Kaczyński i Komorowski pochodzą od rokoszanina zrywającego sejmy

Obecny prezydent Lech Kaczyński i walczący o przejęcie sukcesji Bronisław Komorowski mają wspólnego przodka, który zmarł niecałe 400 lat temu.

Tym najbliższym znanym obecnie przodkiem obu panów był Andrzej z Kurozwęk Męciński herbu Poraj zmarły ok. 1619. Polski Słownik Biograficzny w artykule Jerzego Michalewicza pisze o nim:

Znaczniejszą działalność polityczną rozwinął M. w czasie rokoszu Zebrzy-dowskiego. Obóz królewski uważał go za jednego z aktywniejszych przywódców rokoszowych. Na wezwanie Mikołaja Zebrzydowskiego przybył wraz ze Stanisławem Stadnickim zw. «Diabłem», Adamem H. Sieniawskim i Piotrem Gorajskim na zjazd do Stężycy, aby połączyć się ze zgromadzonymi tu rokoszanami. Prowadził wtedy jako dowódca oddział wojskowy z Lanckorony. Jako poseł z sejmiku proszowskiego zerwał sejm 1606 r.

Ciekawa postać, nieprawdaż? Więcej na jego temat można poczytać w PSB, a teraz zajmijmy się jego potomkami, na podstawie Wielkiej Genealogii Minakowskiego (www.wielcy.pl, zapraszam!).

Wśród dzieci Andrzeja Męcińskiego znajdujemy m.in. syna Wojciecha i córkę Katarzynę.

Syn Andrzeja, Wojciech Męciński (zm. 1670) pozostawił córkę Katarzynę, która poślubiwszy starostę wieluńskiego Marcina Olszowskiego (lub Olszewskiego, nie było wtedy dowodów osobistych, a wymowa była dość płynna, więc w różnych źródłach w różnym czasie nazwisko było pisane różnie). Syn Katarzyny i Marcina, Józef Olszowski zmarły w 1712 r. to praprapradziadek Julii z Olszowskich Brzezińskiej, która jest przedstawiona w mojej Genealogii potomków Sejmu Wielkiego na stronie http://www.sejm-wielki.pl/b/sw.11866 . Można tam łatwo sprawdzić, że Julia to prababcia Jadwigi z Jasiewiczów Kaczyńskiej, matki prezydenta Lecha i b. premiera Jarosława Kaczyńskich.

Córka Andrzeja, Katarzyna Męcińska (ur. ok. 1608), miała kilku mężów. Jednym z nich był niesławny Hieronim Radziejowski, którego wszyscy znamy z początkowych rozdziałów Sienkiewiczowskiego Potopu jako arcyzdrajcę, który sprowadził Szwedów do Polski. Była już wtedy wdową po Piotrze Wojnie, z którym miała córkę Annę, żonę wojewody trockiego Hieronima Dominika Paca. Córka Paców, Katarzyna, była prababcią Stefana Dominika Römera (zm. 1793), przedstawiciela znanej rodziny Niemców łotewskich (kurlandzkich), mocno już wtedy spolszczonych. Praprawnuczką tegoż Stefana była Eliza Römer, która w 1891 w Wilnie wyszła za  Zygmunta hr. Komorowskiego, a jak widać w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego na stronie http://www.sejm-wielki.pl/b/11.1.1629 – jej prawnukiem jest Bronisław hr. Komorowski, marszałek Sejmu RP i kandydat na urząd prezydenta Rzeczypospolitej.

Wielka Genealogia Minakowskiego (www.wielcy.pl) to już ponad 300.000 osób. Dowolne dwie osoby z tej bazy powiązane są łańcuchem najwyżej kilkudziesięciu osób, z których każda następna jest dzieckiem, rodzicem lub małżonkiem poprzedniej. To jedna wielka rodzina, do której należą także inni prezydenci RP: Gabriel Narutowicz, Stanisław Wojciechowski, Ignacy Mościcki i Wojciech Jaruzelski… Dostęp do całej bazy kosztuje tylko 48 zł rocznie (przez Internet). Można go wykupić na stronie www.przodkowie.com .

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia, Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na Kaczyński i Komorowski pochodzą od rokoszanina zrywającego sejmy

  1. Pingback: krysiaida: obecny-prezydent-lech-kaczynski-i-walczacy-o-przejecie-sukcesji-bronislaw | flaker.pl

  2. Rozek19 pisze:

    Podoba mi się bardzo stwierdzenie, że w XVII w. nie było dowodów osobistych. To bardzo odkrywcze 😉 Ale internetowa pauperyzacja niestety wymaga takich tłumaczeń. W końcu nie wszyscy interesują się historią i gotowi są myśleć, że i np. dla Bolesława Chrobrego można gdzieś znaleźć jego akt urodzenia w USC… 😉

    • Dostaję bardzo wiele pytań od ludzi, którzy zastanawiają się czy np. Sulimierski i Sulimirski albo Ejsmont i Eysymontt to może być ta sama rodzina, bo przecież nazwisko jest inne. Ludziom przyzwyczajonym do tego, że forma nazwiska jest sztywna, bardzo ciężko przychodzi wyobrażenie sobie, że kiedyś nazwiska zapisywano ze słuchu i nikt się pisownią nie przejmował.

  3. Pingback: Minakowski.pl » Setkom tysięcy osób historia jest bliższa

  4. Pingback: Minakowski.pl » Ofiara mediów leży na Wawelu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.