Twórca UE, mąż krewnej Kaczyńskiego to Żyd z Dębicy

16 XI 1827 w tarnowskiej katedrze ochrzcił się z żoną i sześcioma synami Żyd z Dębicy, krawiec, Filip Rettinger. Jednym z ochrzczonych synów był 13-letni Stanisław, którego wnuk, Józef Hieronim w 1912 r. ożeni się z Otolią Zubrzycką, krewną Jarosława Kaczyńskiego, a w 1948 r. zorganizuje Konges Europejski w Hadze, w wyniku którego powstanie Ruch Europejski i Rada Europy, a z czasem też Unia Europejska.

Józef Stanisław Retinger, syn owego Stanisława i Karoliny Lissowskiej, urodził się już jako katolik i został ochrzczony w Tarnowie 11 kwietnia 1848. Jego ojciec, krawiec (krawcem był też ojciec matki, Jakub Lissowski) zmarł w 1854 r. Sześcioletniego Józefa wziął wtedy na wychowanie stryj Antoni, przełożony cechu kominiarzy w Tarnowie i radny tego miasta. Zauważmy przy okazji, że w 1827 r. ojcem chrzestnym owego Antoniego (a także kolejnego brata, Karola) był asesor magistracki Jakub Kępiński, którego siostra Katarzyna (żona Stanisława Darowskiego) to prapraprababcia mojej teściowej, Marii z Darowskich Lebetowej (babcia mojej córki Sary).

Józef Stanisław zrobił wielką karierę: jako gimnazjalista, 15-latek, poszedł walczyć w Powstaniu Styczniowym, po jego upadku zamieszkał w Krakowie i w 1869 r. wstąpił na prawo na Uniwersytet Jagielloński. Jako 28-latek ożenił się w Kościele Mariackim z Heleną Aleksandrą Justyną Jawornicką.

To dziwna rodzina. Ojciec Heleny Aleksandry Justyny, Mikołaj Jawornicki, to kupiec z Zarszyna na Podkarpaciu, syn Kazimierza Jawornickiego i Ludwiki Gottzommer. Z kolei matka, Marianna Salomea Bronisława (trzech imion!) Zalewska, w 1852 r. guwernantka, to nieślubna córka Justyny Zalewskiej (Zaleskiej). W akcie chrztu z 1824 r. czytamy, że przyniósł ją do chrztu Jan Ekier, lat 62 mający, białoskórnik, gospodarz we własnym domu na przedmieściu Piasek (nr 3) oświadczając, iż dziecię urodziło się w jego domu i jest spłodzone z Justyny Zaleskiej lat 36 mającej, wolnego stanu kobiety, służbą dworską za pannę trudniącej się, dawniej w Krakowie zamieszkałej i że jest życzeniem jego(!) nadać temu dziecięciu imiona Marianna Salomea Bronisława. Szwagrem Józefa Stanisława Rettingera został mąż drugiej z córek, Marii Ludwiki Heleny Jawornickiej, szlachcic Kazimierz Wojciech Aleksander Jankowski. Tu warto dodać, że córka Jankowskich, Zofia, wyjdzie za Władysława Neussera by zostać matką Zofii Stefanowej Turnauowej (S. Turnau to brat cioteczny red. Jerzego Turowicza), babki m.in. pieśniarza Grzegorza Turnaua; siostra tej Zofii Jadwigi Neusser  była z kolei żoną Jana Władysława hrabiego Potockiego. Na podstawie szybkości karier przy braku jasnej genealogii przypuszczam, że Jaworniccy z Zarszyna to również ochrzczeni Żydzi, ale na razie nie mam na to żadnego potwierdzenia. Turnauowie pochodzą od Jakuba Turnaua i Ludwiki Brunickiej, którzy wzięli ślub w 1828 r. w Płazowie (również woj. podkarpackie), a oboje byli żydowskimi neofitami.

Jawornicka zmarła jednak wkrótce i Józef Stanisław ożenił się z Marią Krystyną Czyrniańską, córką rektora UJ, Emiliana Czyrniańskiego, i Marii Stelzhammer. Z tego związku w 1888 r. w Krakowie urodził się sam Józef Hieronim Retinger.

Pierwszą żoną J.H. Retingera była Otolia Zubrzycka. Prababcią Otolii była Izabella z Psarskich Zubrzycka, której dziadek Władysław Psarski to brat Marianny z Psarskich Olszowskiej, której prawnuczka Julia Olszowska poślubiła w 1848 r. Aleksandra Brzezińskiego, ojca Jadwigi z Brzezińskich Jasiewiczowej, której wnuczką była Jadwiga z Jasiewiczów Kaczyńska, matka prezydenta Lecha i premiera Jarosława – Kaczyńskich. Z tego związku urodziła się w 1917 r. córka, Malina Wanda Retinger, zmarła 2012 w Krakowie, matka urodzonej w 1942 w Goszczy Marty z Puchalskich Brąglewiczowej. Otolia Retingerowa zmarła w Krakowie w 1981 r.

Życie J.H. Retingera to temat na wiele książek (sporo już ich powstało), więc nie dam rady go tu streścić. Powiem tylko, że przyjaźnił się z Josephem Conradem oraz z jego przyjacielem – politykiem brytyjskim E.D. Morelem. W efekcie tego rozstał się z żoną i ożenił z córką Morela, Stellą, która jednak wkrótce zmarła, a dwie ich córki pod opiekę wzięła żona Morela. Retinger znany był też z tego, że w r. 1943 jako doradca Władysława Sikorskiego miał z nim lecieć z Gibraltaru do Afryki, ale w ostatnim momencie zwolnił miejsce na rzecz córki Sikorskiego, dzięki czemu nie zginął w katastrofie gibraltarskiej. Mógł więc po wojnie wziąć się za tworzenie Ruchu Europejskiego i w 1948 r. zostać sekretarzem generalnym paryskiego (a potem brukselskiego) biura Ruchu Europejskiego. A potem zorganizował Grupę Bilderberg i był jej stałym sekretarzem do śmierci w 1960r.

Polska literatura dotychczasowa próbowała z Retingerów uczynić Niemców. W Polskim słowniku biograficznym tak o J.S. Retingerze pisał Tadeusz W. Dobrowolski („Rodzina R-a, niemieckiego pochodzenia, przybyła do Polski na przełomie XVII i XVIII w.”), a czasopismo „Uważam Rze Historia” w numerze 3/2014 zamieściło obszerny artykuł pióra Tadeusza S. Kisielewskiego Człowiek o wielu twarzach, w którym autor z zapałem argumentuje, że „Przodkowie ojca [Retingera] przybyli do Polski z Bawarii na przełomie XVII i XVIII wieku, dyplom doktorski ojca był jeszcze wystawiony na nazwisko Röttinger, które po wejściu w Galicji w życie prawa o naturalizacji zmieniono mu odgórnie na Retinger (nie Rettinger). Prawdopodobnie uporczywie powtarzana pogłoska, że Józef Hieronim był Żydem, miała wzmocnić plotkę o służeniu obcym interesom”. Dopiero tarnowski historyk, Antoni Sypek, w artykule  Żydowskie konwersje na chrześcijaństwo w Tarnowie, w latach 1785-1900 („Rocznik Tarnowski” 2013, ss. 121-130) opublikował akt chrztu (konwersji) żydowskiej rodziny Rettingerów, który wygląda następująco:

Nazwisko może mają i niemieckie, ale pierworodny syn miał na imię Stanisław i urodził się w Dębicy koło Tarnowa, gdzie ojciec był krawcem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.