Wielka rzecz: przy każdej osobie w Wielkiej genealogii pojawił się link „Wszystkie źródła dla tej osoby”. Są tam podane wszystkie wykorzystane źródła informacji o imionach, nazwiskach, datach i miejscach (urodzenia, chrztu, zgonu, pogrzebu), o dzieciach, rodzicach i małżonkach danej osoby. Teraz widać, że Minakowski sobie tego nie wymyślił, a jak jest błąd – widać, gdzie szukać jego przyczyny.
W 2018 r. ukazał się artykuł opisujący metodę konstruowania bazy danych Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl i Sejm-Wielki.pl).
Marek Jerzy Minakowski, Genealogia masowa – metodologia tworzenia i publikacji bazy danych, w: Jolanta Sikorska-Kulesza, Edytorstwo wobec masowości źródeł najnowszych, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2018.
Całość na dostępna na Academia.edu (tutaj)
Opisałem tam, że genealogia w moim wydaniu („genealogia masowa”) polega przede wszystkim na utożsamianiu wystąpień osób w różnych źródłach (bazach) danych. Tu mamy kilkadziesiąt tysięcy nekrologów z jakiejś gazety, tam kilkadziesiąt tysięcy nagrobków na jakim cmentarzu, do tego kilka milionów akt zgonu itd. itd. – łączymy to, dopasowując do siebie wystąpienia tej samej osoby w różnych źródłach.
Moja genealogia to zachowuje – cały czas wiem, skąd wziąłem którą informację o danej osobie. Tyle, że do tej pory tę wiedzę zachowywałem dla siebie. Stworzyłem jednak stronę, która to pokazuje w szczegółach. Żeby każdy mógł sprawdzić skąd który fakt został wzięty – i ewentualnie zaproponować sprostowanie.
Dla różnych ludzi wyglądać to będzie różnie. Jak to wygląda dla osoby o zróżnicowanych źródłach, można zobaczyć np. tutaj: https://www.sejm-wielki.pl/s/surowe.php?o=13.619.299 .