W ostatnich miesiącach wykonałem tytaniczną pracę ustalając, kto jest pochowany w którym grobie na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Przeczytałem teksty nagrobne z 25 tysięcy grobów znajdujących się w starej części Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie i okazało się, że w prawie 4 tysiącach z nich znalazłem kogoś z rodziny, czyli osobę znajdującą się w Wielkiej Genealogii Minakowskiego (bazy Wielcy.pl i Sejm-Wielki.pl).
15% grobów (i 14% osób objętych inwentaryzacją prowadzoną przez Urząd M.St. Warszawy) to nasza rodzina w takim stopniu, że możemy dokładnie narysować łańcuszek między tą osobą a mną, gdzie każda kolejna osoba jest dzieckiem, rodzicem lub małżonkiem poprzedniej. Oczywiście pod „mną” można wstawić nie tylko mnie (M.J.M.), ale dowolną inną osobę (spośród prawie pół miliona), jakie są w W.G.M. (na Wielcy.pl i Sejm-Wielki.pl).
Mając taką wiedzę muszę się z Państwem nią podzielić. Dlatego przy każdej osobie, którą udało się odnaleźć, zacytowałem fragment epitafium, który się do niej odnosi, by przy najbliższej wizycie na Powązkach mogli ją Państwo odnaleźć. Na przykład, na stronie poświęconej mojej praprapraprababci Rozalii z Markowskich Chobrzyńskiej, czyli http://www.sejm-wielki.pl/b/mi.1662 , informacja o miejscu pochówku widoczna jest w dwóch miejscach. Na górze widać obok daty i miejsca urodzenia następujący opis:
- Urodzona około 1803
- zmarła dnia 16 IV 1831
- Pochowana – Warszawa, cm. Powązkowski, kwatera J, rząd 5, miejsce 2: Rozalia Chobrzyńska [inw. 23758]
Przy czym położenie grobu jest linkiem (odsyłaczem) do strony http://www.sejm-wielki.pl/cmentarze.php?grob=223758 , gdzie widać listę innych osób pochowanych w tym samym grobie (jak widać, jest ich tam pięcioro).
Aby ustalić, kto jest kim, nie wystarcza imię i nazwisko, bo w rodzinach imiona się powtarzają, a nazwiska zwykle są te same. Dlatego na dole strony umieściłem fragment epitafium, który odnosi się do tej osoby. W przypadku mojej praprapraprababci czytamy tam:
ROZALII Z MARKOWSKICH
CHOBRZYŃSKIEY
W 28 ROKU CNOTLIWEGO ŻYCIA SWEGO
DNIA 16 KWIETNIA 1831 ZMARŁEY
ZA ŻALEM UCIŚNIONY MĄŻ
Z OSIEROCONEMI DZIEĆMI
TEN POMNIK PRZYWIĄZANIA
I SZCUNKU POŁOŻYŁ.
Trochę poniżej, w sekcji „źródła” znajdziemy m.in. link:
– pogrzeb: Urz. M. st.W-wy http://cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik.aspx?pom_id=23758
Oznacza to, że pod wskazanym adresem znają Państwo całość opisu tego grobu, cały tekst inskrypcji a także zdjęcia, takie jak to, przedstawiające grób wspomnianej mojej pra…babci:
(akurat informacja o niej jest umieszczona na płycie opartej o tył pomnika, stąd widać tu przede wszystkim senatora Jana Chobrzyńskiego, brata mej prapraprababci Aleksandry).
Czy jest tu wyszukiwarka?
Na razie, aby obejrzeć wszystkie odnalezione groby i ich lokatorów, można wejść na stronę http://www.sejm-wielki.pl/cmentarze.php?cmentarz=54 . Są tam wszystkie osoby z całej bazy Sejm-Wielki.pl i Wielcy.pl, których groby znajdują się na Cm. Powązkowskim. Uwaga, ta strona jest bardzo długa i czasami przeglądarka WWW może tego nie wytrzymać. Prawdopodobnie podzielę tę stronę według kwater, ale nie wymyśliłem jeszcze jak to zrobić sensownie. Dlatego na razie proponuję spróbować otworzyć tę całą stronę i przewijać ją lub wyszukiwać na niej przy użyciu standardowego szukania na stronie (CTRL+F).
Jak do tego doszedłem, jak to ustalałem
Miejsca na Powązkach jest mało. Grób rodzinny na Powązkach to dobro rzadkie: skarb, który się dziedziczy i o który się dba. Dlatego też w poszczególnych grobach pochowanych jest wiele osób (np. w grobowcu Minakowskich jest już nas szesnaście osób, pochowanych w latach 1870-1999, co widać tutaj: http://www.sejm-wielki.pl/cmentarze.php?grob=201925 ). Zasady dziedziczenia są proste: osoby będące potomkami pierwotnych nabywców grobowca chowają w nim swoich rodziców, małżonków oraz dzieci (jeśli zmarły młodo) oraz teściów (zwłaszcza, gdy mieszkali razem); każde kolejne pokolenie robi to samo – i tak trwa to przez setki lat.
Dlatego jeżeli uda się ustalić kim dokładnie jest jedna osoba pochowana w grobowcu (na podstawie dat, nazwiska panieńskiego czy funkcji opisanych na epitafium), łatwo ustalić, kto się kryje pod kolejnymi imionami – nawet wtedy, gdy informacje są szczątkowe i daty zatarte (lub nawet błędne). Bez znajomości genealogii danej rodziny nie dałoby się ustalić, kto jest kim. Ale przecież genealogia to moja specjalność! Dlatego ustaliwszy jedną osobę byłem w stanie ustalić kolejne: bo małżonkowie zwykle wymieniani są obok siebie, bo dzieci pojawiają się po rodzicach itd. Oczywiście, błędy mogą się zdarzyć, ale zwykle są to błędy takie, że pomylić mogłem dwie osoby noszące to samo imię i żyjące w bliskich odstępach czasu (np. jestem zarówno wnukiem, jak i prawnukiem Wacława i Zofii Minakowskich, bo mój dziadek Wacław, mąż Zofii z Radzickich, był synem Wacława i Zofii z Nowakowskich). Jeżeli jednak na grobowcu poza datą zgonu jest też data urodzenia lub wiek, to raczej udało się takie sytuacje wychwycić i rozpoznać.
Dalsze plany
Przepraszam wszystkich, których zaniedbałem w ostatnich miesiącach. Mam około 700 listów z Państwa informacjami genealogicznymi, których nie zdążyłem przeczytać. Muszę więc porzucić na razie zajęcia cmentarne i zająć się sprawami bieżącymi. Mam też fotografie ponad 2000 metryk małżeństwa osób pochowanych w tych grobach, których jeszcze nie powiązałem rodzinnie z nami – być może jak się wczytam w te metryki, to znajdę w nich jeszcze sporo rodzin; jednak jestem w stanie odczytać około 150 metryk na dobę, więc aby się tym zajmować dalej musiałbym nadal odkładać inne zajęcia przez około miesiąc, a chwilowo nie mogę sobie na to pozwolić.
Pingback: Mapa grobów polskich elit i twojej rodziny | Minakowski.pl