Komorowski, Duda, Mikke i Braun w jednej rodzinie

Co najmniej czterech kandydatów w niedzielnych wyborach prezydenckich to osoby z naszej rodziny, czyli obecni w Wielkiej Genealogii Minakowskiego (na sejm-wielki.pl i wielcy.pl). Są to: Bronisław hr. Komorowski, Andrzej Duda, Janusz Korwin-Mikke i Grzegorz Braun. Poniżej pokrótce omawiam ich koligacje.

Bronisław Komorowski (http://www.sejm-wielki.pl/b/cz.I017795) jest hrabią, jak zawsze twierdziłem (nawet jeżeli ktoś inaczej zrozumiał moje ustalenia sprzed pięciu lat). Wątpliwości odnośnie jego genealogii dotyczą jedynie okresu ponad 200 lat temu, a to jedynie w jednej linii (czysto męskiej). Aktualne pozostają moje ustalenia, wg których 400 lat temu miał wspólnych przodków ze swoim poprzednikiem na urzędzie, Lechem Kaczyńskim). Linię Komorowskich opracował ostatnio znakomicie p. Adam Pszczółkowski (jeden artykuł wydrukowany w „Verbum nobile”, a obszerne uzupełnienia czekają podobno na druk).

Genealogia Andrzeja Dudy (www.sejm-wielki.pl/b/parl.425) została niedawno opracowana i opublikowana przez pp. Piotra Strzetelskiego i  Marcina Niewaldę, Prawdziwa genealogia Dudy, w: „Gazeta Polska”, 22 kwietnia 2015 http://niezalezna.pl/66364-prawdziwa-genealogia-dudy. Pozwoliło to połączyć go ze znaną mi już wcześniej rodziną jego matki, prof. Janiny Milewskiej-Dudy. Nie udało się ustalić wspólnych przodków obu panów (i raczej nie widać na to na razie szans). Najbliższy ich związek ma odległość 27 „łóżek” (wg nomenklatury wprowadzonej tutaj): pradziadek p. dr Andrzeja Dudy, Aleksy Nikodem Milewski, był bratem Heleny, której zięć Przemysław Bogusławski miał szwagierkę Stanisławę z Rowińskich Bogusławską, siostrę wybitnego inżyniera górniczego Antoniego Rowińskiego, którego żona Maria Kielmanówna była prawnuczką Emila hrabiego Romera, którego inną prawnuczką była Maria z Duninów Bispingowa, synowa Jan Bispinga i Marii z hr. Zamoyskich, których zięciem był też Antoni Gorski, brat Magdaleny z Gorskich hr. Komorowskiej, babki obecnego prezydenta.

Pan Grzegorz Braun (http://www.sejm-wielki.pl/b/sw.62310) jest dużo bliższy obecnemu prezydentowi. Wprawdzie najbliższych znanych wspólnych przodków mają dopiero w XV wieku (Gabriel Tęczyński, poległy w 1497 w bitwie pod Koźminem), za to prababcia p. Grzegorza Brauna, Konstancja baronessa z Horochów Reklewska, była siostrą Ludwiki z baronów Horochów Mikułowskiej-Pomorskiej, której synowa, Karola z Komorowskich to siostra Zygmunta hr. Komorowskiego, pradziadka obecnego prezydenta.

Pan Janusz Korwin-Mikke (http://www.sejm-wielki.pl/b/parl.930) nie jest oczywiście żadnym szlachcicem herbu Korwin – pochodzi z warszawskiego ewangelickiego mieszczaństwa o niemieckim pochodzeniu. Dlatego potrzebuje aż 31 „łóżek”, aby połączyć się z obecnym prezydentem. Jego pradziad, Gustaw Izydor Mücke (tak!), był teściem Anieli z Hennebergów Mikkowej, której bratem ciotecznym był Wacław Dzierżanowski, żonaty z Wacławą Kurtz, siostrą Jana, którego teściowa, Jadwiga ze Skrzyńskich Marszewska prawnuczką Ludwika Mordas-Żylińskiego, pradziadka Stanisława Łaszkiewicza, którego szwagierką była Maria ze Świdów Gieysztorowa, teściowa Felicjii z hr. Komorowskich Gieysztorowej, kolejnej siostry Juliusza hr. Komorowskiego, dziadka Pana Prezydenta.

Jeżeli chodzi o wagę koligacji wymienionych postaci (jak się ją liczy opisałem tutaj), to p. Bronisław hr. Komorowski ma wynik 112, p. Grzegorz Braun 113 (tak, więcej!), p. Janusz Korwin-Mikke 52, zaś p. Andrzej Duda 47.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.