Krakowscy Żydzi, ofiary Katynia

Sowieci także mordowali Żydów. Warto o tym przypominać,  zwłaszcza dziś. Oto lista kilkunastu Żydów z Krakowa, którzy zostali umieszczeni w rosyjskich obozach zagłady* Kozielsk i Starobielsk, a potem rozstrzelani odpowiednio w Katyniu i Charkowie.

Biogramy pochodzą z Ksiąg cmentarnych wydawanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Odsyłacze prowadzą do mojej bazy genealogicznej, gdzie jest dużo danych o ich rodzinach.

Ppor. sł. zdr. rez. Markus ANISFELD – Uczęszczał do gimnazjum w Stryju (1917–1918) i Krakowie (1924–1925), absolwent Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (1929) i SPRSan. w Warszawie (1931). Przydzielony do 5 baonu san., następnie do 5 Szp. Okr., w którym odbywał ćwiczenia rezerwy. Mianowany ppor. ze starsz. 1 I 1935. Mgr farmacji.

Kpt. w st. sp. Gustaw BAUMFELD – Działacz niepodległościowy, żołnierz 1 pp Leg. i 1 p. art. Leg. Absolwent Wydziału Prawno-Filozoficznego UJ (1901), literat i publicysta, wykładowca języka polskiego i literatury polskiej w OS dla Podofic. w Bydgoszczy, Korpusie Kadetów nr 3 w Rawiczu, od 1927 w gimnazjach poznańskich. Odznaczony KN.

Ppor. rez. Izaak BIERER – Technik budowlany, absolwent Szkoły Przemysłowej w Krakowie (1922) i SPRSap. tamże (1925). Sześciokrotnie powoływany na ćwiczenia rez. w 5 p. sap. i 5 baonie sap. Ppor. mianowany 1 I 1928, przydzielony do 5 baonu sap..

Por. tab. rez. Aleksander BLATT – Absolwent gimnazjum w Przemyślu i Akademii EksportowejwWiedniu (1919), studiował prawo na Uniwersytetach Lwowskim i Wiedeńskim. W latach 1915–1918 służył w armii austriackiej. W WP od 1919 w stopniu ppor. Przydzielony do ref. tab. Kwatermistrzostwa ąWschód”. W rezerwie od 1920 z przydziałem do 5 dyonu tab. Dr praw, współwłaściciel fabryki konfekcyjnej.

Ppor. rez. Wiktor CHOCZNER – Uczestnik I wojny światowej na froncie włoskim. Absolwent OSPiech. w Opawie i akademii handlowej. W latach 20. otrzymał stopień ppor. rez. Przydział: OK V. Pracował w Banku Komercyjnym w Krakowie na stanowisku st. prokurenta. Żonaty z Jadwigą z Gregorczyków, miał córkę Irenę

Kpt. rez. Maurycy EPSTEIN – Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (1909). Członek Związku Strzeleckiego. Uczestnik I wojny światowej i wojny 1920. Ordynator oddziału chirurgiczno-ortopedycznego szpitala w Krakowie, asystent kliniki ortopedycznej w Berlinie. Żonaty z Andą z Rubinsteinów, miał córkę Janinę.

Ppor. rez. Jan FROMOWICZ – Absolwent uniwersytetu w Caen (Francja), SPRArt. we Włodzimierzu Woł. (1931) i kursu obrony plot. w Warszawie (1931). Inżynier chemik, pracownik Wojskowego Instytutu Przeciwgazowego. Żonaty z Marią z Pierrotów, miał syna Jana i córkę Marię.

Ppor. rez. Salomon GOLDSTEIN – Żołnierz I wojny światowej. Ochotnik WP. W 1920 w 3 dywizji Leg. na froncie litewskim. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (1927). Lekarz w Szpitalu św. Łazarza w Krakowie. Żonaty.

Mjr rez. Dawid JURKOWICZ – Student uniwersytetów w Krakowie i Wiedniu (dyplom 1909 w Wiedniu). Podczas I wojny światowej m.in. dca szpitala polowego. W 1920 naczelny lekarz 12 pp. Mieszkał w Zawierciu. Odznaczony KW

Kpt. sł. zdr. rez. Maksymilian KRENGEL – Absolwent gimnazjum w Krakowie i Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1914 w armii austriackiej na froncie włoskim. W WP od 1918 – Szp. Okr. w Krakowie. Służył następnie w 18 pap i VIII Brygadzie Jazdy. Od 1921 w rezerwie. W 1939 w kadrze 1 Szp. Okr. Odznaczony ZKZ. Lekarz dermatolog

Ppor. rez. Aleksander ROSENZWEIG – Studiował na politechnice w Wiedniu. Brał udział w I wojnie światowej. W 1920 służył w 26 pp. Ppor. od 1 XII 1921. Przeniesiony do rezerwy, do 68 pp, następnie do kadry OK IV. Odznaczony KW.

*) Tak, wiem, formalnie były to obozy jenieckie. Ale efekt ten sam.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.