446)
  602. SZWARCENBERG Czerny Andrzej (po 1640-1718?), burgrabia krakowski, kasztelan sądecki (t. 49 str. 447)
  603. SZWARCENBERG Czerny Franciszek (ok.1692-1764), kasztelan oświęcimski i wojnicki (t. 49 str. 451)
  604. SZWARCENBERG Czerny Kazimierz (1895-1975), dyplomata, prawnik, publicysta (t. 49 str. 453)
  605. SZWARCENBERG Czerny Michał (ok. 1640-ok.1697), kasztelan oświęcimski i sądecki (t. 49 str. 454)
  606. SZWARCENBERG Czerny Stanisław (1673-1720), burgrabia krakowski (t. 49 str. 457)
  607. SZWEDE Aleksander (1849-1920), inżynier technolog, przemysłowiec (t. 49 str. 467)
  608. SZWEDE Ludwik (1816-1901), przemysłowiec, filantrop (t. 49 str. 468)
  609. SZWEDOWSKI Stefan (1891-1973), działacz społeczny i związkowy, publicysta (t. 49 str. 469)
  610. SZWENCKI Teofil Fryderyk (1783 lub 1784-1860), lekarz chirurg (t. 49 str. 480)
  611. SZWERYN Jan (1592?-1637), pułkownik i dworzanin królewski (t. 49 str. 485)
  612. SZWEYCER Michał (1809-1871), powstaniec listopadowy, towiańczyk, fotograf (t. 49 str. 486)
  613. SZWEYCER Michał Teofil (1843-1919), powstaniec styczniowy, prawnik (t. 49 str. 488)
  614. SZWEYCER Wincenty (1810-1872), powstaniec listopadowy i styczniowy (t. 49 str. 489)
  615. SZWEYKOWSKI Zygmunt (1894-1978), historyk literatury (t. 49 str. 491)
  616. SZWORC Stanisław (1893-1977), kapitan żeglugi wielkiej (t. 49 str. 497)
  617. SZWYKOWSKI Barnard (1728-1799), starosta oniski, komisarz skarbu litewskiego (t. 49 str. 500)
  618. SZWYKOWSKI Józef (zm.1823?), członek Rady Nieustającej (t. 49 str. 504)
  619. SZWYKOWSKI Kazimierz (1814-1899), lekarz, powstaniec listopadowy (t. 49 str. 506)
  620. SZWYKOWSKI Michał (zm.1797?), wicemarszałek Trybunału Litewskiego (t. 49 str. 507)
  621. SZWYKOWSKI Samuel (1668-1752), dworzanin, łowczy nadworny litewski (t. 49 str. 509)
  622. SZWYKOWSKI Stefan (zm.1798), marszałek konfederacji barskiej pow. wiłkomierskiego (t. 49 str. 512)
  623. SZYBALSKI Felicjan (1822-1892), uczestnik Wiosny Ludów i powstania styczniowego (t. 49 str. 514)
  624. SZYBIŃSKI Dominik (1730-1799), pijar, rektor w Międzyrzeczu Koreckim (t. 49 str. 516)
  625. SZYC Joachim (1823?-1896), uczestnik Wiosny Ludów i powstania styczniowego (t. 49 str. 522)
  626. SZYCÓWNA Aniela (1869-1921), działaczka oświatowa, publicystka (t. 49 str. 530)
  627. SZYDELSKI Stanisław (1892-1942), popularyzator techniki motoryzacyjnej (t. 49 str. 534)
  628. SZYDŁOWIECKI Jakub (1453?-1509), kasztelan sandomierski (t. 49 str. 546)
  629. SZYDŁOWIECKI Krzysztof (1466-1532), kanclerz koronny, kasztelan krakowski (t. 49 str. 551)
  630. SZYDŁOWIECKI Mikołaj (1475?-1532), kasztelan sandomierski, podskarbi wielki koronny (t. 49 str. 566)
  631. SZYDŁOWIECKI Paweł (1478-1506), kanclerz Zygmunta Jagiellończyka (t. 49 str. 574)
  632. SZYDŁOWIECKI Piotr (1470?-1508?), chorąży koronny, burgrabia i podkomorzy krakowski (t. 49 str. 576)
  633. SZYDŁOWIECKI Stanisław (1405-1493), marszałek dworu, wychowawca królewiczów (t. 49 str. 578)
  634. SZYDŁOWSKA Irena (1892-1982), działaczka społeczna, taterniczka (t. 49 str. 582)
  635. SZYDŁOWSKI Adam (przed 1747-1820), poseł na sejmy, targowiczanin (t. 49 str. 584)
  636. SZYDŁOWSKI Antoni (1750?-1820?), opat benedyktynów płockich (t. 49 str. 591)
  637. SZYDŁOWSKI Jan Kazimierz (zm.1812?), podkomorzy ciechanowski, poseł na sejmy (t. 49 str. 597)
  638. SZYDŁOWSKI Marian (1884-1939), poseł na sejm, minister przemysłu i handlu (t. 49 str. 599)
  639. SZYDŁOWSKI Roman (1918-1983), krytyk teatralny (t. 49 str. 601)
  640. SZYDŁOWSKI Symeon (1725-1800), członek Rady Nieustającej, targowiczanin (t. 49 str. 607)
  641. SZYDŁOWSKI Szymon (zm.1827?), członek Rady Zastępczej Tymczasowej (t. 49 str. 613)
  642. SZYDŁOWSKI Tadeusz (1883-1942), pierwszy państwowy konserwator zabytków w Polsce (t. 49 str. 616)
  643. SZYDŁOWSKI Teodor (1714?-1795), kasztelan mazowiecki, wojewoda płocki (t. 49 str. 618)
  644. SZYDŁOWSKI Teodor Karol (1793-1863), generał w powstaniu listopadowym (t. 49 str. 623)
  645. SZYDŁOWSKI Wojciech (1554?-1617), kanonik krakowski i włocławski (t. 49 str. 625)
  646. SZYDOCZYŃSKI Franciszek (1804-1866), wicerektor Akademii Duchownej w Warszawie (t. 49 str. 627)
  647. SZYJKOWSKI Marian (1883-1952), historyk literatury, krytyk literacki i teatralny (t. 50 str. 3)
  648. SZYLLER Stefan (1857-1933), architekt (t. 50 str. 13)
  649. SZYLLING Antoni (1884-1971), generał brygady (t. 50 str. 17)
  650. SZYLLINŻANKA Janina (1892-1974), aktorka (t. 50 str. 21)
  651. SZYMAKOWSKI Michał (zm. 1769), poseł na sejm 1762 r. (t. 50 str. 25)
  652. SZYMANIAK Piotr (1911-1967), architekt (t. 50 str. 31)
  653. SZYMANOWICZ Józef (1886-1946), lekarz (t. 50 str. 34)
  654. SZYMANOWSKA Marianna (1789-1831), pianistka, kompozytorka (t. 50 str. 37)
  655. SZYMANOWSKA Natalia (1858-1922), powieściopisarka (t. 50 str. 43)
  656. SZYMANOWSKA Stanisława (1884-1938), śpiewaczka (t. 50 str. 44)
  657. SZYMANOWSKA Zofia (1825-1870), malarka (t. 50 str. 47)
  658. SZYMANOWSKI Antoni (1914-1985), dyplomata, tłumacz (t. 50 str. 49)
  659. SZYMANOWSKI Dominik (1750?-1818?), poseł na Sejm Czteroletni (t. 50 str. 52)
  660. SZYMANOWSKI Dyzma (ok. 1719-1784), podczaszy warszawski, poseł na sejmy (t. 50 str. 53)
  661. SZYMANOWSKI Eustachy (1876-1936), ekonomista, bankowiec (t. 50 str. 55)
  662. SZYMANOWSKI Feliks Stefan (1790-1873), topograf, powstaniec listopadowy (t. 50 str. 56)
  663. SZYMANOWSKI Feliks Szymon (1791-1867), dyrektor Banku Polskiego (t. 50 str. 58)
  664. SZYMANOWSKI Feliks Marian (1880-1934), pianista, kompozytor (t. 50 str. 59)
  665. SZYMANOWSKI Franciszek (ok.1743-1799), regent kancelarii koronnej (t. 50 str. 60)
  666. SZYMANOWSKI Jan Kazimierz (zm. po 1698), podstoli warszawski, poseł na sejmy (t. 50 str. 65)
  667. SZYMANOWSKI Jan (zm. miedzy 1790 a 1796), szambelan, poseł na Sejm Czteroletni (t. 50 str. 67)
  668. SZYMANOWSKI Jan (ok.1745- po1800), pułkownik wojsk koronnych, poseł na sejmy (t. 50 str. 68)
  669. SZYMANOWSKI Jan Michał (1805-1864), członek Rady Stanu Królestwa Polskiego (t. 50 str. 69)
  670. SZYMANOWSKI Józef Fidelis (1748-1801), prawnik, poeta (t. 50 str. 70)
  671. SZYMANOWSKI Józef (1779-1867), generał brygady w powstaniu listopadowym, emigrant (t. 50 str. 74)
  672. SZYMANOWSKI Karol (1882-1937), kompozytor (t. 50 str. 77)
  673. SZYMANOWSKI Maciej (zm. 1772), starosta wyszogrodzki, kasztelan rawski (t. 50 str. 89)
  674. SZYMANOWSKI Marcin Stanisław (1775-1830), aktor, tłumacz (t. 50 str. 91)
  675. SZYMANOWSKI Marcin Bernard (1856-1905), inżynier górniczy (t. 50 str. 93)
  676. SZYMANOWSKI Melchior (1716?-1788), stolnik warszawski, starosta klonowski (t. 50 str. 94)
  677. SZYMANOWSKI Michał (1670?-1731), podstoli warszawski, starosta wyszogrodzki (t. 50 str. 96)
  678. SZYMANOWSKI Michał (1737?-1789), starosta wyszogrodzki (t. 50 str. 98)
  679. SZYMANOWSKI Michał Alfred (1830-1889), ekonomista, prawnik (t. 50 str. 100)
  680. SZYMANOWSKI Piotr (1858-1926), tytularny generał dywizji (t. 50 str. 101)
  681. SZYMANOWSKI Wacław (1821-1886), dziennikarz, publicysta, dramaturg (t. 50 str. 102)
  682. SZYMANOWSKI Wacław (1859-1930), rzeźbiarz, malarz (t. 50 str. 106)
  683. SZYMANOWSKI Wacław (1895-1965), fizyk, minister łączności PRL (t. 50 str. 111)
  684. SZYMANOWSKI Władysław (1840?-1917), aktor, reżyser, pedagog, rysownik (t. 50 str. 115)
  685. SZYMANOWSKI Wojciech (1801-1861), aktor, tłumacz, publicysta, wydawca (t. 50 str. 117)
  686. SZYMANOWSKI Zygmunt (1873-1956), lekarz bakteriolog, działacz polityczny (t. 50 str. 119)
  687. SZYMAŃSKI Adam (1880?-1941), literat, księgarz (t. 50 str. 135)
  688. SZYMAŃSKI Antoni (1813-1894), powstaniec listopadowy, emigrant, historyk (t. 50 str. 145)
  689. SZYMAŃSKI Antoni Czesław (1894-1973), dyplomata, generał brygady (t. 50 str. 151)
  690. SZYMAŃSKI Karol (1843-1904), geolog, dyrektor cukrowni (t. 50 str. 177)
  691. SZYMAŃSKI Kazimierz (1895-1983), projektant, konstruktor (t. 50 str. 178)
  692. SZYMAŃSKI Leonard (1826-1880), ksiądz, powstaniec styczniowy, zesłaniec (t. 50 str. 180)
  693. SZYMAŃSKI Lucjan (1897-1945), pułkownik WP, inspektor AK (t. 50 str. 181)
  694. SZYMAŃSKI Michał (1779-1824), sekretarz Hugona Kołłątaja (t. 50 str. 186)
  695. SZYMAŃSKI Paweł (1867-1945), pułkownik armii rosyjskiej, generał WP (t. 50 str. 191)
  696. SZYMAŃSKI Roman (1840-1908), działacz polityczny, publicysta (t. 50 str. 192)
  697. SZYMAŃSKI Stanisław (1930-1999), tancerz (t. 50 str. 203)
  698. SZYMAŃSKI Wacław (1892-1975), poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (t. 50 str. 207)
  699. SZYMAŃSKI Zdzisław (1926-1999), fizyk (t. 50 str. 210)
  700. SZYMBORSKI Roman (1906-1983), architekt (t. 50 str. 216)
  701. SZYMBORSKI Wincenty (1870-1936), urzędnik (t. 50 str. 224)
  702. SZYMICZEK Czesław (1861-1942), pułkownik armii austro-węgierskiej, generał WP (t. 50 str. 236)
  703. SZYMKOWICZ Filip (zm. ok. 1587), marszałek hospodarski (t. 50 str. 260)
  704. SZYMKOWICZ Jan (zm. 1569), marszałek hospodarski, starosta tykociński (t. 50 str. 262)
  705. SZYMKOWICZ POSZUSZWIEŃSKI Mikołaj (zm. 1563), ciwun ejragolski (t. 50 str. 265)
  706. SZYMON h. Zaremba (zm. 1274), kasztelan gnieźnieński (t. 50 str. 271)
  707. SZYMON z Brzezin (zm. przed 1596), rajca lwowski (t. 50 str. 273)
  708. SZYMON z Kościoła (zm. między 1511 a 1513), podstoli brzeski (t. 50 str. 276)
  709. SZYMONOWIC Szymon (1558-1629), poeta (t. 50 str. 289)
  710. SZYNDLER Jerzy (1897-1944), aktor, reżyser (t. 50 str. 314)

W tym miejscu chciałbym wyrazić swą wdzięczność wszystkim, którzy wykonują swoją pracę, z której korzystam – redakcji Polskiego słownika biograficznego, administratorom Geneteki, Lubgensu i Poznan Project oraz osobom indeksującym metryki w tych projektach, a szczególnie p. Izabelli Dwornickiej, która znaczną część powiązań powyższych osób odszukała i udokumentowała aktami metrykalnymi. A także wszystkim, którzy opłacają abonament mojego serwisu, dzięki czemu mogę nad tym dalej pracować i rekonstruować sieć powiązań rodzinnych polskiej przedwojennej inteligencji,  jej przodków i kuzynów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *