Czy wujek Kaczyńskiego wydał wyrok śmierci na Pileckiego

Co jakiś czas dochodzą do mnie pytania, czy istotnie stalinowski prokurator Henryk Świątkowski, który wydał śmierci m.in. na rotm. Pileckiego, to brat Franciszki ze Świątkowskich Kaczyńskiej, babci Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

Genealogię L. i J. Kaczyńskich każdy może obejrzeć w mojej bazie genealogicznej. Ich babcia, Franciszka ze Świątkowskich, jest tutaj. Nie wiem, kiedy i gdzie dokładnie się urodziła, ale wiadomo, że była córką Pawła Świątkowskiego i Marii z Bakowieckich. Nie wiem, gdzie wzięła ślub z Aleksandrem Kaczyńskim, ale wiem, że ich syn Rajmund urodził się 1 IX 1922 w Grajewie.

Z kolei Henryk Świątkowski jest postacią bardzo ciekawą. Na początek poprawmy jedno: z pewnością nie był prokuratorem ani sędzią w czasie procesu Witolda Pileckiego. Było jeszcze gorzej – był ministrem sprawiedliwości przez cały okres od 2 V 1945 do 21 IV 1956. Brał więc odpowiedzialność nie tylko za proces Pileckiego, ale w ogóle za wszystkie zbrodnie sądowe, jakie miały miejsce w tym okresie.

Co jednak wiemy o jego przodkach? Głównym źródłem informacji o biografii Świątkowskiego są jego dane z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych b. PRL, prowadzonego przez IPN na mocy ustawy. Czytamy tam, że urodził się 2 IV 1896 w Dzierzążni jako syn Jana i Leokadii, a w 1920 r. ukończył Uniwersytet Warszawski i rok później został mianowany aplikantem przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Wynikałoby z tego, że pochodził z rodziny ziemiańskiej, a jego rodzice to Jan Świątkowski i Leokadia, której nazwiska panieńskiego nie znamy.

Wprowadziłem te dane jakiś czas do mojej bazy genealogicznej, ale nic się nie „złapało”. Powiązań rodzinnych nie ma. Jednak wobec tego, że wiele osób mnie o tę osobę pytało, zadałem sobie trud, by odszukać jego akt chrztu. Otóż i on:

Akt chrztu Henryka Świątkowskiego, syna niezamężnej Leokadii Świątkowskiej. Skołatowo, 7 VII 1896

Akt chrztu Henryka Świątkowskiego, syna niezamężnej Leokadii Świątkowskiej. Skołatowo, 7 VII 1896

Jak widać, mitem jest informacja o Janie Świątkowskim, ojcu Henryka. Henryk urodził się jako bękart, syn niezamężnej panny Leokadii Świątkowskiej. Rzekomego ojca Jana dopisano do aktu chrztu dopiero w roku 1951, gdy Henryk był ministrem sprawiedliwości.

Jak to się stało, że syn owej panny Świątkowskiej mógł sobie pozwolić na studia w Warszawie? Wydaje się, że miał jakiegoś bogatego sponsora. Niewykluczone, że ów sponsor był ojcem dziecka. Dzierzążnia w tym czasie należała – z tego co mi wiadomo – do właścicieli niedalekiego majątku Poświętne, a konkretnie – do Ludwika Weyhera, który dopiero 13 II 1902 ożeni się w Płońsku z Heleną Bielską. Weyher w dniu ślubu miał lat 38, a w dniu urodzin Henryka Świątkowskiego – 32 lata. Czy coś ich łączyło? Nie mam pojęcia.

W każdym razie żadnych więcej informacji o Leokadii Świątkowskiej nie znalazłem (raczej nie urodziła się w Dzierżążni – sprawdzałem pasujące lata i nie ma tam chrztu żadnej Świątkowskiej). Jak komuś coś się uda ustalić, to proszę o informację. Nie widać jednak żadnych powodów, by uważać, że miała ona cokolwiek wspólnego z babcią Jarosława i Lecha Kaczyńskich, Franciszką ze Świątkowskich Kaczyńską.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.