Moje priorytety

[Manifest aktualizowany kilkukrotnie, ostatnio w lutym 2013]

Nad polską genealogią ciąży fatum: prawie wszyscy moi wielcy poprzednicy umierali zanim dokończyli swoje wielkie dzieło. Ostatnim, któremu się udało dożyć był ks. Kacper Niesiecki (zm. 1744). Potem umierali pozostawiając rozpoczęte wielotomowe dzieła, których nikt po nich nie mógł (nie potrafił, nie chciał) dokończyć: Adam Boniecki (Herbarz Polski, litery A-M), Seweryn Uruski (Rodzina – herbarz szlachty polskiej, litery A-R), Juliusz Ostrowski (Księga herbowa rodów polskich, litery A-S), Włodzimierz Dworzaczek (tzw. Herbarz Wielkopolski, litery A-B i L-P), Jerzy Łempicki (Herbarz mazowiecki, zakończył się na trzech powiatach)… Ja też wiem, że po mojej śmierci mojego dzieła nikt nie dokończy, dlatego muszę je skończyć za życia.

Informacji genealogicznych w świecie jest dużo więcej niż jestem w stanie opracować. Dlatego nie mogę przeczytać wszystkiego, a tym bardziej wszystkiego wprowadzić do moich baz genealogicznych.

Mój czas jest skończony – przede mną prawdopodobnie jeszcze tylko 30 lat pracy twórczej. Nie zdążę więc zrobić wszystkiego, co bym chciał.

Moja ś.p. mama, z zawodu archiwista, nauczyła mnie, że najważniejszą częścią pracy archiwisty jest „brakowanie akt”: ustalanie, co trzeba zabezpieczyć dla potomnych, a co trzeba wyrzucić, by zrobić miejsce na inne materiały. Proszę o pomoc w dokonywaniu tej selekcji.

Moje priorytety, na które mam czas, to:

1) Zgromadzić komplet danych o potomkach posłów i senatorów Sejmu Wielkiego i ich rodzeństwa, wliczając w to też informacje o małżonkach i teściach tych wszystkich osób
– obecnie (marzec 2010) mam 83.328 takich osób [dopisek we wrześniu 2012, tj. 2½ roku później: teraz jest 105.006]
– to te, przy których jest oznaczenie „(linia: …)” oraz ich żony i mężowie z rodzicami
– poszukuję wszystkiego, o co pytam wprost, np. w „Kalendarzykach rodzinnych

2) Ustalić koligacje między Adamem Mickiewiczem a jak największą liczbą osób opisanych w Polskim Słowniku Biograficznym (jest tam prawie 26.000 najsławniejszych Polaków w najszerszym tego słowa znaczeniu).
– obecnie (marzec 2010) mam 8.751 takie osoby czyli 34,0% całości [dopisek we wrześniu 2012, tj. 2½ roku później: teraz jest 11.441 takich osób tj. 43,6% całości]
– lista poszukiwanych jest na stronie http://www.wielcy.pl/psb_szukani.php oraz http://wielcy.pl/psb_rodzinami.php

3) Zagęszczać istniejącą bazę genealogiczną, tj. wychwytywać te wszystkie przypadki, gdy bez dodawania nowych osób (lub dodając jedną czy dwie) można połączyć dwie osoby występujące już w bazie (np. małżonków, rodzeństwo, wnuka i dziadka).
– powtarzam: jeśli dwie osoby są osobno w bazie, a można je połączyć dodając najwyżej jedną nową – OK. Jeśli dystans to kilka pokoleń – to już dziękuję, nie.

4) Ustalić koligacje międzyAdamem Mickiewiczem a tymi osobami, które nie są opisane w Polskim Słowniku Biograficznym, ale powinny tam być, bo spełniają jego kryteria, ale zmarły zbyt późno lub ich nazwiska zaczynają się na litery S-Ż
– chodzi tu o osoby naprawdę sławne, a nie takie które po prostu mają stronę w Wikipedii…

5) Ustalić koligacje między Adamem Mickiewiczem a możliwie wszystkimi senatorami Rzeczypospolitej od roku 966 do 1918 (wliczając w to cały episkopat)

Dodatkowo, jak mi wpadnie w ręce jakaś duża baza danych (co najmniej kilka tysięcy osób), które dają okazję do realizacji powyższych celów, to dorzucam, ale wybiórczo.

Co z osobami, które nie mieszczą się w powyższych priorytetach

Jeżeli ktoś chce mi pomóc, a nie ma materiałów spełniających powyższe priorytety, niech pomoże tutaj: http://www.sejm-wielki.pl/pomagamy/ – to jest praca, w której każda para rąk się przyda (chodzi o analizę bezcennych Tek Dworzaczka).

Proszę nie przysyłać informacji, które nie mieszczą się w powyższych priorytetach. Aby do tego zniechęcić wprowadziłem opłatę od uzupełnień niepriorytetowych, w wysokości następującej:

1. Wpisanie jednej nowej osoby, której nie było dotychczas w Wielkiej Genealogii Minakowskiego:
– 2,00 zł

2. Wprowadzenie nowych faktów (dodatkowe imię, data lub miejsce urodzenia, zgonu itd.) do jednej osoby już istniejącej
– 1,00 zł

To nie jest tak, że można kupić sobie dopisanie kogoś do WGM. To jest opłata za mój czas spędzony nad materiałami, którymi inaczej bym się nie zainteresował, bo mam ważniejsze rzeczy do zrobienia.

Minimalna wartość zamówienia: 50 zł.

Opłaty proszę wnosić przelewem na konto:
Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne, mBank, 94 – 1140 2004 – 0000 3002 2558 7982.
Do przelewów z zagranicy może być potrzebny kod SWIFT: BREXPLPWMBK i pełny numer IBAN: PL94114020040000300225587982

Oczywiście dopisywać będę tylko te informacje, o których prawdziwości będę przekonany.

Do komunikacji ze mną (Markiem J. Minakowskim) służy adres mj@minakowski.pl. Proszę nie przysyłać mi informacji genealogicznej w inny sposób (przez Facebooka, listem zwykłym, przez komunikator czy telefonicznie). Proszę tylko o emaile!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia, Pomysły biznesowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Moje priorytety

  1. szadk pisze:

    Bardzo słusznie. Brawo! Już złożyłem zamówienie i wysłałem zaliczkę przelewem.
    Mam jedną drobną uwagę. Może byłoby dobrze poradzić zgłaszającym się, jaka forma przekazania informacji o przodkach jest dla Autora WGM najwygodniejsza do wprowadzania do programu. Może wtedy Autor zdąży więcej zdziałać za życia 🙂 ! A. Sz.

  2. Pingback: Żydzi w polskich elitach | Minakowski.pl

  3. Pingback: Królewskie pochodzenie polskich elit | Minakowski.pl

  4. Paprzyca pisze:

    dziekuje za informacje ale to ukazalo sie o 5 lat za pozno,pieniazki wysylam,Pana praca to SZTUKA a tego nie mozna skonczyc,zycze powodzenia,dziekuje za ten adres Genealogi-ale mieszkajac daleko od Polski(to tak jak by mnie pan wyslal na Berdyczow)- nie wiem przez kogo ale to wszystko jest blokowane-brak mozliwosci kontaktu. np. PBI czasami jest dostep czasami nie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.