Przodkowie Angeli Merkel najprawdopodobniej odrabiali pańszycznę u przodków szwagra Hanny Suchockiej

Zebrałem krążące w ostatnich dniach informacje o genealogii kanclerz Angeli Merkel i okazało się, że dwieście lat temu byli chłopami w majątku generała Stanisława Kostki hr. Mielżyńskiego, w Pawłowicach koło Leszna. Jego prawnuczka, Felicja z hrabiów Mielżyńskich  Władysławowa Błociszewska, to babcia p. Łukasza Gajewskiego, męża Elżbiety Suchockiej, której siostra Hanna była pierwszą kobietą na stanowisku premiera Rzeczypospolitej Polskiej.

Pierwsza kobieta na analogicznym stanowisku kanclerza Niemiec, Angela z Kasnerów Merklowa (U. Merkel był jej pierwszym mężem), to jak już powszechnie wiadomo (i co potwierdziło Archiwum Państwowe w Poznaniu) córka Horsta Kasnera, którego ojciec, Ludwik Kazmierczak (zmienił po I wojnie nazwisko na Kasner) urodził się w Poznaniu jako nieślubny syn Anny Kaźmierczakówny, później Rychlickiej.

Rodzice Anny Kaźmierczakówny (prababci pani kanclerz, czyli po naszemu Anieli z Kaźmierczaków Merklowej), Bartłomiej Kaźmierczak i Apolonia Bielejewicz, wzięli ślub w roku 1854 w Pawłowicach, majątku Mielżyńskich. Nie wiem jeszcze, czy rodzice Bartłomieja (Maciej i Jadwiga Kaźmierczakowie) też pochodzili z Pawłowic, być może pochodzili z Łodzi pod Stęszewem (koło Poznania), tam bowiem (wg metryk małżeństwa zaindeksowanych w Posnan Project) zawarty został w 1824 r. akt małżeństwa między Maciej i Jadwigą Kaźmierczakami (nie wiem jednak jeszcze, czy są to ci sami M. i J. Kaźmierczakowie).

Z pewnością z Pawłowic pochodziła panna młoda, czyli Apolonia Bielejewicz (takie nazwisko widnieje w akcie małżeństwa jej córki), bo jej rodzice w tejże, niewielkiej parafii wzięli ślub w roku 1818. Parafia Pawłowice, należąca do dekanatu krobskiego, jeszcze w 1873 r. liczyła jedyne 1247 dusz. Wedle spisu ks. Franciszka Czaykowskiego z lat 1783-1784 (Regestr diecezjów, wyd. DiG, W-wa 2006) wszystkie miejscowości parafii Pawłowice, tj. Kociugi, Pawłowice i Robczysko, były własnością Maksymiliana Mielżyńskiego, pisarza wielkiego koronnego, ojca wspomnianego powyżej Stanisława, który to Stanisław jak i jego dzieci rodziły się w Pawłowicach.

Zatem bezpiecznie można przyjąć (choć warto zebrać więcej materiałów), że przodkowie kanclerz Angeli Merkel to dawni chłopi pańszczyźniani w dobrach przodków szwagra premier Hanny Suchockiej. Oczywiście znanych potomków St. Mielżyńskiego jest dużo więcej, w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego znaleźć można ich prawie sześciuset (proszę kliknąć tutaj).

Znana mi do tej pory genealogia rodziny Angeli Merkel wygląda tak (kto ma coś do dodania, proszę o wiadomość na mj@minakowski.pl )

Aleksander Bielewicz/Bielejewicz/Bilejewicz (takie formy nazwiska występują w jego potomków) urodzony około 1760, zapewne w dobrach Pawłowice koło Leszna należących do Maksymiliana Mielżyńskiego.
żona (ślub: około 1788): Apolonia, urodzona około 1765, dzieci:

 • Aleksander Bielejewicz, urodzony około 1790.
  żona (ślub: w roku 1818, Pawłowice koło Leszna,): Franciszka Sypkoska urodzona około 1790, córka Antoniego Sypkoskiego i Brygidy Dorocianki, dzieci:

  • Apolonia Bielejewicz, urodzona w roku 1826, Parzyce pod Krotoszynem, zmarła w roku 1903 (wiek: 77 lat).
   Mąż (ślub: w roku 1854, Pawłowice koło Leszna,): Bartłomiej Kaźmierczak, urodzony około 1828, syn Macieja Kaźmierczaka i Jadwigi, być może tych którzy pobrali się w 1824 w Łodzi pod Stęszewem (wtedy Maciej byłby synem Jana Kaźmierczaka i Marianny, a Jadwiga córką Stanisława Gaszyńskiego i Franciszki), dzieci:

   • Anna Kaźmierczak, urodzona dnia 9 VII 1867, Kunów, pow. szamotulski.
    Związek z: Ludwik Wojciechowski, urodzony około 1860, dzieci:

    • Ludwik Marian Kazmierczak, urodzony dnia 17 X 1896, Poznań, zmarł w roku 1959 (wiek: 63 lat).
     żona (ślub: około 1920): Margarethe N., urodzona około w roku 1900, dzieci:

     • Horst Kazmierczak/Kasner, urodzony dnia 6 VIII 1926, Berlin, zmarł dnia 2 IX 2011 (wiek: 85 lat).
      żona (ślub: około 1950): Herlind Jentzsch, urodzona dnia 8 VII 1928, Gdańsk, dzieci:

      • Angela Dorothea Kasner, urodzona dnia 17 VII 1954, Hamburg [znana dziś jako Angela Merkel].
       Mąż (ślub: w roku 1977): Ulrich Merkel, rozwiedzeni w roku 1982.
       Mąż (ślub: około 1990): Joachim Sauer.

    Mąż (ślub: dnia 3 VI 1901, Poznań,): Ludwik Rychlicki, urodzony w roku 1866, dzieci:

    • Józef Rychlicki, urodzony dnia 16 III 1902, zmarł w roku 1971, Poznań, pochowany – Poznań, cm. Junikowski (wiek: 69 lat).
     żona (ślub: około 1930): Cecylia Kociałkowska, urodzona szacunkowo w roku 1904, dzieci:

     • Zygmunt Rychlicki, urodzony dnia 2 V 1934.
     • Elżbieta Rychlicka, urodzona dnia 26 VI 1936.
    • Helena Rychlicka, urodzona w roku 1903, zmarła w roku 1908 (wiek: 5 lat).
    • Marianna Rychlicka, urodzona w roku 1904, zmarła w roku 1913 (wiek: 9 lat).
    • Jan Rychlicki, urodzony w roku 1906.

A w tym domu mieszkali państwo Mielżyńscy sto kilkadziesiąt lat temu (żartuję, to nie jest ich właściwy dom; to jest jedna z dwóch przybudówek (oficyn) stojących obok prawdziwego pałacu; więcej zdjęć tego „domku” obejrzeć można tutaj).

Pałac w Pawłowicach

Oficyna pałacu Mielżyńskich w Pawłowicach, za: Wikipedia, autor Moovi-Piotr Mwaba

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.