Właśnie udało się ustalić, że również p. Janusz Korwin-Mikke należy do wielkiej rodziny elit polskich, gdzie każdy z każdym jest jakoś powiązany. Poniższe informacje znajdują się już w Wielkiej Genealogii Minakowskiego (www.wielcy.pl).
Jak pisze sam J.K.-M. w swoim blogu oficjalnym (wpis z 14 lutego 2008):
moi przodkowie (…) jeszcze cztery pokolenia temu byli ewangelikami (augsburskimi) – i leżą na cmentarzu ewangelickim w Warszawie. Pisali się wtedy jeszcze „Mücke”. Mój stryj, śp.Tadeusz Mikke, zginął był w bitwie nad Bzurą jako d-ca 15 pułku ułanów wielkopolskich
W książce Eugeniusza Szulca, Cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie, PIW, Warszawa 1989 znajdujemy sporo informacji o tej rodzinie. Otóż wspomniany tu stryj (a raczej: stryjeczny dziadek) płk. Tadeusz Mikke był synem Karola Andrzeja Mikke vel Mücke (ok. 1849-25 XI 1897 Warszawa). Jak pisze o nim Szulc:
Karol Andrzej od 1885 r. był właścicielem popularnej w Warszawie cukierni przy placu Trzech Krzyży 18 (róg Nowego Światu), zwanej „U Mika” lub „U Miki”. W salce zwanej „Ciupką” przesiadywała ówczesna cyganeria warszawska, m.in. rysownik Stanisław Kuczborski, który w okresie wcześniejszym wykonywał rysunki dla „Zielonego Balonika”, współpracownik „Muchy” Henryk Nowodworski, rysownik warzsawskich „Kolców” Wacław Tracewski oraz ilustrator „Szczutka” Mirosław Ostoja-Gajewski. Swymi karykaturami i malowidłami ozdobili oni ściany „Ciupki”. Warto przypomnieć, iż otwarta w 1947 r. kawiarenka „Lajkonik”, której ściany zostały pokryte rysunkami takich jej bywalców, jak Ha-Ga, Aleksander Kobzdej czy Zbigniew Lengren, znajduje się w tym samym miejscu, co dawna „Ciupka”.
Drugim z synów Karola Andrzeja Mikkego był Kazimierz (1893-1941), żonaty z Anielą Henneberg (ur. 17 czerwca 1898), której rodzinę znajdujemy szczegółowo opisaną w książce Stanisława Łozy, Rodziny polskie pochodzenia cudoziemskiego osiadłe w Warszawie i okolicach, t. 1-3, Warszawa 1932-1935. Pradziadek jej, Ludwik Henneberg (1845-1891) to brat stryjeczny Karola (1834-1906), żonatego z Anną Schlenker, ur. 1842, która:
1) była siostrą cioteczną Karola Temlera (ur. 1862), teścia Elizy z Littauerów Temlerowej, prawnuczki wielkiego Samuela Orgelbranda (1810-1868), autora i wydawcy pierwszej wielkiej polskiej encyklopedii. Wnukiem Samuela Orgelbranda był Jerzy Gabryel, mąż Heleny z Janaszów, której dziadek, Stanisław Olszowski, to brat Julii z Olszowskich Brzezińskiej, praprababki Jarosława i ś.p. Lecha Kaczyńskich.
2) była siostrą Karola Szlenkiera (1839-1900), którego prawnuczka Ewa ze Szlenkierów Belina-Brzozowska to teściowa Macieja hrabiego Mycielskiego, którego prababcia Maria z hr. Zamoyskich Bispingowa to córka księżniczki Karoliny z Bourbonów (1856-1941), której siostra Maria (1851-1938) to prababcia obecnego króla Hiszpanii Jana Karola I. Zięciem tejże Marii z hr. Zamoyskich Bispingowej był także Antoni Gorski (1903-1973), którego siostra Magdalena to babcia marszałka Sejmu RP, Bronisława hr. Komorowskiego.
3) była, jak powiedzieliśmy, siostrą Karola Szlenkiera (1839-1900), którego prawnuk Ludwik Żółtowski (też z rodziny hrabiowskiej, w ktorej jednak tytuł jest przekazywany w primogeniturze) to zięć Marii z Jaruzelskich Suchorskiej, której pradziad Józef Jaruzelski (1845-1915) był bratem Wojciecha (ur. 1837), dziadka b. prezydenta RP Wojciecha Jaruzelskiego.
W Wielkiej Genealogii Minakowskiego można też sprawdzić, jak owi panowie są skoligaceni z innymi prezydentami RP:
- Gabrielem Narutowiczem zamordowanym w 1922 przez Eligiusza Niewiadomskiego (też tam jest),
- obalonym w 1926 przez Piłsudskiego Stanisławem Wojciechowskim, którego prawnuczka Małgorzata Kidawa-Błońska jest rzecznikiem prasowym kandydata na urząd prezydenta Bronisława Komorowskiego,
- Ignacym Mościckim pełniącym ten urząd przez resztę międzywojnia
- Augustem Zaleskim, prezydentem na uchodźstwie w latach 1947-1972
- Edwardem Raczyńskim, prezydentem RP w latach 1879-1986
Oraz całą masą (ponad 300.000) innych ludzi, od papieża Jana Pawła II po niżej podpisanego Marka J. Minakowskiego.
Ciąg dalszy historii – dopisany w listopadzie 2012
Udało się odnaleźć akt małżeństwa dziadków p. Janusza „Korwin” Mikkego. Okazało się, że „Ludwik Gustaw Mücke vel Mikke” (tak jest zapisane), dziadek Janusza Korwin-Mikke, był synem Gustawa Izydora Mücke i Idy Wagner. Gustaw Izydor był bratem wspomnianego tu cukiernika Karola Andrzeja.
Dzięki temu udało się umieścić p. Janusza Korwina-Mikkego w naszej genealogii. Jest tutaj.
Ciekaw jestem, czy i mi kiedyś uda się skoligacić w Wielkich Minakowskiego. Na razie nadrabiam zaległości dokopując się do własnych przodków 🙂
Ciekawe, ja też bym chciał z taką łatwością wyszukać śos na temat swoich przodków Rudnickich h. Prus z Rudników pod Krakowem…
A w jakiej książce piszą o Pańskich przodkach? Jeżeli w żadnej, to niech Pan napisze pierwszą…
ciekawa postacia byl tez napewno Adam Napieralski
http://de.wikipedia.org/wiki/Adam_Napieralski
„Nieznana szlachta Polska i ich herby”