Duży remont Wielkiej Genealogii online (Wielcy.pl)

Serwis Wielcy.pl czyli internetowa wersja Wielkiej Genealogii Minakowskiego (jest też jej wersja na CD-ROM), przechodzi dużą przebudowę. Zmianie uległa nawigacja i mechanizmy logowania, co dotyka wszystkich użytkowników. Najbardziej widoczna jest przy tym zupełnie nowa strona główna.

Przez kilka lat wystarczało, że pod adresem Wielcy.pl znaleźć można było całość najnowszego wydania Wielkiej Genealogii Minakowskiego (dawniej: „Ci wielcy Polacy to nasza rodzina”) z CD. Do tej pory (od wiosny 2005 r.) wydań tych ukazało się 6, przy czym od wydania trzeciego (wiosna 2008) można też korzystać z WGM w wersji online. Trochę później (w 2009?) zacząłem tę wersję aktualizować codziennie, razem z aktualizacją Genealogii Potomków Sejmu Wielkiego (www.sejm-wielki.pl). Czas jednak przerwać pępowinę, która wiąże Wielcy.pl z korzeniami CD-ROM-u.

Przenoszę zatem do Wielcy.pl mechanizmy dynamiczne, wykorzystywane dotąd tylko w Sejm-Wielki.pl, zwłaszcza indeks nazwisk. Chwilowo pokazuje on jeszcze tylko te nazwiska, które są na tegorocznym CD, ale wyszukiwarka, która wzorem Sejm-Wielki.pl pojawiła się w prawym górnym rogu przeszukuje już całość serwisu. W niedługim czasie indeks również będzie aktualizowany codziennie.

Nowy system logowania pokazuje każdemu użytkownikowi na każdej stronie ile jeszcze czasu zostało do końca okresu subskrypcji, co wcześniej wcale nie było oczywiste… Jeżeli wyjdą przy tym jakieś niezgodności (błędy), to proszę o pilną informację na mój adres office@przodkowie.com. Dotychczasowy mechanizm angażował trochę pracy ręcznej po mojej stronie i trochę się narobiło bałaganu, który trzeba było posprzątać. Ale cóż – tak to jest, gdy serwisy dorastają…

Nowy system logowania objął też internetowe wersje Herbarzy: Bonieckiego i Niesieckiego, które są udostępniane gratis wszystkim subskrybentom WGM. Wszystko jest teraz w jednym miejscu.

W bliskiej przyszłości przewiduję dodanie możliwości logowania kontem Facebooka – tak żeby nie trzeba było samemu pamiętać hasła do WGM. Nie będzie to obowiązkowe, ale ja osobiście wolę gdy serwis daje mi taką możliwość.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia Internetu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.