List do czytelników na koniec roku

To był bardzo pracowity rok dla Wielkiej Genealogii – od 28 I do 11 XII przybyło w naszej rodzinie 145 tys. osób (obecnie mamy 835.000). Ale przede wszystkim przybyło 506 nowych bohaterów Pol. Słown. Biograficznego (lista tegorocznych nabytków jest poniżej). Już 56,5% PSB to nasza rodzina!

Coraz więcej dochodzi do genealogii mieszczaństwa XIX-wiecznego, zwłaszcza tego o rodowodzie nieszlacheckim: Niemców (w tym protestantów) i Żydów. To terytorium dziewicze, bo prawie nikt się ich genealogiami dotąd nie zajmował. Teraz jest możliwość badania ich ogromnego wkładu w polską cywilizację.

Właśnie ukazał się mój artykuł w naukowym czasopiśmie „Przeszłość demograficzna Polski”, w którym opisuję, jak genealogia masowa odpowiada na bardzo ważne problemy socjologiczne: w jaki sposób przekazywany jest kapitał społeczny i kulturowy, jak to się dzieje, że ludzie z „dobrych rodzin” zachowują pozycję społeczną mimo utraty majątku, zmian granic i ustroju. Polecam lekturę, tekst dostępny za darmo: https://wnus.edu.pl/pdp/file/article/download/8719/36211.pdf.

To wszystko jest możliwe dzięki abonamentom – dziękuję gorąco w imieniu polskiej kultury wszystkim, którzy opłacają abonament WGM. Bez tego nie mógłbym pracować nad nią po kilkanaście godzin na dobę ani utrzymywać serwera, który ją udostępnia wszystkim (częściowo za darmo – najciekawsza część, czyli genealogia Potomków Sejmu Wielkiego to obecnie 128 tys. osób, dostępnych bez abonamentu na Sejm-Wielki.pl).

Teraz przed świętami pojawiła się możliwość wsparcia tego dzieła w jeszcze jeden sposób: można kupić dowolnej osobie kilkuletni abonament WGM z niezwykłym prezentem: polskim pasem kontuszowym w pełnym wymiarze lub miniaturowym (na stół lub na ścianę), który wykonywany jest przez P. Zambrzyckiego dokładnie wg wzoru, jakim wykonywali go XVIII-wieczni Ormianie w słuckiej manufakturze Radziwiłłów. Moja żona, wieloletni kustosz w Dziale Tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie, a obecnie w Dziale Rzemiosła Muzeum XX Czartoryskich, potwierdza, że one są dokładnie takie, jak być powinny. Można je kupić w dziale „Prezenty” w moim sklepiku. Oczywiście – można tam też kupić abonament genealogii bez niczego, jak zawsze (z dostawą e-mailem): tutaj.

Tegoroczne (od 1 I do 11 XII 2017) nabytki – osoby mające biogram w Polskim Słowniku Biograficznym, które udało się umieścić w naszej rodzinie (sieci genealogicznej):

  1. ADAMOWICZ Adam Ferdynand (1802-1881) profesor medycyny w Wilnie
  2. BABEL de Fronsberg Franciszek (1773-1841) lekarz
  3. BABIŃSKI Jan Józef (1873-1921) chemik
  4. BAJER Maciej (ok. 1731- po 1801) prezydent m. Krakowa
  5. BANASZAK Antoni (1881-1932) adwokat, senator
  6. BARCIKOWSKI Stefan (1868-1912) kupiec, ziemianin
  7. BARTNIAK Władysław (1883-1911) krawiec, działacz socjalistyczny
  8. BARWIŃSKI Józef (1849-1883) powstaniec 1863, emigrant, publicysta
  9. BEDERMANN Tomasz (zm. 1531) rektor akademii Lubrańskiego
  10. BEDERSKI Antoni (1848-1930) bibliotekarz, dziennikarz
  11. BEDNARSKI Szczęsny (1845-1913) drukarz
  12. BEREŚNIEWICZ Aleksander Kazimierz (1823-1902) biskup kujawsko-kaliski
  13. BETT Ignacy (1877-1919) historyk sztuki
  14. BIEGA Stanisław Jan (1862-1923) pracownik społeczny
  15. BIEGELEISEN Henryk (1855-1934) historyk literatury
  16. BIELAWSKI Jan (1864-1916) działacz społeczny i polityczny
  17. BOGUCKI Kasper (XVII/XVIII w.) pułkownik
  18. BREJSKI Jan (1863-1934) wojewoda pomorski, dziennikarz
  19. CENGLER Faustyn (1828-1886) rzeźbiarz
  20. CHAMIEC Józef Szczepan (1842-1915) poeta, emigrant
  21. CHROŚCIEJEWSKI Jan (ur. ok. 1555) lekarz
  22. CHROŚCIEJEWSKI Stanisław (ok. 1515- po 1583) lekarz, poeta
  23. CHWALISZEWSKI Marcin (1831-1901) ksiądz
  24. CSELESTA Karol (1730-1796) właściciel wsi Iłownicy i Kisielowa
  25. CZAPIŃSKI Leopold (1838-1911) powstaniec 1863
  26. CZARNOCKI Wacław (1894-1927) poeta, działacz niepodległościowy
  27. CZECHOWICZ Gabriel (1876-1938) minister skarbu
  28. CZECHOWICZ Gustaw (ur. ok. 1837) dowódca w powstaniu 1863
  29. CZECHOWICZ Józef (1819-1888) malarz, fotograf
  30. CZECHOWICZ Leon (ok. 1830-ok. 1913) powstaniec
  31. CZECZOTKA TŁOKIŃSKI Erazm (zm. 1587) burmistrz krakowski
  32. CZERMAK Jan Nepomucen (1828-1873) profesor fizjologii
  33. DALBOR Maksymilian (1839-1923) powstaniec, sybirak
  34. DŁUGOSZ Stanisław (1891-1915) poeta, historyk, działacz niepodległościowy
  35. DŁUGOSZ Władysław (1864-1937) polityk, przemysłowiec
  36. DMOCHOWSKI Julian (1804-1892) emigrant
  37. DOBROWOLSKI Włodzimierz (1872-1937) inżynier, podsekretarz stanu
  38. DONEPE Antoni (1606-1663) burgrabia toruński
  39. DRECKI Jerzy (1891-1935) dyrektor banku
  40. DRELINKIEWICZ Fabian Sebastian (zm. 1799) księgarz
  41. DREWNICKI Leon (1791-1870) major
  42. DROBNER Jakub (1827-1896) lekarz
  43. DYAMENT Antoni (1802-1885) ksiądz
  44. DZIERZGOWSKI Ignacy (1784-1870) major
  45. DZIEWICKI Marian (1872-1935) działacz samorządowy w Wilnie
  46. ECKERT Leon (1869-1931) właściciel przedsiębiorstwa budowlanego
  47. EKER Albert (1818-1889) artysta dramatyczny
  48. EKEROWA Marcelina (1824-1874) artystka dramatyczna
  49. ENGLICH Józef (1874-1924) dyrektor banku, minister skarbu
  50. ERZEPKI Bolesław (1852-1932) filolog, historyk kultury
  51. FAYGIEL Franciszek (1777-1836) prałat przemyski
  52. FELCZAK Stanisław (1906-1942) jezuita, profesor teologii
  53. FLAUM Maksymilian (1864-1933) lekarz, przyrodnik
  54. FRIEDRICH Henryk (1908-1944) językoznawca
  55. FRÜHLING Zygmunt (1854-1931) dziennikarz, publicysta, wydawca
  56. GABLENZ Jerzy (1888-1937) muzyk, kompozytor, przemysłowiec
  57. GAŁUSZKA Bogumił (1846-1923) wojskowy
  58. GAŁUSZKA Józef Aleksander (1893-1939) poeta
  59. GĄSIOROWSKI Franciszek (1876-1939) ksiądz, poseł, senator
  60. GENIUSZ Mieczysław (1853-1920) technik, okultysta
  61. GLABISZ Stefan (1882-1947) lekarz
  62. GLUZIŃSKI Józef (1799-1866) etnograf, agronom
  63. GŁADYSZ Stanisław Kostka (1865-1934) proboszcz komornicki
  64. GŁUCHOWSKI Marian (1862-1924) działacz PPS
  65. GNIAZDOWSKI Jan (1889-1918) uczestnik walki o niepodległość
  66. GNOIŃSKI Kazimierz Jan (1877-1951) pedagog
  67. GNOIŃSKI Michał (1805-1885) prezydent m. Lwowa
  68. GODLEWSKI Marceli (1865-1945) ksiądz, działacz społeczny
  69. GOLDBERG Edward (1842-1928) architekt
  70. GOŁEMBERSKI Władysław (1834-1891) polityk, publicysta
  71. GORDASZEWSKI Franciszek (ok. 1801-1870) kapitan WP i wojska belgijskiego
  72. GOSIEWSKI Władysław (1844-1911) matematyk, fizyk, filozof
  73. GRABIŃSKI Mieczysław (1855-1937) inżynier górnik
  74. GRABOWSKI Jan Eugeniusz (1897-1939) sędzia, działacz harcerski
  75. GROCHOWICZ Stanisław (1858-1939) architekt
  76. GRODZICKI Jakub (ok. 1475-1489) kupiec i rajca poznański
  77. GRODZICKI Jan (zm. ok. 1510) burmistrz poznański
  78. GRODZICKI Maciej (1458-1517) duchowny, lekarz
  79. GRODZICKI Mikołaj (ok. 1488-1505) kupiec i rajca poznański
  80. GRODZICKI Stanisław (1541-1613) jezuita
  81. GRUSZCZYŃSKI Stanisław (1891-1959) śpiewak
  82. GUMUŁA Antoni (ur. 1886) działacz PPS
  83. HAJKOWSKI Zygmunt (1889-1942) nauczyciel, literat
  84. HARUSEWICZ Jan (1863-1929) lekarz, polityk
  85. HĄCIA Kazimierz (1877-1934) bankowiec
  86. HENSEL Bolesław (1902-1939) redaktor
  87. HENSEL Gustaw (1878-1944) inżynier elektryk, pedagog
  88. HERSCH Pesach-Libman (1882-1957) demograf
  89. HERTZ Michał (1844-1918) pianista, kompozytor, dyrygent
  90. HILLER Karol (1891-1939) malarz, grafik
  91. HIRSCHBERG Aleksander (1847-1907) profesor, historyk
  92. HIRSCHLER Jan (1883-1951) zoolog
  93. HOMAN Antoni Adolf (1848-1941) budowniczy organów
  94. HORODYŃSKI Franciszek Ksawery (1806-1863) powstaniec
  95. HORST Henryk (zm. przed 1612) rzeźbiarz
  96. HRYNAKOWSKI Konstanty (1878-1938) profesor chemii
  97. HYLLA Piotr (1871-1924) bankowiec, działacz społeczny
  98. IDŹKIEWICZ Czesław (1889-1951) malarz, pedagog
  99. IWIŃSKI Bolesław (1879-1919) działacz socjalistyczny
  100. JANECKI Emil (zm. 1878) prawnik
  101. JANISZEWSKI Bogdan (1885-1923) autor prac o rolnictwie
  102. JANKOWSKI Piotr (1785-1857) powstaniec, sybirak
  103. JAROSZEK Marceli Józef (ur. 1885) działacz robotniczy
  104. JAROSZYŃSKI Tadeusz Ewaryst (1862-1917) rysownik, ilustrator, pisarz
  105. JASKIER Mikołaj (zm. 1539) pisarz miejski krakowski
  106. JAŚKOWSKI Bolesław (1884-1939) ksiądz, działacz wielkopolski
  107. JAWOROWSKI Rajmund (1885-1941) działacz PPS
  108. JESIONOWSKI Alfred (1902-1945) nauczyciel, publicysta, krytyk
  109. JESMAN Krzysztof (zm. 1687) wojewoda smoleński
  110. JĘDRZEJEWSKI Franciszek Alfons (1865-1950) paulin, pisarz historyczny
  111. JONIEC Józef (1900-1956) kapelan wojskowy
  112. KARPIŃSKI Adam Tadeusz (1897-1939) inżynier, konstruktor lotniczy
  113. KASPROWICZ Bolesław Michał (1859-1943) przemysłowiec, działacz gospodarczy
  114. KASTERSKI Franciszek (1805-1885) pijar, matematyk, pedagog
  115. KAUFMAN Ludwik (1801-1855) rzeźbiarz
  116. KAWECKA Wiktoria (1875-1929) aktorka, Śpiewaczka operowa
  117. KAZNOWSKI Kazimierz Stefan (1876-1943) przyrodnik-folklorysta
  118. KAZNOWSKI Lucjan (1890-1955) profesor SGGW
  119. KIELAK Jan (1877-1917) działacz ruchu ludowego
  120. KIEŁKIEWICZ Jan Władysław (1875.-1929) lekarz urolog
  121. KIEPURSKI Władysław (1911-1960) inżynier, geodeta
  122. KIERZKOWSKI Kazimierz (1890-1942) działacz ruchu oporu
  123. KISWARDYN Jan Ignacy (1788-1864) kapitan, powstaniec, emigrant
  124. KLECZKOWSKI Antoni (1856-1899) dziennikarz, autor, literat
  125. KLECZKOWSKI Marian Adam (1883-1949) profesor germanistyki
  126. KLOSE Ludwik Maksymilian (1872-1928) przemysłowiec
  127. KLUCKI Ludwik Ernest (1801-1877) adwokat, działacz narodowy
  128. KLUCZEWSKI Piotr (zm. 1829?) bibliotekarz, sekretarz A.J. Czartoryskiego
  129. KNAPIŃSKI Władysław (1838-1910) ksiądz, profesor i rektor UJ
  130. KOCHAŃSKI Wacław Romuald (1878-1939) skrzypek, pedagog
  131. KOCISZEWSKI Stanisław (ok. 1820-1846) spiskowiec, powstaniec 1846
  132. KOHN Albin Jakub (1820-1880) powstaniec 1848 i 63, publicysta
  133. KOŁŁĄTAJ-SRZEDNICKI Jan (1883-1944) lekarz, generał brygady
  134. KOMASZEWSKI Stanisław (1906-1945) rzeźbiarz
  135. KONAR Aleksander Alfred (1862-1940) literat
  136. KOPERA Feliks (1871-1952) historyk sztuki, muzeolog
  137. KORBUT Marian Gabriel (1862-1936) historyk literatury, językoznawca
  138. KORNACKI Jan (1866-1925) inżynier technolog
  139. KOSSIOR Mateusz (zm. 1597/98) malarz, snycerz
  140. KOSSOBUDZKI Czesław (1873-1935) działacz PPS
  141. KOSTECKI Antoni Karol (1825-1899) publicysta
  142. KOSTYRKO Józef Tadeusz (1892-1951) inżynier leśnik
  143. KOŚMIŃSKI Michał Wacław (ok. 1790-1869) powstaniec 1830, ziemianin
  144. KOTOWSKI Antoni (1784-1845) prałat, kaznodzieja
  145. KOTULA Andrzej (1822-1891) notariusz, działacz narodowy
  146. KOTULA Bolesław (1849-1898) zoolog, botanik
  147. KOTULA Jerzy (1855-1889) księgarz
  148. KOWALCZYK Stanisław (1896-1962) księgarz
  149. KOWALSKI Seweryn (1890-1956) ksiądz, profesor biblistyki
  150. KRASIŃSKI Ludwik (1903-1943) robotnik, działacz komunistyczny
  151. KRAWCZYŃSKI Stanisław (1884-1940) lekarz, poseł
  152. KROCHMAL Nachman (1785-1840) filozof żydowski
  153. KRUPIŃSKI Franciszek Salezy (1836-1898) ksiądz, filozof
  154. KRYSZKA Antoni (1818-1912) profesor medycyny
  155. KRZECZKOWSKI Konstanty Bronisław (1879-1939) socjograf, działacz społeczny
  156. KRZYWICKI Szymon Ryszard (1903-1957) inżynier, żołnierz AK
  157. KUCZYK Ziemomysł (XIX w.) pułkownik w 1863, emigrant i agent carski
  158. KUJAWA Franciszek (1892-1963) tkacz, działacz SDKPiL, KPP, PPR i PZPR
  159. KULIKOWSKI Józef (1898-1963) ekonomista, profesor szkoły wyższej
  160. KUŹMIRSKI Tomasz (2 poł. XVIII w.) sędzia cyrkułowy, członek władz insurekcji
  161. KWIATKOWSKI Stefan (1878-1940) nauczyciel, działacz zawodowy i polityczny
  162. LACHERT Wacław (1872-1951) przemysłowiec, działacz społeczny
  163. LELEK Stefan (1885-1940) działacz legionowy i konspiracyjny, senator
  164. LENK Henryk (1894-1969) doktor medycyny, szef sanitarny AK
  165. LEŚNIEWSKI Stanisław (1886-1939) logik, filozof, profesor UW
  166. LEWANDOWSKI Włodzimierz Aleksander (1894-1940) powstaniec wielkopolski, historyk
  167. LEWIŃSKI Wacław (1897-1947) profesor medycyny sądowej
  168. LEWONIEWSKI Józef (1899-1933) kapitan-lotnik
  169. LIGBER Jan (czynny ok. 1790-1827) rytownik, medalier
  170. LIPIŃSKI Józef Benedykt (1809- ok. 1892) ślusarz, działacz demokratyczny
  171. LUBECKI Kazimierz Adam (1880-1939) działacz sportowy, literat, publicysta
  172. LUBECKI Marian Tadeusz (1888-1968) działacz wolnomyślicielski, kaznodzieja, religioznawca
  173. LUBELSKI Mieczysław Jan (1887-1965) rzeźbiarz
  174. LUBOMĘSKI August (1820-1889) pisarz, praktyk rolniczy
  175. LUKSEMBURG Rozalia (1870-1919) teoretyk socjalizmu, działacz ruchu robotniczego, ekonomista
  176. LUPSIŃSKI Andrzej (zm. ok. 1580) burmistrz poznański, protektor braci czeskich
  177. LUSTER Leon (1869-1942) lekarz, przemysłowiec
  178. ŁAPKOWSKI Wacław (1913-1941) major pilot
  179. ŁAZARSKI Bolesław Franciszek (1865-1915) nauczyciel, popularyzator Tatr
  180. ŁĘTOWSKI Mieczysław (1902-1951) instruktor harcerski
  181. ŁUKOWSKI Jan Nepomucen (1846-1904) ksiądz historyk, pisarz religijny
  182. MAJ Andrzej (1869-1934) chłopski działacz społeczny, poseł do sejmu RP
  183. MAJ Kazimierz (1898-1972) nauczyciel, działacz ludowy, poseł do sejmu PRL
  184. MAJEWSKI Karol Hubert (1911-1966) fizyk, działacz polityczny, popularyzator nauki
  185. MALESSA Emilia (1908-1949) kapitan Armii Krajowej
  186. MALHOMME Leon (1888-1940) pracownik służby zagranicznej RP, wicewojewoda śląski
  187. MALINOWSKI Andrzej Włodzimierz (1921-1944) dowódca kompanii w batalionie Zośka, harcmistrz
  188. MAMAK Adam (1896-1962) weterynarz, działacz polityczny
  189. MAMAK Józef (1868-1954) rolnik, działacz ludowy
  190. MAMAK Wiktor Józef (1902-1963) profesor Politechniki Lwowskiej i Warszawskiej
  191. MANTERYS Mateusz (1872-1946) poseł Związku Ludowo-Narodowego
  192. MANTERYS Stanisław (1874- po 1940) senator Związku Ludowo-Narodowego, deportowany do Rosji
  193. MAŃKOWSKI Bolesław Ferdynand (1852-1921) profesor pedagogiki, redaktor Muzeum
  194. MAREK Kazimierz (1908-1967) profesor weterynarii, awiopatolog
  195. MARKOWSKA Maria (1878/80-1939) poetka, tłumaczka, socjalistka
  196. MARTEN Ferdynand (1827-1900) nauczyciel matematyki i przyrody w Ostrowie Wielkopolskim
  197. MASTALERZ Kazimierz Władysław (1894-1939) pułkownik kawalerii
  198. MATEJA Stefan (1902-1944) sędzia, dyrektor Departamentu Pracy i Opieki Społecznej Delegatury Rządu
  199. MATUS Jerzy (1910-1972) prawnik, działacz Wici
  200. MAY Jan Antoni (1761-1831) drukarz, księgarz, wydawca Gazety Krakowskiej
  201. MAZURKIEWICZ Leon (1817-1867) prawnik, spiskowiec, emigrant
  202. MĄKOWSKI Władysław Tomasz (1885-1945) ksiądz, archiwista, bibliotekarz
  203. MEISSNER Ferdynand (1809-1892) fabrykant narzędzi i żniwiarek
  204. MELANOWSKI Władysław Henryk (1888-1974) okulista, profesor Wydziału Lekarskiego UW
  205. MENDRYS Tadeusz Jan (1884-1972) pedagog, poseł
  206. MEYSNER Jan (XVIII/XIX w.) kupiec, bankier
  207. MICHAŁOWSKI Lucjan (1883-1943) architekt, malarz
  208. MICHLEWSKI Stefan Czesław (1892-1931) ekonomista, redaktor
  209. MIECZNIKOWSKI Ludwik Aleksander (1836- po 1882) powstaniec 1863, uczestnik Komuny Paryskiej
  210. MIERZEJEWSKI Jan Lucjan (1838-1908) psychiatra w Petersburgu
  211. MIKAN Stefan (zm. 1578) lekarz kapituły poznańskiej, działacz kontrreformacyjny
  212. MIKLASZEWSKI Ludwik (1869-1931) mistrz krawiecki, działacz rzemieślniczy, poseł
  213. MIKUCKI Stanisław Jan (1814-1890) językoznawca
  214. MIKULI Karol (1819-1897) pianista, dyrygent, kompozytor, pedagog
  215. MINKIEWICZ Henryk (1880- po 1939) malarz, działacz socjalistyczny, gen. dyw. WP
  216. MINKIEWICZ Romuald Kazimierz (1887-1944) biolog, literat
  217. MOLENDA Andrzej (1897-1966) kapitan WP, oficer GL i AL
  218. MONTANA Giacomo (zm. 1546) Włoch, chirurg, dyplomata
  219. MONTANUS Jakub (ok. 1524-1580) doktor medycyny i teologii, kanonik krakowski
  220. MOTZ Bolesław (1865-1935) lekarz, działacz polityczny na emigracji, senator RP
  221. MROCZKOWSKI Walery (1840-1889) powstaniec 1863, emigrant
  222. MUCHARSKI Jan Wincenty (1624-1690) lekarz nadworny Jana Kazimierza
  223. MUCHARSKI Piotr (1594-1666) lekarz, profesor medycyny UJ
  224. MUCHLIŃSKI Antoni (1808-1877) orientalista
  225. MUŁKOWSKI Adolf Antoni (1812-1867) filolog klasyczny, bibliotekarz
  226. MUŁKOWSKI Stefan Bartłomiej Ludwik (1815-1873) prawnik, spiskowiec
  227. NAKONIECZNY Józef (1879-1915) chłop, działacz ND
  228. NEKRASZ Władysław Janusz (1893- po 1939) harcerz, inżynier rolnik, sybirak
  229. NESTOROWICZ Melchior Władysław (1880-1939) inżynier drogowy, profesor
  230. NIEBUDEK Stefan Józef (1910-1943) adwokat, działacz ND, publicysta
  231. NIEDZIELSKI Marian (1884-1953) adwokat
  232. NIEMCZYCKI Stanisław Tadeusz (1872-1943) chemik, profesor we Lwowie
  233. NIETYKSA Rafał (ok. 1740-1810) konfederat barski, chorąży litewski
  234. NIKLEWSKI Józef Stanisław (1835-1904) lekarz, powstaniec 1863
  235. NIKODEMOWICZ Józef (1869-1931) prawnik, wicewojewoda poznański
  236. NITENBERG Karol (1875-1963) szewc, działacz komunistyczny, funkcjonariusz ORMO
  237. NOSKOWICZ Mieczysław (1878-1959) dziennikarz, literat, wydawca
  238. NYREK Stefan (1908-1974) weterynarz, chemik, profesor SGGW
  239. OBRYCKI Narcyz Tadeusz (1896-1969) inżynier budowniczy, oficer
  240. ODORKIEWICZ Cyprian (1901-1966) działacz samorządowy, kapitan AK, emigrant
  241. OGÓRKIEWICZ Aleksander (1882-1929) salezjanin, redaktor, pisarz
  242. OKOŁOWICZÓWNA Stanisława (1870-1923) nauczycielka, autorka książek dla dzieci
  243. OLGIERD Stella (1888-1958) dziennikarka, tłumaczka, literatka
  244. OPIELIŃSKI Jan Nepomucen (1858-1935) ksiądz, kanonista
  245. ORLIŃSKI Stefan (1907-1966) generał brygady WP
  246. ORŁOWSKI Leon (1891-1976) dyplomata, poseł
  247. OSSENDOWSKI Antoni Ferdynand (1878-1945) pisarz, chemik, podróżnik
  248. OSTACHOWSKI Józef (1883-1960) działacz ludowy, poseł, wicemarszałek
  249. OTWINOWSKI Stefan (1910-1976) literat, działacz kulturalny
  250. PACZOSKI Józef Konrad (1864-1942) botanik, profesor Uniwersytetu Poznańskiego
  251. PADOWICZ Zygmunt (1901-1970) statystyk, prezes GUS
  252. PAJĄCZKOWSKI Franciszek Aleksander (1905-1970) bibliotekarz
  253. PANECKI Władysław (1857-1931) lekarz ginekolog, działacz narodowy i społeczny
  254. PARZNICKA Leontyna (1842- po 1883) aktorka
  255. PASTUSZKA Antoni (1899-1952) sędzia, adwokat, zastępca profesora KUL
  256. PASZKOWSKI Marian Antoni (przed 1700- przed 1749) strażnik polny litewski, konfederat dzikowski
  257. PASZKOWSKI Michał (1761- po 1819) pułkownik milicji, podprefekt oszmiański
  258. PASZKOWSKI Piotr (zm. 1772) pułkownik, regimentarz, konfederat barski
  259. PATRUUS Jan (zm. 1538) introligator, księgarz, nakładca
  260. PATRUUS Jan (ok. 1500-1583) introligator, księgarz, nakładca
  261. PATRUUS Krzysztof (zm. 1586) introligator, księgarz
  262. PAULINI Adam (ok. 1530-1591) doktor medycyny, burmistrz i wójt
  263. PAWLAK Władysław (1902-1958) robotnik-literat
  264. PAWŁOWICZ Henryk (1903-1962) działacz samorządowy
  265. PAZURKIEWICZ Stanisław Walerian (1894-1964) polonista, tłumacz, krytyk
  266. PEIPER Jan Tadeusz (1891-1969) poeta, prozaik, krytyk
  267. PEREC Icchok Lejeb (1852-1915) pisarz, publicysta, działacz społeczny
  268. PETZOLD Emil (1859-1932) germanista, historyk literatury, pedagog
  269. PĘDRACKI Józef Kalasanty (1822/25-1883) burmistrz, działacz społeczny
  270. PFITZNER Antoni (1826-1887) cukiernik, kupiec, działacz społeczny
  271. PFLUGBEIL Karol (ok. 1755- po 1830) podpułkownik, kwatermistrz generalny, legionista
  272. PIASECKI Marian (1796- po 1840) filareta, prawnik
  273. PIECHOCKI Edmund (1885-1947) ekonomista, działacz gospodarczy i społeczny
  274. PIERACKI Jan Franciszek (1872-1940) adwokat, poseł
  275. PIETRUSZCZYŃSKI Zygmunt (1886-1965) rolnik, profesor
  276. PIĘTKA Henryk Arkadiusz (1900-1959) prawnik, profesor
  277. PISAREK Marian (1912-1942) lotnik
  278. PISULEWSKI Szymon (1808-1859) przyrodnik, nauczyciel
  279. PIWNIK Jan (1912-1944) cichociemny, oficer AK
  280. PIWOWARSKI Edward Zygmunt (1910-1974) rzeźbiarz, działacz społeczny
  281. PIWOWARSKI Julian (1883-1969) urzędnik samorządowy, burmistrz
  282. PLEŚNIEWICZ Andrzej (1909-1945) krytyk literacki, eseista
  283. PLEŚNIEWICZ Stanisław Gustaw (1883-1943) fizyko chemik, docent, dydaktyk
  284. POCEK Jan (1917-1971) poeta
  285. PODKÓLIŃSKI Feliks Rajmund (1878-1966) lekarz internista
  286. PODOLSKI Stanisław (1816-1885) reformat, spiskowiec, emigrant
  287. POLAKIEWICZ Tomasz (1787-1839) kapitan, litograf
  288. POLKOWSKI Wacław (1896-1966) działacz ruchu nauczycielskiego, działacz socjalistyczny, poseł
  289. POPLEWSKI Roman Michał (1894-1948) lekarz anatom, profesor
  290. POPOFF Eugeniusz (1890-1963) prawnik, literat
  291. POREDA Eugeniusz (1905-1972) aktor, reżyser, scenograf, dyrektor teatru, działacz społeczny
  292. PORĘBSKI Eugeniusz Jan (1889-1960) inżynier mechanik, popularyzator nauki i techniki
  293. POZNER Chaim (1871-1942/43) rabin, działacz społeczny
  294. POŹNIAK Jan Franciszek (zm. 1667) pisarz ziemski wileński, podwojewodzi, poseł
  295. PRAUZIŃSKI Leon (1895-1940) malarz, ilustrator
  296. PREISS Wacław (1889-1961) robotnik, działacz socjalistyczny i związkowy
  297. PRĘGOWSKI Piotr (1874-1945) lekarz neuropsychiatrii, działacz społeczny, publicysta
  298. PROTASEWICZ Walerian (ok. 1505-1579) pisarz kancelarii królowej, biskup łucki, wileński
  299. PRÓCHNIAK Edward (1888-1937) działacz komunistyczny
  300. PRUSZCZYŃSKI Aleksander (1902-1980) lekarz, profesor anatomii patologicznej, dziekan
  301. PRZEGALIŃSKI Bolesław Zdzisław (1895-1965) działacz społeczny, dziennikarz, tłumacz, bibliofil
  302. PRZETOCKI Kazimierz Antoni (1887-1978) inżynier hydrolog, docent politechniki we Lwowie
  303. PRZYSIECKI Marian (1905-1943) ekonomista, agronom, oficer AK
  304. PULIKOWSKI Julian Michał (1879-1956) skrzypek, altowiolista, pedagog
  305. PUŁAWSKI Zygmunt Rafał (1901-1931) inżynier mechanik, konstruktor lotniczy
  306. PURTAL Antoni (1895-1943) działacz socjalistyczny, stolarz, urzędnik
  307. PUZYNA Aleksander (zm. 1650) archimandryta żydyczyński, biskup prawosławny łucki i ostrogski
  308. PUZYNA Józef (zm. 1752) biskup inflancki
  309. RACZKIEWICZ Władysław (1885-1947) prawnik, polityk, prezydent RP
  310. RADOMSKI Jan Kazimierz (1898-1977) botanik, profesor
  311. RADULSKI Wacław (1904-1983) reżyser teatralny i radiowy, pedagog
  312. RADWAŃSKI Józef (1892-1965) działacz ruchu zawodowego
  313. RAKOWSKI Konrad (1875-1916) dziennikarz, krytyk teatralny
  314. RAPALSKI Stanisław Leon (1891-1979) działacz socjalistyczny
  315. RAPCZEWSKI Jan Antoni (1855-1939) docent chorób wewnętrznych, profesor bakteriologii
  316. RAPOPORT Arnold Chaim (1840-1907) adwokat, poseł
  317. RATAJ Maciej (1884-1940) nauczyciel działacz ruchu ludowego, marszałek Sejmu
  318. REDLICH Bolesław (1904-1976) nauczyciel, dowódca oddziału partyzanckiego, dyrektor gimnazjum
  319. REITER Marian (1874-1943) pedagog, historyk literatury
  320. REKUCKI Michał Maksymilian (1884-1971) malarz, rzeźbiarz
  321. RESZKA Jan (zm. 1549) mieszczanin i burmistrz poznański
  322. RESZKA Walenty (zm. 1557) lekarz, burmistrz poznański
  323. RESZKA Walenty (zm. 1579) lekarz, burmistrz poznański
  324. RĘCZYŃSKI Jerzy (1805-1899) powstaniec, emigrant, pisarz, popularyzator techniki
  325. ROEPELL Richard (1809-1893) historyk, profesor, poseł
  326. ROJEK Karol (1909-1973) ekonomista, inżynier mechanik
  327. ROKITA Jan (zm. 1591) minister i konsenior Jednoty Braci Czeskich
  328. ROLBIECKI Maciej (1786-1831) podpułkownik WP
  329. ROMANOWSKI Jan Nepomucen (1831-1861) historyk, edytor
  330. ROMICKI Romuald (1901-1979) inżynier mechanik, dyrektor Głównego Instytutu Lotnictwa
  331. ROSIŃSKI Stefan Leon (1888-1964) profesor ekonomii
  332. ROSTEK Józef (1859-1929) lekarz, działacz narodowy, organizator służby zdrowia
  333. ROTUNDUS MIELESKI Augustyn (ok. 1520-1582) wójt wileński, prawnik, pisarz polityczny, apologeta katolicyzmu
  334. RÓŻYCKI Antoni (1885-1967) aktor, dyrektor teatru
  335. RYBCZYŃSKI Mieczysław Szczęsny (1873-1937) hydrotechnik, profesor Politechniki Warszawskiej
  336. RYBCZYŃSKI Witold Erazm (1881-1949) fizyk, matematyk, wykładowca na Politechnice Lwowskiej
  337. RYCHLIŃSKI Tadeusz (1865-1940) tytularny generał brygady WP
  338. RYCHLIŃSKI Tomasz (1853-1926) robotnik, działacz socjalistyczny
  339. RYGIER Edmund (1853-1922) aktor, reżyser, dyrektor teatru
  340. RYNIEWICZ Antoni (1881-1944) filolog polski i romański, nauczyciel, dyrektor, kurator
  341. RYSZARD Antoni (1841-1894) kupiec, powstaniec 1863, numizmatyk
  342. RYŚ Stefan (1906-1975) urzędnik, porucznik AK
  343. RZESZOTARSKI Adam (1903-1971) oficer AK
  344. RZEWUSKI Zygmunt Napoleon (1843-1897) powstaniec 1863
  345. SABBATYN Ksawery (ok. 1798-1847) powstaniec, poseł
  346. SADOWSKI Roman (1914-1979) poeta, satyryk
  347. SAMPŁAWSKI Franciszek Ksawery (1803-1866) ksiądz, działacz społeczny
  348. SANCIEWICZ Józef (1812-1875) stolarz, powstaniec 1831, radny Lwowa
  349. SARI Ada (1886-1968) śpiewaczka
  350. SARNECKI Tadeusz Jerzy (1911-1981) nauczyciel, publicysta, literat
  351. SASIN Jerzy (1911-1945) oficer AK
  352. SCHREIBER Szymon (1820-1883) rabin
  353. SCHWARZBART Ignacy (1888-1961) działacz syjonistyczny, poseł
  354. SEIFMAN Piotr Stefan (1823-1903) weterynarz
  355. SENDECKI Józef Kazimierz (1883-1973) Śpiewak, aktor, malarz
  356. SEREDNICKI Aleksander (1886-1926) pułkownik
  357. SERWACZYŃSKI Stanisław (1790-1859) skrzypek, dyrygent, kompozytor
  358. SEYDENMANN Dorota (1898-1943) malarka
  359. SEYDLITZ Włodzimierz Roman (1890-1940) prawnik, bankowiec
  360. SĘKOWSKI Stanisław Jan (1914-1960) żołnierz AK, więzień polityczny
  361. SIARKOWSKI Władysław (1840-1902) historyk, etnograf
  362. SICIŃSKA Edyta Maria (1909-1979) tłumaczka
  363. SICIŃSKI Adam (1875-1955) działacz socjalistyczny
  364. SIDORSKI Zbigniew (1925-1984) profesor fizyki
  365. SIENNICKA Natalia (1866-1926) aktorka, dyrektor teatru
  366. SIERAKOWSKI Stanisław Wacław (1889-1949) bakteriolog
  367. SIEVERT Jerzy (ok. 1570-1613) burmistrz toruński
  368. SIEVERT Michał (ok. 1530-1578) ławnik i rajca toruński
  369. SILBERSTEIN Emanuel (1. poł. XIX w.) literat żydowski
  370. SIPPKO Janina Maria (1894-1974) oficer AK
  371. SIWKOWSKA Janina (1906-1981) eseistka, prozaik, poetka
  372. SKARŻYŃSKI Józef (1899-1976) chemik, wykładowca Akad. Med. w Łodzi
  373. SKAWIŃSKI Stanisław Bronisław (1880-1968) inżynier kolejowy, profesor Politechn. Warsz.
  374. SKIBNIEWSKI Kazimierz Wiktor (1910-1943) lekarz, harcmistrz
  375. SKŁADANEK Julian (Juliusz) (1907-1958) aktor, recytator radiowy
  376. SKŁADKOWSKI Sławoj Felicjan (1885-1962) lekarz, generał dywizji, premier, minister spraw wewnętrznych
  377. SKOKOWSKI Michał (1878-1930) adwokat, senator RP
  378. SKOWRON Stanisław Teofil (1900-1976) biolog, profesor UJ i Akad. Med. w Krakowie
  379. SKOWROŃSKI Seweryn Waldemar (1896-1948) pracownik Zarządu Miejskiego Warszawy, działacz konspiracyjny
  380. SKOWROŃSKI Stanisław (1902-1972) działacz socjalistyczny, dziennikarz
  381. SKRZECZ Stanisław (1903-1986) major WP, szef sztabu Komendy Garnizonu m. Wilno Armii Krajowej
  382. SKRZECZKOWSKI Jan Józef (1901-1974) ksiądz, podpułkownik Armii Krajowej
  383. SKRZESZEWSKA Bronisława (1898-1973) działaczka polityczna, archiwista
  384. SKRZESZEWSKI Stanisław Antoni (1901-1978) pedagog, działacz polityczny, minister w PRL
  385. SKRZYŃSKI Konstanty (1891-1978) dyplomata, działacz Narodowej Demokracji i społeczny
  386. SKRZYPEK Jan (1900-1969) nauczyciel, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, wiceprezydent Warszawy, poseł do Krajowej Rady Narodowej
  387. SLEŃDZIŃSKA Julitta Anna (1927-1992) pianistka i klawesynistka, pedagog
  388. SLEŃDZIŃSKI Aleksander Józef (1803-1878) malarz
  389. SLEŃDZIŃSKI Ludomir (1889-1980) malarz, rzeźbiarz, profesor Uniw. Wil., profesor i rektor Politechn. Krak.
  390. SLEŃDZIŃSKI Wincenty Leopold (1837-1909) malarz, konserwator malarstwa
  391. SLESZKOWSKI Sebastian (ok. 1576-1648) doktor medycyny, autor dzieł medycznych oraz broszur antyżydowskich
  392. SŁAWIŃSKI Kazimierz (1914-1985) lotnik, inżynier architekt, autor książek o tematyce lotniczej
  393. SŁOMCZEWSKI Michał (1818-1893) spiskowiec, publicysta, powstaniec 1848 r.
  394. SMOGORZEWSKI Kazimierz Maciej (1896-1992) publicysta, pisarz polityczny
  395. SMOLEŃSKI Dionizy (1902-1984) chemik, działacz Armii Krajowej, rektor i profesor Politechn. Wrocł. i Politechn. Warsz., wiceprezes PAN, poseł na Sejm PRL
  396. SMOLEŃSKI Ignacy (1816-1899) misjonarz, kanonik kapituły płockiej, historyk
  397. SMOTRYCKI Jan (1881-1952) dziennikarz, poeta, prezydent Cieszyna
  398. SOKOŁOWSKA-ŁUSZCZEWSKA Halina (1895-1970) aktorka, reżyser, dyrektor teatru, pedagog
  399. SOLIVA Carlo Evasio (1791/2-1853) kompozytor włoski, pedagog
  400. SOWIŃSKI Adolf (1914-1963) poeta, prozaik, krytyk i tłumacz
  401. SOWIŃSKI Kazimierz (1907-1982) poeta, prozaik, krytyk literacki
  402. SPASOWICZ Tomasz (1890-1970) inżynier chemik
  403. SPEYMAN Jan h. Speyman (1563-1623) kupiec i burmistrz gdański, burgrabia królewski, mecenas sztuki i kolekcjoner
  404. SPITZIAR Jan (1855-1915) dekorator i mechanik teatralny
  405. SPRUDIN Sergiusz (1913-1996) operator i reżyser filmów dokumentalnych
  406. SPRYSZAK Antoni (1907-1972) lekarz weterynarii, profesor Instytutu Weterynarii w Puławach
  407. SRZEDNICKI Władysław Franciszek (1875-1956) inżynier technolog
  408. STANIEWSKI Bronisław (1889-1956) artysta cyrkowy, współwłaściciel i dyrektor cyrku
  409. STANIEWSKI Mieczysław (1879-1927) artysta cyrkowy – klown
  410. STASIAK Stanisław (1889-1982), rolnik, spółdzielca, działacz ruchu ludowego
  411. STAWIŃSKI Bolesław (1908-1983), malarz, rysownik, pedagog
  412. STAWIŃSKI Eugeniusz (1905-1989), działacz komunistyczny, minister przemysłu lekkiego, wicepremier
  413. STEINSBERG Aniela (1896-1988) adwokat, członkini Komitetu Obrony Robotników
  414. STELMASIAK Mieczysław (1909-1982) lekarz
  415. STERN Jonasz (1904-1988) malarz, grafik
  416. STERNBACH Leon (1864-1940) bizantynista
  417. STERNBACH Ludwik (1909-1981) orientalista, indolog
  418. STEYER Włodzimierz (1892-1957) kontradmirał
  419. STĘPIEŃ Jan (1910-1995) kapelan AK, rektor Akademii Teologii Katolickiej
  420. STĘPIEŃ Lucjan (1912-1986) neurochirurg, profesor
  421. STOBIECKI Roman (1877-1961) kupiec, działacz społeczny w Bydgoszczy
  422. STOCK Jan (1881-1925) fizyk, profesor Akademii Górniczej w Krakowie
  423. STOCKI Tadeusz (1902-1993) cichociemny
  424. STOPCZAŃSKI Aleksander (1835-1912) lekarz, chemik
  425. STRANKOWSKI Michał (1902-1944) zoolog, parazytolog, nauczyciel
  426. STRUŚ Józef (1510-1568) profesor Uniwersytetu Padwskiego, lekarz, twórca nauki o pulsie
  427. STRUVE Henryk (1840-1912), filozof, krytyk artystyczny
  428. STRZELECKA Lidia (1920-1989), żołnierz AK
  429. STRZEMSKA z Czajkowskich Jadwiga (1915-1989), mikrobiolog
  430. STRZEMSKI Michał (1910 lub 1912-1992), gleboznawca
  431. STUDNICKI (Gizbert-Studnicki) Wacław (1874-1962), historyk, dziennikarz, archiwista
  432. STUDNICKI (Studnicki-Gizbert) Władysław (1867-1953), pisarz polityczny
  433. SUCHECKA Teresa (1910-1948), aktorka
  434. SUDRA Wiktor (1907-1987), inżynier mechanik
  435. SULIŃSKI Romuald (1908-1946), podpułkownik, pilot
  436. SUSZYCKI Marian (1904-1980), inżynier
  437. SYGA Teofil Bernard (1903-1983) prozaik, krytyk literacki i teatralny, eseista, biblio-graf
  438. SYNEK Franciszek Ksawery (1805-1865) na-uczyciel muzyki, pianista, dyrygent
  439. SZACKI Antoni (1902-1992) kapitan Wojska Polskiego, pułkownik Narodowych Sił Zbrojnych
  440. SZADKOWSKI Antoni (1905-1944) redaktor, działacz polityczny, porucznik Armii Krajowej
  441. SZAFRAŃSKI Henryk (1905-1992), działacz komunistyczny
  442. SZAFRAŃSKI Władysław (1908-1996), ksiądz
  443. SZANCER Jan Marcin (1902-1973), malarz-ilustrator
  444. SZCZECIŃSKI Karol (1911-1995) reporter i operator filmowy
  445. SZCZEPAŃSKI Zygmunt (1909-1991) dyrygent, pedagog
  446. SZCZĘSNOWICZ Edward (1853-1911) wiceadmirał, twórca podwodnych sił morskich Rosji
  447. SZCZĘSNOWICZ Stanisław (1867-1944) ksiądz, poseł
  448. SZCZĘSNOWICZ Wincenty (1899-1987) twórca międzynarodowego klubu korespondencyjnego
  449. SZERER Emanuel (1901-1977) działacz socjalistyczny
  450. SZEWCZYK Adam (1892-1983) poseł na Sejm Ustawodawczy, działacz oświatowy
  451. SZMURŁO Jan (1867-1952), lekarz
  452. SZOKALSKI Wacław (1874-1956), generał brygady Wojska Polskiego
  453. SZONERT Andrzej (1938-1993), malarz, grafik, poeta, krytyk sztuki
  454. SZOSLAND Kazimierz (1891-1944), jeździec, olimpijczyk
  455. SZPALSKI Karol (1908-1963), pisarz, satyryk
  456. SZPARKOWSKI Eugeniusz (1904-1985), architekt, malarz
  457. SZPARKOWSKI Zygmunt (1902-1988), automatyk, informatyk
  458. SZTACHELSKI Jerzy (1911-1975), działacz komunistyczny, minister w rządach PRL
  459. SZUMILIN Włodzimierz (1901-1977), inżynier elektryk
  460. SZWAJDLER Franciszek (1898-1961), adwokat, działacz polityczny
  461. SZYCHOWSKI Aleksander (1890-1970), generał brygady Wojska Polskiego
  462. SZYDŁOWSKI Adam (1900-1960), cichociemny
  463. SZYMANOWSKI Witold (1908-1986), inżynier mechanik
  464. SZYMAŃSKA Irena Florentyna (1899-1981), primabalerina, choreograf
  465. SZYMAŃSKI Adam (1880-1956), ksiądz, filozof
  466. SZYMAŃSKI Jerzy (1909-1995), major AK, cichociemny
  467. SZYMAŃSKI Mieczysław (1903-1990), malarz, rysownik, projektant tkanin
  468. SZYMBERSKI Tadeusz (1881-1942), prozaik, dramatopisarz, bibliotekarz
  469. SZYMKAJŁO Jan (1793-1840), aktor, dyrektor teatru
  470. SZYMKAJŁOWA Józefa (1797 lub 1802-1842), aktorka
  471. SZYSZKOWSKI Władysław (1890-1975), polonista, dydaktyk
  472. ŚCIEGIENNY Dominik (1812-1874), uczestnik spisku księdza Piotra Ściegiennego, zesłaniec
  473. ŚCIEGIENNY Karol (1821-1896), uczestnik spisku księdza Piotra Ściegiennego, zesłaniec
  474. ŚCIEGIENNY Piotr (1801-1890), ksiądz, przywódca spisku chłopskiego w Królestwie Polskim
  475. ŚCIGALSKI Franciszek (1782-1846), kompozytor, skrzypek
  476. ŚLĄZAK Janusz (1907-1985), wioślarz, olimpijczyk
  477. ŚLEDZIEWSKA Anna (1900-1979), malarka
  478. ŚLEŃDZIŃSKI Aleksander (1848-1881), botanik
  479. ŚLESZKOWSKI Wojciech (ok. 1630-1697), rajca krajowski, delegat Krakowa na sejmy
  480. ŚLIWICKA-CZUPERSKA Anna (1908-1988), lekarz, żołnierz ZWZ/AK
  481. ŚLIWICKI Zygmunt (1903-1982), lekarz, porucznik AK
  482. ŚLIWIŃSKI Jan (1908-1983), malarz
  483. ŚMIAŁOWSKI Michał (1906-1990), chemik
  484. ŚMIAROWSKI Eugeniusz (1878-1932), adwokat, poseł na Sejm RP
  485. ŚMIECH Witold (1917-1991), językoznawca
  486. ŚMIGIELSKI Walenty (1849-1906), ksiądz rzymskokatolicki
  487. ŚMIŁOWSKI Filip (1893-1920), żołnierz Legionów Polskich, kapitan WP
  488. ŚNIEGOCKI Henryk (1893-1971), nauczyciel, harcmistrz, powstaniec wielkopolski
  489. ŚNIEGOCKI Michał (1840- po 1912), powstaniec styczniowy, oficer armii tureckiej
  490. ŚNIEGULA Andrzej (1867-1941), poseł na Sejm Ustawodawczy
  491. ŚREDNIAWSKI Andrzej Tomasz (1857-1931), działacz ludowy, publicysta, poseł do Sejmu Krajowego i austriackiej Rady Państwa oraz Sejmu Ustawodawczego, senator RP
  492. ŚROBSKI Florian (zm. 1482/1496), podczaszy inowrocławski
  493. ŚWIĄTKOWSKI Henryk Tadeusz (1909-1999), etnograf
  494. ŚWIDER Jan z Pękowic i Modlnicy Wielkiej h. Prus (zm. 1499), komornik i podsędek sądu ziemskiego krakowskiego, sędzia grodzki krakowski
  495. ŚWIDERSKI Jan Zdzisław (1916-1988), aktor, reżyser, dyrektor teatru, pedagog
  496. ŚWIDERSKI Piotr (1756-1826), oficer w powstaniu kościuszkowskim i Legionach Polskich, pułkownik wojsk Księstwa Warszawskiego
  497. ŚWIDERSKI Władysław Jan (1824-1892), lekarz, uczestnik powstania w Wielokpolsce w r. 1848, działacz społeczny
  498. ŚWIDOWA Zofia (1887-1968), lekarka, działaczka niepodległościowa, żołnierz AK
  499. ŚWIDWIŃSKI Aleksander Jan (1885-1952), malarz, ilustrator, karykaturzysta, realizator filmowy
  500. ŚWIDWIŃSKI Stanisław Dionizy (1889-1949), nauczyciel, działacz oświatowy
  501. ŚWIDZIŃSKA Halina (1910-1986), powieściopisarka, publicystka, krytyk literacki, wykładowca uniwersytecki
  502. ŚWIDZIŃSKI Karol Rudolf Ignacy (1841-1877), powstaniec styczniowy, uczestnik Komuny Paryskiej, poeta
  503. ŚWIDZIŃSKI Lucjan Ryszard (1890-1963), nauczyciel, działacz ruchu ludowego, oficer BCh, poseł do KRN
  504. ŚWIECIANOWSKI Juliusz (1840-1900), architekt, budowniczy, publicysta
  505. ŚWIECKI Tadeusz (1880-1945), ziemianin, działacz Narodowej Demokracji, poseł na Sejm RP
  506. ŚWIERCZEWSKI Czesław (1866-1950), inżynier chemik, dyrektor gazowni w Łodzi, Warszawie i Gdańsku
Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *