Chciałem serdecznie podziękować mojej Muzie, E. G., za zapłodnienie jakiego mi udzieliła w czasie naszej dzisiejszej współpracy nad implementacją mikroformatu XFN!
XFN znalazłem w dwóch głównych zastosowaniach: do opisu blogów zaprzyjaźnionych (Blogroll) w WordPressie oraz w systemie wyszukiwawczym Google Social Graph . Ktoś zna inne ciekawe zastosowania?
XFN (XHTML Friend Network) jest próbą zwięzłego opisania relacji międzyludzkich – tak żeby w postaci krótkiego zestawu dość podstawowych (często rozłącznych) kategorii opisać relacje między dwiema osobami. Przykłady?
- Michał Hobot to dla mnie „acquaintance met co-worker colleague neighbor” czyli „znajomy, spotkany osobiście, kolega z pracy i jednocześnie kolega po fachu, sąsiad”
- Ania Lebet-Minakowska to „friend met co-resident spouse muse crush date sweetheart” czyli „przyjaciel, spotkany osobiście, z którym mieszkam, jest moją muzą, jestem nią zauroczony, chodzimy ze sobą i ją kocham”
- E. G. to dla odmiany „contact met co-worker colleague muse” czyli „osoba, z którą utrzymuję kontakt, spotkaliśmy się osobiście, kolega z firmy i kolega po fachu oraz źródło inspiracji (dosłownie: muza)”
I tej mojej muzie własnie chciałem niniejszym podziękować za inspirację, a szczegóły jutro przekażę osobiście bo jesteśmy w kontakcie….
Polecam lekturę samego standardu: http://gmpg.org/xfn/11 i jego uzasadnienia: http://gmpg.org/xfn/background
Trochę tego jest — zbieranie tożsamości, tworzenie list przyjaciół, wizualizacje etc., najwięcej usług wymienionych w tym artykule: Getting Semantic With Microformats, Part 2: XFN.
Szkoda, że generator XFN jest pozostawiony bez opieki. Jakiś czas temu zrobiłem tłumaczenie i im posłałem, ale nie dorzucili do listy.
To trzeba będzie wziąć sprawy w swoje ręce 😉