Poniżej podaję listę rzeczy, którymi mam zamiar się zająć w pierwszej kolejności w ramach prac nad piątym wydaniem Wielkiej genealogii Minakowskiego. Oczywiście osoby, które subskrybują wersję internetową postępy widzą na bieżąco.
Jak ktoś ma lepsze pomysły, to proszę zgłaszać; na mojej liście obecnie są:
1. Teki Dworzaczka – wyciśnięcie czego się da: niedawno zapuściłem wyszukiwanie wszystkich sytuacji, w których znam dwóch żonatych mężczyzn o tym samym nazwisku, ale co najmniej jeden z nich nie ma ojca ani żonatego syna; wyszukałem wszystkie regesty, w których takie kombinacje występują i otrzymałem ok. 800 prawdopodobnych przypadków do przeanalizowania. Udaje się w ten sposób skleić przerwane linie genealogiczne wielu rodzin, ale mimo automatycznego przygotowania jest to robota dość żmudna. Przypominam, że w Tekach jest 250.000 regestów, a w mojej bazie znalazłem ok. 2 mln wyżej opisanych kombinacji, co wymagało przeanalizowania miliardów przypadków. [skończyłem 26 czerwca]
2. Z tychże Tek Dworzaczka jeszcze spróbuję wyszukać przedłużenia linii, które mają żyjących dzisiaj potomków: wyszukam wszystkie regesty, w których występują małżeństwa mające dziś potomków, a nie mające przynajmniej jednego z rodziców.
3. Polski Słownik Biograficzny – czas przyszedł na „ostateczne rozwiązanie„ – ze wszystkich 25.000 biogramów wypiszę oboje rodziców (imiona i nazwiska), co pozwoli mi namierzyć osoby, które dotąd się wymknęły. Do tej pory zrobiłem pełne wypisy genealogiczne z 8210 artykułów, a takich do przejrzenia zostało mi 17.527. [28 lipca 2009: do przejrzenia zostało tylko 4.233 artykuły z PSB, ale tych tomów na razie nie zdobyłem, a Biblioteka Jagiellońska w sierpniu nieczynna]
4. Genealogia Piastów, Giedyminowiczów i litewskich gałęzi Rurykowiczów – do tej pory unikałem zajmowania się dynastiami (bo np. Piastowie praktycznie w ogóle nie mieli polskich koligacji), ale te trzy rodziny trzeba jednak wprowadzić, bo niezręcznie jest mówić o genealogii elit polskich bez zajmowania się polskimi dynastiami. [Zrobione, o czym napisałem w osobnym artykule ]
5. Ostateczne uporządkowanie senatorów Rzeczypospolitej od r. 966 do 1945. Oprę się na zestawieniu opublikowanym w Złotej księdze Żychlińskiego (potem aktualizując je w oparciu o te tomy „Urzędników”, które zostały już wydane), dorzucając do tego senatorów i biskupów przedwojennych.
6. Może w końcu uporządkuję nazwy miejscowości i podział administracyjny, żeby miejsce urodzenia, zgonu, chrztu czy ślubu było klikalne, co pozwoli przejrzeć osoby związane z tą samą miejscowością.
7. Choć nie wiąże się to bezpośrednio z Wielką genealogią Minakowskiego, w końcu muszę się zabrać za dokończenie spisu mieszkańców Warszawy z 1854. Wisi cały czas na http://www.przodkowie.com/warszawa/ i błaga o litość, żeby go jakoś twórczo rozwinąć. Od kilku lat chcę umieścić to na mapie (np. na podstawie API Google Maps), ale nie mam czasu…
„Rodziny cudzoziemskie” Łozy trzeba by jeszcze wrzucić
Stanisław Plewako rzucił świetny pomysł, żeby uwzględnić też współczesne badania DNA tam, gdzie ich wyniki są znane i dostępne. Postaram się zrobić to w najbliższym czasie (to trochę roboty, żeby się automatycznie generowało tak, by wszystkim krewnym się wyświetliło, z rozróżnieniem czy jest potwierdzone w dwóch różnych liniach, czy nie.
Wsteczne przekierowanie z Herbarza Bonieckiego online; do tej pory przypisy z WGM kierują w odpowiednie miejsce Herbarza; brakuje odesłania w powrotną stronę.
Metryki kościoła św. Jana w Wilnie – to parafia na tyle ciekawa, że warto by ją opracować w całości, a jest w całości dostępna online.